METALÜRJİ VE MALZEME MÜHENDİSİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

METALÜRJİ VE MALZEME MÜHENDİSİ
 
  • Metalürji ve malzeme mühendisi, bileşiminde metal bulunan maden filizlerinden metal ve alaşımlarının elde edilmesi ve bunların belli işlemlerden geçirilerek endüstrinin istediği hammadde haline getirilmesi, plastik, seramik gibi metal olmayan maddelerin elde edilmesi ve işlenmesi çalışmalarını yürüten kişidir. Metalürji ve malzeme mühendisi, maden cevherlerini çeşitli yöntemlerle temizler, cevherlerin yarı mamul durumuna getirilmesini sağlar. Sıvı cevherin istenilen şekilde ve biçimde kalıplara dökülmesi ve mekanik yöntemlerle şekillendirilmesini sağlar. Metal karışımlardan çeşitli alaşımlar elde edilmesi işlemlerini yürütür. Alaşımlar, katıksız metallerden daha hafif olmakla birlikte genellikle daha sağlam olup, ağır çalışma koşullarına ve yüksek sıcaklıklara daha dayanıklıdırlar.İyi bir metalürji ve malzeme mühendisi olabilmek için, fen bilimlerindeki kavramlar arasında ilişki kurabilme ve düşünebilme, şekil ve uzay ilişkilerini görebilme yeteneğine, dokunma keskinliği gibi duyusal yeteneklere sahip olmak, doğal bilimlere ilgi duymak, derinliğine araştırma ilgisine sahip olmak gerekmektedir.

    Metalürji ve malzeme mühendisleri, demir – çelik, alüminyum ve döküm fabrikalarında, cam ve seramik fabrikalarında çalışırlar. Üretim aşamasında fabrika, tasarım aşamasında büro ortamında çalışırlar.

    Metalürji ve malzeme mühendisi olabilmek için üniversitelerin mühendislik fakülteleri ile kimya – metalürji fakültelerinin “Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde eğitim görmek gerekmektedir.

Incoming search terms:

  • metalurji ve malzeme mühendisliği ne iş yapar (22)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir