MALZEME BİLİMİ MÜHENDİSLİĞİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
MALZEME BİLİMİ MÜHENDİSLİĞİ
 
Büyük köprülerde, binalarda, boru hatlarında ve benzer önemli yapılarda kullanılan çelikten, havacılıkta kullanılan çok hafif ve yüksek dayanımlı alaşımlara, bilgisayar çiplerinde kullanılan silikonlara kadar geniş bir yelpaze içinde yer alan malzemeler, Malzeme/malzeme bilimi mühendislerinin uğraş alanıdır. Sanayide, ileri teknoloji ürünlerinde ve günlük yaşamda kullanılan bu çok çeşitli malzemelerin üretilmesi, geliştirilmesi, işlenmesi ve test edilmesi Malzeme/malzeme Mühendislerinin görevlerinden başlıcalarıdır. Sentetik ve biyolojik polimerler(Plastikler), seramikler ve metalleri inceleyen bir mühendislik dalıdır. Malzeme bilimi ve teknolojisi fizik, kimya ve biyoloji ile kimya ve makine mühendisliklerinin çalışma alanlarıyla yakından ilişkili, disiplinler arası bir daldır.Malzeme/malzeme bilimi mühendisi olmak isteyenlerin fen bilimlerinde akıl yürütme yeteneğine, tasarlama, plan yapma ve uygulama gücüne sahip,ekip çalışmasına yatkın, uzun süre ayakta durabilecek kadar bedence sağlam, araştırıcı, yaratıcı kimseler olmaları gerekmektedir.

Malzeme/malzeme bilim mühendisleri, temel üretim proseslerinin hakim olduğu demir çelik ve demir dışı metallerin üretimlerinin yapıldığı tesislerin yanı sıra döküm endüstrisi, geleneksel ve ileri teknolojik seramik üretim tesislerinde, yeni malzeme araştırma ve geliştirme amaçlı merkezlerde, savunma sanayi, havacılık, uzay, tıp ve biyomedikal alanlarında kullanılmak üzere malzeme üretimi yapılan alanlarda kolaylıkla iş bulabilirler. Çalışabilecekleri başlıca sektörler şöyle sıralanabilir: Demir-Çelik Sanayi, Demir-Dışı Metal Üretim Sanayi, Cam, Seramik ve Refrakter Sanayi, Döküm Sanayi, Ar-Ge Şirketleri ve Üniversiteler, Savunma Sanayi, Makine İmalat Sanayi, Otomotiv ve Otomotiv Yan Sanayi, Uçak ve Gemi İmalat Sanayi, Plastik Teknolojisi, Kaynak Malzemeleri Üretimi Sanayi, Metal Şekillendirme ve İşleme Sanayi, Yüzey İşlemleri ve Kaplama Sanayi, Elektrik-Elektronik Malzeme Üretimi, Manyetik Malzeme Üretimi, Biyomedikal Malzeme Üretimi, Kalite Kontrol ve Gözetim Şirketleri.

Incoming search terms:

  • malzeme bilimi ve mühendisliği maaşları (461)
  • malzeme bilimi ve mühendisliği ne iş yapar (143)
  • malzeme bilimi mühendisliği maaşları (32)
  • malzeme bilimi ve mühendisliği maaşı (20)
  • malzeme bilimi ve mühendislik ne iş yapar (1)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>