KONTROL MÜHENDİSİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
KONTROL MÜHENDİSİ
 
Kontrol mühendisliği, sanayinin her dalında kalitenin ve verimliliğin artırılmasını sağlayan en önemli etken olan otomasyon sistemlerinin tasarımına ilişkin çalışmalar yapan bir mühendislik dalıdır. Kontrol mühendisliği; elektrik, elektronik, mekanik ve bilgisayar tabanlı tüm endüstriyel üretim sistemlerinin ve hizmet sektörünün amaçlanan ve planlanan biçimde çalışmasını sağlayan bilgi ve teknolojileri üreten ve uygulayan bir mühendislik dalıdır.Kontrol mühendisleri, kontrol sistemlerini tasarlayan ve üreten, küçük ve orta ölçekli işletmelerde araştırma, tasarım ve üretim mühendisi olarak çalışabilirler. Kontrol mühendisleri, çeşitli fabrikalarda ve endüstriyel işletmelerde bakım, onarım işlerinde ya da hizmet sektörünün otomasyon işlerinde de çalışabilirler. Ayrıca olanağı olanlar otomasyon ve bilişim sektörüne ilişkin kendi işlerini kurma olanağını da elde edebilirler.

Kontrol mühendisi olmak isteyen bir kişi, yaratıcı ve analitik düşünme yeteneğine sahip olmalıdır. Bunun yanı sıra bilgisayar programlama dillerini ve üretim sürecinde yapılan işlemleri iyi bilmeli, tasarım yeteneğine sahip olmalı ve iyi bir araştırmacı olmalıdır.

Kontrol mühendisi olabilmek için üniversitelerin çeşitli fakültelerinin (2002 yılı itibariyle bu alanda eğitim sadece İstanbul Teknik Üniversitesine bağlı Elektrik – Elektronik Fakültesinde verilmektedir) “Kontrol Mühendisliği” bölümünden mezun olmak gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>