ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSİ

 

İletişim sistemlerinin ve her türlü elektronik aletin tasarımı, üretim teknolojisi, çalışma ilkeleri, yapımı ve işletilmesi ile ilgili alanlarda çalışan kişidir.

Elektronik ve haberleşme mühendislerinin çalışma alanları oldukça geniş olduğundan yapılacak işlerde, çalışma alanına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Haberleşme, elektronik cihaz üretimi, bilişim teknolojileri, tıbbi elektronik, ses görüntü sistemleri, proje-tasarım ve yazılım uygulamaları,internet servis sağlayıcıları, güvenlik teknolojileri sistemleri, test ve ölçüm aletleri belli başlı çalışma alanları olarak sayılabilir.

Elektronik ve haberleşme mühendisleri sayılan alanlara ilişkin; Elektronik alet ve sistemleri tasarlar, projelendirir, araştırma, geliştirme çalışmaları yapar, tasarlanan ürünlerin üretimi ile sistemin düzgün çalışmasını sağlar, üretilen ürünlerin satışı, pazarlaması konusunda çalışır, işletmelere bakım onarım konusunda teknik destek sağlar, danışmanlık, hizmet içi eğitim-öğretim çalışmaları ile ilgili faaliyetlerin yönetim kademesinde de bulunabilir.
Elektronik ve haberleşme mühendisi olmak isteyenlerin; üst düzeyde akademik yeteneği olan, üst düzeyde sayısal düşünme ve işlem yapabilme yeteneğine sahip, temel bilimlere (matematik, fizik) ilgili, yabancı dil ilgisi (özellikle İngilizce) yüksek, bir işi planlama ve uygulama yeteneğine sahip, ileri görüşlü, yeniliklere açık, gelişmeleri takip eden ve bu gelişmelere katkıda bulunabilen, sorumluluk sahibi, yaratıcı, zamanı iyi kullanabilen, bireysel sorumluluk alabilen ve ekip çalışmasına yatkın kimseler olmaları gerekir.

Elektronik ve haberleşme mühendisleri; endüstrinin ve teknolojinin gelişerek yaygınlaşmış olduğu (elektronik, internet ve kablolu TV gibi alt yapının bulunduğu) yerlerde, özellikle Büyükşehirlerde başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi, ulusal ve çok uluslu şirketlerde, radyo-TV yayın, internet hizmeti ile ilgili kuruluşlarda, bilişim teknoloji şirketlerinde, sağlık sektörüne hizmet veren mühendislik kuruluşlarında, gerek araştırma geliştirme gerekse üretim ve pazarlama birimlerinde rahatlıkla iş bulabilmektedirler. Çalışma alanları oldukça geniştir. Kamu ve özel sektör işyerlerinde, eğitimden savunmaya, bankacılıktan ulaşıma, müzikten imalata, eğlenceden sağlık sektörüne kadar her alanda iş bulma olanağına sahiptirler. Aynı zamanda bu sektörlerde yönetici olarak da görev alabilirler.Yurt dışında çalışma imkanları da mevcuttur.Teknik bilgi ve donanımlarını yaratıcılıkları ve girişimcilikleriyle birleştirerek kendi işlerini kurma şansları da vardır.

Teknolojinin giderek artan bir hızla hayatımıza girmiş olması bu konuda birçok yeni alanın doğmasına da neden olmaktadır. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mesleğinin, gelecekte aranan meslekler arasında, en üst sıralarda yer alması beklenmektedir.
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı mühendislik fakülteleri veya mühendislik mimarlık fakültelerinin Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümlerinde verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir