BALIKÇILIK TEKNOLOJİSİ MÜHENDİSİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

BALIKÇILIK TEKNOLOJİSİ MÜHENDİSİ

Balıkçılık teknolojisi mühendisi, iç sularda ve denizlerde yaşamakta olan canlıların niteliği, avlanma teknolojisi, su ürünleri yetiştiriciliği, su ürünleri işleme ve değerlendirme teknolojisi genel oşinografi (okyanus bilimi) ve balıkçı gemilerinin yapımı, onarımı ile su altı tekniği konularında çalışır. Balıkçılık teknolojisi mühendisi, sularda yaşayan canlıların hayatını inceler, insanlar için yararlı olanların avlanma yöntemlerini belirler, bunların özel olarak üretilmesi için gerekli düzenlemeleri yapar.

İyi bir balıkçılık teknolojisi mühendisi olabilmek için, üst düzeyde genel yeteneğe sahip, temel bilimlere (özellikle mekaniğe ve zoolojiye) olduğu kadar, ekonomi ve işletme konularına da ilgili ve bu alanlarda başarılı, inceleme ve araştırmaya meraklı olmak gerekir.

Balıkçılık teknolojisi mühendisleri, yurt içinde ve dışında, denizlerde ve iç sularda faaliyet gösteren her türlü kamu ve özel kuruluşta görev alabilirler. Ayrıca çeşitli kredilerden yararlanmak suretiyle su ürünleri yetiştirme çiftlikleri kurarak su ürünleri avcılığına yönelerek yurt ekonomisine “girişimci” olarak da katkıda bulunabilirler. Balıkçı gemilerinin yönetimi, su ürünleri üretiminde projelendirme ve verimlilik konularında çalışabilirler.

Balıkçılık teknolojisi mühendisi olabilmek için üniversitelerimizin “Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği” bölümünden mezun olmak gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir