ADALET MESLEK ELEMANI

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest
ADALET MESLEK ELEMANI
 
Adli yargı ve infaz kurumlarında hakim ve savcılara yardımcı eleman olarak çalışan kimsedir. Adalet meslek elemanı; vatandaşların başvurularını kaydeder ve mahkemelere iletir, yargıçların aldıkları kararların ve infaz kararlarının uygulanmasını izler, mahkeme ilamlarının icrası, alacakların tahsilinin sağlanması işlemlerini yürütür, infaz kararlarının uygulanmasını izler.
 
Adalet meslek elemanı olmak isteyenlerin sosyoloji ve hukuk alanına ilgili, Türkçeyi iyi kullanan, titiz, dikkatli çalışan, sorumluluk duygusuna sahip kimseler olmaları gerekmektedir.
 
Mesleğin eğitimi, çeşitli üniversitelere bağlı Meslek Yüksekokulları “Adalet Bölümü”nde verilmektedir. Eğitim süresi 2 yıldır. Meslek liselerinin Zabıt Katipliği, Adalet bölümlerinden mezun olanlar “Adalet” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirlerGereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
 
Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda ek yerleştirme ile kontenjan açığı olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bu bölüme girebilmek için ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sözel (SÖZ)” puanı almaları gerekir.
 
“Adalet” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında başarılı oldukları takdirde, Hukuk Fakültesine dikey geçiş yapabilirler.
 
Eğitim süresince adalet yüksekokullarında öğrencilere, adalet hizmetlerinin gerektirdiği nitelikler göz önünde bulundurularak teorik ve uygulamaya yönelik bilgiler verilir. Yüksekokullarda Kamu Hukuku ve Özel Hukuk Bilgisi, Hukuk Bilgisi, Hukuk Usulü Bilgisi, Ceza ve Ceza Usulü Bilgisi, İcra İflas Bilgisi, Avukatlık ve Noterlik Mevzuatı, Mali Mevzuat, Hukuk Dili, Adli Tıp İnfaz Bilgisi, Kalem Mevzuatı gibi hukuk bilgilerinin yanı sıra, Daktilografi, Türkçe, Yabancı Dil, Muhasebe, İşletme Yönetimi, Arşiv ve Dosyalama Teknikleri gibi teorik uygulamalı dersler okutulmaktadır.
 
Bölüm mezunları, açılacak sınavlarda başarılı olmak kaydıyla mahkemelerin yazı işleri müdürlüğü veya yardımcılığı, icra müdürlüğü veya yardımcılığı, zabıt katipliği görevlerine atanmaktadırlar. İnfaz kurumlarında, noterlerde, resmi veya özel bankalarda, çeşitli kamu veya özel kurum ve kuruluşlarda “Hukuk Müşavirliği” bölümlerinde iş bulma olanağına sahiptirler.

Incoming search terms:

  • adalet bölümü maaşları (316)
  • adalet meslek elemanı maaşları (227)
  • adalet bölümü mezunları maaşları (172)
  • adalet mezunları maaşları (121)
  • adalet bölümü maaşı (121)
  • adalet bölümü maaşı ne kadar (99)
  • adalet mezunları ne iş yapar (95)
  • adalet okuyanlar ne kadar maaş alır (79)
  • adalet bölümü mezunları ne kadar maaş alır (76)
  • adalet mezunu maaşları (66)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>