Rehberiniz-Mercan dede’den büyük başarı !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Mercan dede’den büyük başarı !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Mercan dede’den büyük başarı !

Farklı kültürlere has müzikleri ustaca bir araya getiren Mercan Dede’nin, Türk müzisyenleri için bir ilki başararak, Mevlana’ya adadığı ’’800’’ adlı son albümüyle Avrupa Dünya Müziği Listesi’nde 2 ay boyunca 1 numarada kaldığı bildirildi.

’’Mercan Dede’’ adıyla tanınan Arkın Ilıcalı, memleketi Bursa’da bir inşaat firması tarafından düzenlenen konserinden önce yaptığı basın toplantısında, 6 yıl önce yayınlanan ateşi temsil eden ’’Nar’’ adlı albümüyle, ateş, su, hava ve toprak elementlerini temsil eden 4’lü albüm projesini başlattığını anımsattı.

Ardından ’’Su’’ ve havayı temsilen ’’Nefes’’ adlı albümleri çıkardığını belirten Ilıcalı, projenin son ayağı olan ’’toprak albümü’’nü hazırlamayı, erken olduğunu düşündüğü için ertelediğini dile getirdi.

Ilıcalı, Mevlana’nın doğumunun 800. yıl dönümünün kutlandığı 2007’nin, UNESCO tarafından ’’Mevlana Yılı’’ ilan edildiğini hatırlatarak, bu nedenle geçen yıl, Mevlana’ya adadığı ’’800’’ adlı albümü yaptıklarını ifade etti.

Albümün, bu yılın nisan ayında dünya müziği alanında en önemli liste olarak görülen Avrupa Dünya Müziği Listesi’nde (World Music Chart Europe) 1 numaraya yükseldiğini kaydeden Ilıcalı, ’’800’’, mayıs ayı boyunca da 1 numarada kaldı. Böylelikle ilk defa bir Türk sanatçının albümü, bu listede 2 ay boyunca 1 numarada kaldı. Bu başarının, şahsımdan çok, Türk müziği için önemli olduğunu düşünüyorum’’ dedi.

EVRENSELLİĞİ YAKALAMA SÜRECİ

Ilıcalı, müzikte yapmaya çalıştığını, semazenlerin yaptığına benzeterek, şöyle devam etti:

’’Semada, semazenlerin bir ayağı merkezdir. Bizim de bir ayağımız merkez, yani kendi kültürümüz, kendi topraklarımız, diğer ayağımız da dünyayı dolaşmayı devam ediyor. Böylelikle kültürümüzü tanıtıyoruz. Bir Türk sanatçının Avrupa Dünya Müziği Listesi’ne girmesindeki en önemli etken, evrenselliği yakalama sürecinde, geçmişle gelecek, gelenekselle modernlik arasında gidiyor olabilmek.’’

BAŞÖRTÜLÜ KIZLAR, PUNK DİNLEYEN ÇOCUKLAR

Her yeni albümde, daha geniş kitlelere hitap etme şansı bulduğunu dile getiren Ilıcalı, ’’İlk başladığımızda konserime 500-600 kişi gelirken, şimdi 3 bin 500-4 bin kişi geliyor. Müziğime gösterilen ilgi de beni sevindiren, çok farklı kesimlerden insanların müziğimi dinlemesi… Başı örtülü kızlarımız da punk dinleyen çocuklar da müziğimi dinliyor. Belki tasavvufun ve müziğin birleştiriciliği, en güzel bu projelere yansıyor’’ diye konuştu.

DOĞUYU TEKRAR ANLAMAK

Arkın Ilıcalı, müziğin, eğlendirmek kadar düşündürmek ve sorgulatmak gibi işlevleri olduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

’’Yurt dışında, özellikle ney, insanların çok çok ilgisini çekiyor. İlgi çekme sürecinde, olağanüstü bir sorgulama süreci başlıyor. Son 8 yılda Kuzey Amerika’da en çok çevirisi yapılan kitapların başında Mesnevi geliyor. Mesnevi’nin, ABD’de 200-300 bin basılıyor ve okunuyor olması çok ilginç. Batının, her zaman doğuya karşı bir ön yargısı var, fakat yurt dışında, doğuyu tekrar anlamak gibi bir sürecin başlangıcı var. Müziğimizle, bu sürece katkıda bulunmaya çalışıyoruz.’’

Gelecekteki projelerinden de bahseden Ilıcalı, Sabahat Akkiraz ve Fazıl Say ile yeniden çalışmayı planladığını, yönetmen Fatih Akın için bir film müziği hazırlama projesi bulunduğunu kaydetti.

Ilıcalı, gelecek yıl Fransa’da gerçekleşecek ’’Türk Yılı’’ için büyük projeler hazırladıklarını sözlerine ekledi.

Mercan Dede’nin ’’800’’ albümü, şu an 7. sırada bulunduğu Avrupa Dünya Müziği Listesi’nde, 7 aydan beri ilk 20 albüm arasında yer alıyor.

Kaynak: http://A.A.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>