Rehberiniz-Memnuniyetsizlik alarm veriyor!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Memnuniyetsizlik alarm veriyor!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Memnuniyetsizlik alarm veriyor!

İstifa alarmı

Memnuniyetsizlik kaynaklı istifa oranı hızla artıyor

ABD’de yılda 24 milyon, Türkiye’de ise 7,5 milyon kişi istifa ediyor. İstifaların en önemli nedeni ilk yöneticiyle yaşanan anlaşmazlıklar… İstifaların en önemli nedeni ilk yöneticiyle yaşanan anlaşmazlıklar… Ücret, gelişim ve kariyer imkanlarının olmaması da diğer istifa nedenleri arasında. İstifanın şirkete faturası da oldukça yüksek. 2 yıl yöneticilik yapmış bir profesyonelin işten ayrılması şirkete 200 bin liraya varan ek maliyet oluşturabiliyor. Çalışma süresi ve kademe arttıkça istifanın maliyeti de yükseliyor. Bu konuda kritik eşik ise yüzde 10. Şirket içinde istifalar yüzde 10’u geçerse tehlike çanları çalıyor. Uzmanlara göre Türkiye’de pek çok şirkette bu tehlike sınırı geçilmiş durumda.

ABD’de her ay 2 milyondan fazla çalışan istifa ediyor. ABD Çalışma Bakanlığı’nın istatistiklerine göre istifa edenlerin sayısında son 10 yıldır düzenli bir artış yaşanıyor. 2010’da ABD’de 1,7 milyon çalışan işinden istifa ederken, 2011’de bu rakam 1,9 milyona yükseldi. 2012’de ise 2 milyonu geçti. Dünyada da her yıl çalışan nüfusun yüzde 20’si işinden ayrılıyor. Önümüzdeki 5 yılda bu oranın yüzde 25’e çıkması bekleniyor.

Türkiye’de ise her yıl işinden memnun olmayıp ayrılanların oranı yüzde 20’nin üzerinde. Hazır giyim, tekstil, teknoloji, çağrı merkezi, turizm, inşaat, denetim, perakende ve bankacılık sektörlerinde istifaların yüzde 40’a çıktığı şirketler bulunuyor. Peki çalışanlar neden istifa ediyor? Mercer’dan Accenture’a kadar dünyanın önde gelen danışmanlık şirketleri bu sorunun yanıtını arıyor. Araştırmalar, çalışanların işlerinde mutsuz olduğunu ve yeni bir işte çalışmak istedikleri için istifa ettiğini gösteriyor.

Harris Interactive’in araştırmasına göre istifaların en önemli nedeni çalışanların işinden mutsuz olması. Aynı araştırma, çalışanların yüzde 74’ünün yeni bir işte çalışmak istediğini ortaya koyuyor. Mercer’ın “What’s Working” araştırması ise ABD’de çalışanların yüzde 32’sinin çalışırken aktif olarak yeni iş aradığını gösteriyor. Accenture tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre ise çalışanların yüzde 31’i yöneticilerini sevmediği için işinden ayrılıyor.

TÜRKİYE’DE YÜZDE 40 I GEÇTİ!

2000’li yılların başında, 10 yıl içinde iki kereden fazla iş değiştiren çalışan “sadakatsiz” olarak tanımlanıyordu. Bugün ise 10 yılda 4 kereden fazla iş değiştirene “sadakatsiz” deniyor. İstifalarda yaşanan artış, tüm dünyada “sadakatsiz” çalışan sayısını artıyor. PwC’nin raporuna göre ABD’de geçen yıl her 100 çalışandan 8’i, İngiltere’de 9’u, Asya-Pasifik ülkelerinde ise 15’i çalıştığı şirketten istifa etti, Önümüzdeki 5 yılda ise istifa edenlerin sayısının en az yüzde 5 daha artması bekleniyor.

Türkiye’de istifa eden çalışanlarla ilgili resmi bir istatistik yok. Ancak Yenibiris,com’un verilerinden Türkiye’de de işten ayrılmaların arttığı görülüyor. Yenibiris,com Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, “2011’de Türkiye’de kendi isteğiyle işinden ayrılan çalışanların oranı yüzde 26 seviyesindeydi.

Bu oran, geçen yıl yüzde 38’e çıktı” diyor ve ekliyor: “2013’ün ilk 6 ayında istifa edenlerin oranı yüzde 42’ye yükseldi.” Türkiye’de çalışan sayısının 25 milyon olduğu düşünülürse, Yenibiriş’in verilerine göre 2012’de 7,5 milyon kişinin istifa ettiği görülüyor, Bu yılın ilk 6 ayında ise istifa edenlerin sayısı 10 milyonu geçiyor.

Oxygen Consultancy Genel Müdürü Tolga Bilgin de Türkiye’de işinden memnun olmayıp ayrılan çalışanların oranının arttığını söylüyor. Her yıl Türkiye’de çalışanların yüzde 20’sinden fazlasının istifa ettiğini söyleyen Bilgin, “Her 3 kişiden biri yeni iş fırsatlarına açık” diyor. Adecco Türkiye İK Direktörü Akgül Can Beyhan’a göre ise kendi isteğiyle işinden ayrılan çalışanların oranı perakende, çağrı merkezi ve mağazacılıkta yüzde 40’ı buluyor. Assessment Systems Kurucusu Levent Sevinç, “İstifalar, son 10 yılda ekonominin büyümesiyle doğal olarak arttı” diyor.

EN ÇOK KİM AYRILIYOR?

PERYÖN’ün 2012’de Towers Watson’la birlikte yaptığı “Çalışan Devir Oranı” araştırması, istifa eden çalışanlar içinde yüksek performanslıların oranının yüzde 37 seviyesinde olduğunu gösteriyor, Araştırmaya göre 2012’de Türkiye’de otomotivde istifa edenlerin yüzde 84’ünü, kimyada yüzde 54’ünü, bankacılıkta ise 49’unu yüksek performanslı çalışanlar oluşturdu. Sektör olarak bakıldığında en yüksek istifa oranları hazır giyim, perakende, teknoloji, inşaat, tekstil, çağrı merkezi, denetim, turizm ve bankacılık sektörlerinde bulunuyor. Sevinç, “Perakendede çalışanlar perakendeciliği meslek olarak görmüyor. Çalışma şartları diğer sektörlere görece daha ağır olduğundan istifa oranları daha yüksek” diyor.

Türkiye’nin önde gelen şirketleri arasında yaptığımız araştırma da en yüksek istifa oranlarının perakendede olduğunu gösteriyor. Geçen yıl 2 bin 800 yeni çalışanı istihdam eden LC Waikiki’de, aynı yıl çalışanların yüzde 21’i istifa etti. Kiğılı’da da işten ayrılanların oranı yüzde 26 seviyesinde. Human Group Genel Müdürü Gaye Özcan perakende gibi teknolojide de istifaların yoğun olduğunu söylüyor. Özcan, “Teknoloji şirketlerinde bir yazılımcı 1-2 yıl deneyim kazandıktan sonra başka bir şirkette daha iyi bir ücretle iş bulabiliyor. Bu da sirkülasyonu artırıyor” diyor.

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz ise talebin fazla olduğu alanlarda çalışanların daha hızlı iş değiştirdiğine işaret ediyor. Buna göre satış, muhasebe, mühendislik, yönetici asistanlığı pozisyonlarında istifalar daha çok yaşanıyor. Azoz, inşaat sektöründe mühendis, mimar, şantiye şefi pozisyonlarında istifaların çok olduğunu söylüyor.

Sektör ve meslekten bağımsız olarak bakıldığında, istifalar orta ve üst pozisyonlardan çok uzman seviyesinde artıyor. Novida Genel Müdürü Işık Aydın Deliorman, “İstifalar, çalışanların kariyerlerinin ilk 2-3 senesinde daha yoğun olarak yaşanıyor” diye konuşuyor.

YÖNETİCİ TETİKLİYOR MU?

American Society of Training and Development’a göre işten ayrılmanın en önemli nedeni çalışanın yöneticisiyle yaşadığı anlaşmazlık. Bunu, ücret ve diğer nedenler izliyor.

Yazar: Ayşe Tarcan Aksakal

Kaynak: http://www.capital.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir