Rehberiniz-Mehmet turgut: biz fotoğrafçılar yeteneksiz ressamlarız

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Mehmet turgut: biz fotoğrafçılar yeteneksiz ressamlarız” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Mehmet turgut: biz fotoğrafçılar yeteneksiz ressamlarız

46 Dergisinin yaratıcı yönetmeni, hikaye ve fotoğrafın birleşimini ustalıkla sergileyen ödüllü fotoğrafçı Mehmet Turgut bu hafta Ömer Öztürk’ün sunduğu “Vapurda Çay, Simit, Sohbet”e konuk oldu.

Kültür ve sanatın konuşulduğu program ‘Vapurda Çay, Simit, Sohbet’ bu hafta başarılı fotoğrafçı Mehmet Turgut’u konuk etti.

İSTANBUL’A GELMEK İÇİN DOĞRU ZAMANI BEKLEDİM

Ankara’da yaşadığım 30 yıllık serüven sonucunda insan yüzünü, insan bedenini, ışıkla ilgili sürecini iyi tanımladım kendi içimde. Ve bu zaman diliminin beni çok iyi geliştirdiğini düşünüyorum. İstanbul’a gelmek için çok fazla deneme yaptım ve hep doğru zamanı bekledim. Bir fotoğrafçı olarak belirli olgunluğa eriştikten sonra İstanbul’a gelmem benim için çok iyi oldu.

FİKRİ OLAN FOTOĞRAFLAR ÇEKMEK LAZIM

Eskiden bir fotoğrafı iyi çekmek fotoğrafçıyı iyi fotoğrafçı yapardı. Fotografik değerleri iyi seviyede olduğunda tamam iyi denirdi. Ama şimdi fotoğraf çekmek o kadar ucuzladı ki telefonlarla bile süslü fotoğraflar çekilebilir hale geldi. O yüzden şuanda fikri olan fotoğraflar ön planda. Yani karşındakini düşündürebilen üzerine yorum yaptırılabilen fotoğraflar değer kazanıyor. Bu yüzden benim fotoğraflarımın bir level üste çıkmasının sebebi bu. Çektiğim fotoğraflarım neredeyse %90 hikayesi oluyor.

BAŞARININ SIRRI İLETKEN OLMAKTA

Herkesin hayatında yaşadığı iyi kötü hikayesi var. Bunları bir şekilde sanatçı, şairse şiirine, yazarsa kitabına, fotoğrafçıysa fotoğraflarına, ressamsa resmine bir şekilde yansıtıyor. Bunun iletkenlikle alakası var. Sanatçı ne kadar iletkense o kadar branşında başarılı olur diye düşünüyorum.

TOPLUMUN YORUMUNUN YAPILMADIĞI BİR ESER BENCE HİÇBİR ŞEY DEĞİLDİR

Bence bir eserin sanat eseri niteliği taşıyabilmesi için paylaşılması, sergilenmesi, duvara asılması gerekli. Kapının arkasına sakladığınız işlerin bir sanat eseri niteliği taşıması imkansız. Toplumun yorumunun yapılmadığı bir eser bence hiçbir şey değildir. Sadece sanatçının kendi arşividir.

AŞK TESADÜFLERİ SEVER BENİM İÇİN GÜZEL BİR ANI OLDU

Bir gün Ömer Sorak’la yemek yerken Ankara’dan geliş sebebimi anlattım. Onda da böyle bir film fikri ortaya çıktı. Filmin 1. yarısı hemen hemen benim hayatıma uyarlandı fakat 2. yarıda iş tabi sinema filmi olduğu için biraz daha benim hayatımdan uzaklaştı. Aşk Tesadüfleri sever hayatımda hoş bir anı oldu. Filmdeki bütün fotoğraflar benim. Mehmet Günsur orada benim soyadımı taşıyor, babamın ismi geçiyor bunlardan sebep filmin bendeki yeri çok başkadır.

FOTOĞRAF MAKİNESİNİ ALDIĞIM ZAMAN İLK İŞİM ASKISINI ÇÖPE ATMAKTIR

Belki kendimce bir batıl inanç yarattım ama sanki fotoğraf makinesinin askısı üzerinde olunca makine kesin düşecekmiş gibi geliyor bana. Bir gün kolumu kırıyordum ama yine makineyi hiç düşürmedim. Askı olunca hareketlerim kısıtlıyormuş gibi geliyor. Ben çok hareketli bir fotoğrafçıyım. Çok fazla sağa sola hareket ediyorum, makineyi çok farklı şekillerde tutuyorum, yere yatıp kakıyorum, bir de sürekli ışıkları değiştiriyorum falan o yüzden de askıyla zor oluyor.

BİZLER YETENEKSİZ RESSAMIZ

Resimle fotoğrafın birleştiği yerin komik tarafı, fotoğrafçılığın, resim sanatında çalışmış başarılı olamamış ressamların kendilerini kanıtlamaya çalışırken yapmış olduğu iş olması. Yani bundan dolayı bizler yeteneksiz ressamız bunu kabul edelim.

BİZİ ANCAK SANAT KURTARIR

İnsanlar fotoğraf makineleri alsınlar, isterse denizi çeksin isterse başka bir yeri yeter ki fotoğraf çeksin birileri. Sadece fotoğraf çekerek değil yazsın, çizsin resim yapsın, heykel yapsın. Bizi toplum olarak kurtaracak şey bu. Bizi ancak sanat bir yerlere getirebilir diye düşünüyorum.

BUGÜNE KADAR İNSANLARIN KARİYERLERİNİ KÖTÜ ANLAMDA ETKİLEYECEK FOTOĞRAFLAR ÇEKMEDİM

Kimseyi fotoğraflarını çekmek için zorlamıyorum. Benim böyle bir fikrim var sizi böyle çekmek istiyorum dediğimde; yok olmaz derlerse zorlamıyorum tamam diyorum. Zor şeyleri seviyorum. Bugüne kadar insanların kariyerlerini kötü anlamda etkileyecek bir fotoğraf çekmedim. Hepsinin çok iyi alt metinleri var. Fotoğrafı çekiyorum ama bunun bir sebebi bir hikayesi var. İnsanlar başta deli dediler benim için. Sonra o deliyi sevdiler sonra deli değil de farklı olduğum düşündüler.

HERKES FOTOĞRAFÇI OLABİLİR AMA HERKES FOTOĞRAF SANATÇISI OLAMAZ

Herkes iyi fotoğraf çekebilir ama herkes fotoğraf sanatçısı olamaz. Ben bir fotoğrafçıyım sakın yanlış anlaşılmasın, ancak bu dünyadan göçüp gittikten sonra nerede olduğum belli olabilir. Ara Güler bile “ben sanatçı değilim fotoğrafçıyım” diyor. Yoksa ben birini alıp 6 ayda çok iyi fotoğraf çeken birisi haline getirebilirim. İşin o kısmı biraz yukardan geliyor, bazı sanatçılara da Allah vergisi işte diyebiliyorsunuz.

Kaynak: http://www.medyatava.com,aut

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>