Rehberiniz-Medyanın ceo’ları anlattı: medyada neler oluyor?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Medyanın ceo’ları anlattı: medyada neler oluyor?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Medyanın ceo’ları anlattı: medyada neler oluyor?

Mediacat dergisi İrfan Şahin, Kenan Tekdağ, Serdar Çaloğlu, Cem Aydın ve Vuslat Doğan Sabancı’ya medyanın geleceğini sordu. İşte çok konuşulacak o röportaj…

Mediacat dergisi, bu ay ülkemiz medya sektörünün yüzde 50’den fazlasını oluşturan dört büyük grubun temsilcilerini bir yuvarlak masa çevresine topladı. Bu tepe yöneticilerinden bakış açılarından sektörün dünden yarına uzanan süreçteki dengelerini, dinamiklerini ve beklentilerini dinledi.

Yuvarlak masa toplantısını MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan yönetti. Toplantıya Ciner Medya Grup Başkanı Kenan Tekdağ, Çukurova Medya Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Çaloğlu, Doğan TV Holding CEO’su İrfan Şahın katıldı. Doğuş Yayın Grubu Genel Müdürü Cem Aydın ise mazereti nedeniyle katılamadığı toplantının sorularını dijital ortamda yanıtladı.

MEDYADA İYİ ŞEYLER OLUYOR

Medya yöneticilerinin de belirttiği gibi Türkiye’de medya beş yıl Öncesine kadar Meksika-Brezilya dizilerini ithal eden, yayınlayan bir endüstriydi. Oysa şu anda 72 ülkeye dizi ihraç eden ve ihracatta İlk beşe giren bir konuma gelen bir medyamız var. Artık Türk medyası Türkiye’nin ’soft povver’ı. Doğan TV CEO’su İrfan Şahin: ’Şu anda ihracatta o kadar İyi bir yerdeyiz ve geldiğimiz yer öyle muazzam ki, artık bırakın dizi ihracatını, hikaye. roman ve format satmaya başladık.’ diyor. Türk dizileri, programları artık Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunuyor, turizmi destekliyor ve üstelik bu beş yıl gibi kısa bir sürede gerçekleşti.

MEDYADA KÖTÜ ŞEYLER OLUYOR

Her ne kadar dünyanın her yerinde medya siyaset, bürokrasi, iş dünyası vb. çevrelerle sıkıntılar yaşıyor olsa da, bizdeki durum çok farklı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü tarafından hazırlanan basın özgürlüğü endeksinde 2002 yılında Türkiye, 99’uncu sıradayken 2011 yılı itibariyle listede 143’üncü sırada ver alıyor.

Dünyada mesleklerini yapmaları suç sayılarak tutuklu bulunan gazetecilerin sayısı 170 iken bunlardan 83 tanesi Türkiye’de. Ve bu konuda Türkiye listenin en başında ver alıyor. Hiçbir zaman listede özgür ülkeler arasında yer bulamayan Türkiye, siyasi atmosferin çalkantısıyla daha da kötü bir konuma doğru gidiyor.

Hal böyle olunca, medya yöneticilerini de karşımızda bulmuşken sorabileceğimiz tüm soruları sorduk. Onlar da tüm içtenliğiyle sorularımızı yanıtladılar. Sayfalarımızın izin verdiği ölçüde konuştuklarımızı aktardık. Aktaramadıklarımızı ise hafızalarımıza ve arşivimize kaydettik.

Veri karanlığındaki fiyatlandırma

Pelin Özkan: Şu anda sektörün en acil sorunlarından birisi ölçümleme. Bu genel olarak sektörü ve gruplarınızı nasıl etkiledi? Bu konudaki beklentileriniz neler?

Serdar Çaloglu: Önümüzdeki günlerde bir toplantı var. TİAK içinde daha konsantre, daha uzman, -uzman derken kişilerin yeterlilikleri açısından değil de, sonrasında oluşturacakları konsantrasyon açısından- 20-2.S kişilik bir komite oluşturuluyor. O komite çalışacak ve yönetim kuruluna rapor yerecek. Hidayet Karaca’nın bu krizi iyi yönettiğini düşünüyorum. Belki, TİAK’daki örgütlenme olmasaydı çözüm dönemi daha da uzun sürebilirdi. Yüzde 100 olmasa da, yüzde 70-80 Eylül ayı itibariyle ölçümleme yeniden başlayacak.

Pelin Özkan: TİAK tarafından görevlendirilen Marmara Üniversitesi’nden denetçiler neden istifa etti?

İrfan Şahin: Çok basit bir şey vardır; denetçiyi görevlendirip isteklerini belirtirsin. Herkes görev tanımına göre hareket etmek zorundadır. Datalar var ve dataları denetçi dışarı çıkarmak istiyor, ancak yetkililer de ’Bu verileri burada incele’ diyor. Bu nedenle çıkan bir anlaşmazlık oldu.

Uluslararası Denetçiler Birliği var, bu işin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili kurallar var. Şimdi anlaşma daha düzgün, bu kurallara uygun yapıldı.

Serdar Çaloglu: Özeleştiri bence bu işin kilit noktası. Bu özeleştiriyi medyanın yapması lazımdı. Koca koca kanallar ve yöneticileri, yani bizler, bu işi yeni öğrendik. Daha önce her şeyi AGB’ve teslim etmiş durumdaydık. Şimdi süreçleri öğrendik.

Kenan Tekdağ: Bir de soruşturmaya yönelik bilgi eksikliği var.

İrfan Şahin: Bilmeyen herkes konuştu bu konu hakkında. Bütün problem o.

Serdar Çaloglu: Ölçüm Eylül’de 2 bin 700’e yakın ’people meter’la başlayacak. Zamanla 3 bin 250 ’people meter’a ulaşılacak. Aslında şu anda da ölçüm yapılıyor ancak açıklanmıyor. TNS devam ediyor. Eğer hukuki süreçle İlgili bir sorun yaşanmazsa Eylül’de verilerin açıklanmaya başlanmaması için hiçbir sebep yok. Şayet böyle bir sorun olursa, ya da veritabaıııııııı tamamen yeniden yapılanması gibi rezalet bir durum gerçekleşirse süreç yedi, sekiz ay daha uzar.

Pelin Özkan: Şimdi her iki sistemin de satış performansını gördünüz. Veriler açıklanınca satışlarınız nasıl devam edecek? Fiyat stratejiniz ne olacak?

Serdar Çaloglu: Biz GRP saniye satan şirketleriz. O ortadan kalkınca önce sudan çıkmış, balık gibi olduk, sonra hızla adapte olduk. Devam eden programların daha önceki performansları belli. Ayrıca alternatif bir takım revting ölçümleri de var şu an. Onlar da resmi olmamakla birlikte birer belirleyici olabilirler. Aslında yeni bir sistem oluşmadı, hep geçici ve ilave edici. Revting verilerini bekliyoruz. Eğer sorunuz şimdiki metotla tekrar GRP saniye satma metodu arasında ne yapacaksınız ise bizim metodumuz GRP saniye. Medya ajansları da bu beklentide. Ajanslardan hiç kimse çıkıp da ’Ben revting sonuçlarına bakmıyorum” demez.

İrfan Şahin: Revting ölçümleme sisteminin amacı reklamverenin hangi malı kaça alacağını tespit etmek. Sistem bunun için kurulmuş. Amaç huvsa, zaten ona göre satarsınız. Başka bir seçeneğiniz yok.

Pelin Özkan: Şu anda SBT datalarını ne kadar dikkate alıyorsunuz?

İrfan Şahin: SBT masanın bir tarafında referans olarak var, olmak zorunda. Hiç referansın olmadığı bir yerde SBT verileri göz ardı edilemez. TNS’e ya da SBT’ye karşı değiliz. Biz reklamverenin baz aldığı, referans aldığı şirket ve verilerini kabul etmek zorundayız.

Ben kendi şirketim için konuşacak olursam; biz SBT verilerini referans alarak satmıyoruz. Çok rahat bir şekilde SBT’ye göre performansın çok üstünde olan programlarımız var. Örneğin biz Kötü Yol’u Temmuz’da girdik. Ama bu diziyi yaz fiyatlarıyla satmadık. Fiyatımızı ’ açıkladık. İsteyen ödedi, ödemek istemeyen vermedi.

Serdar Çaloglu: Bu sistem büyük kanallar için çok doğru. Ancak haber, kanalları o sistem içerisine girdiğinde olmuyor. Gazeteler açısından da sorun bu zaten. Bir yandan demokrasiye hizmet etmelisiniz, ama diğer taraftan da bir eğlence işi var. Burada reklamverenierin bir sorumluluk hissetmesi gerekiyor.

İrfan Şahin: Ben bu konuda sizinle aynı düşünmüyorum. Bence haberin tanımı artık değişti, yani dünya değişti. Dolayısıyla, haberden ne anladığımız çok önemli. Bana göre her şey haber konusu. Yani sizin main stream bir kanalda yapmış olduğunuz bir dizide, belgeselde, tartışma programında verdiğiniz her şey haber. Dolayısıyla ben o anlamda baktığım zaman bir haber kanalı İle bir tematik kanal ya da diğerleri sırasında pek fark olduğunu düşünmüyorum

Haber kanalları reyting sistemine dönecek mi?

Kenan Tekdağ

Ciner Yayın Grubu Başkanı

Reyting ölçümü durdurulmadan önce biz sistemden çıkmıştık. Ölçümlemenin ve denetlemenin haber kanalları için farklı olması gerektiğini savunuyorum. Çünkü haber medyacılığının en önemli fonksiyonu katılımcı demokrasiye yaptığı hizmet, olgun yurttaşlık bilincinin oluşmasındaki katkı. Eğlence unsurunu öne alarak günün belli bir saatinde yüksek bir reyting almak ve diğer pozisyonları icra etmek… Yarışı buna göre kullanmanın kendi kendimizi aldatmak olduğuna ve kurak bir sisteme yol açtığına inanıyorum. Ancak bunu bile bile ölçümleme başladığında sisteme yeniden dahil olacağız.

Sadece reyting ölçümü açısından değil RTÜK’ün kurumsal düzenlemelerde de haber kanalları

Kaynak: http://Mediacat

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>