Rehberiniz-Mavi’nin ceo’su akarlılar yılın girişimcisi seçildi !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Mavi’nin ceo’su akarlılar yılın girişimcisi seçildi !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Mavi’nin ceo’su akarlılar yılın girişimcisi seçildi !

Ernst&Young ve Milliyet Gazetesi işbirliği ile bu yıl dördüncüsü düzenlenen yarışmada Mavi Jeans””i dünya ligine taşıyan Mavi Jeans CEO””su Ersin Akarlılar, Yılın Girişimcisi seçildi. Bu yıl ilk kez seçilen “Yılın Sosyal Girişimcisi” kategorisinde birinciliği ise Van gölünde yaşayan ve soyu tükenmekte olan inci kefalini yaşatma projesiyle Prof. Dr. Mustafa Sarı aldı. Birinciler Türkiye””yi Monte Carlo ve İsviçre””de temsil edecek.

İstanbul Hilton Convention Center””da düzenlenen ödül törerinde beş finalist arasından birinci olan Ersin Akarlılar””a ödülünü Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve Ernst&Young Stratejik Pazar Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Grek Ericksen verdi. Yılın Sosyal Girişimci ödülünü ise alan Prof. Dr. Mustafa Sarı””ya ise bu ödülü Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan verdi.

Bu arada Dünya Yılın Girişimcisi Yarışması””nda finale kalan Pronet Genel Müdürü Alp Saul, AFM Sinemaları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Adnan Akdemir, Sönmez Holding Teknoloji Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Osman Akın ve Doluca Şarapçılık Yönetim Kurulu Üyesi ve Pazarlama Direktörü Sibel Kutman’a da törende birer teşekkür plaketi verildi.

Girişimci için altyapı yetersiz

Törende konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, girişimciyi, kendinden çok başkalarını düşünen bir insan olduğunu söyleyerek, girişimciliğin sadece ekonomik alanda değil, sosyal ve bilimsel alanda da olması gerektiğini vurguladı. Türkiye””nin küresel dünyada rekabetçi avantajının girişimcilik olduğunu belirten Doğan Gazetecilik İcra Kurulu Başkanı Hanzade Doğan ise hukuki, bürokratik ve finansal alanlarda girişimcinin önünü açacak altyapıların oluşması gerektiğine dikkat çekerek “Türkiye burada da çok yol kat etti, fakat daha gidilecek çok yolumuz var” diye konuştu. Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin de girişimciliğin Türkiye””nin geleceğe yolculuğunda en önemli itici güç olduğunu ifade ederek, “İnsan kaynağı açısından bir sıkıntı yok, yeter ki bu ruhu seferber edelim” dedi.

4 yılda finalist sayısının 20””ye ulaştığını belirten Ernst&Young Türkiye Genel Müdürü Osman Dinçbaş ise, “20 finalistimiz bize ne kadar doğru bir şey yaptığımızı gösterdi. Son derece zor bir toprakta yetişen nadir çiçekler gibisiniz” dedi. Schwab Vakfı Genel Müdürü Pamela Hartigan ise, vakfın 6 yıldır en iyi sosyal girişimcileri seçtiğini, ana hedeflerinin, girişimcileri sosyal değişim için desteklemek olduğunu belirtti.

Toplantıya, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan, Aldo Kaslovski, Eczacıbaşı Holding Başkanı Bülent Eczacıbaşı, İstanbul Modern Sanat Müzesi Başkanı Oya Eczacıbaşı, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Doğan Yayın holding CEO””su Mehmet Ali Yalçındağ ve Jan Nahum katıldı.

Yılın Girişimcisi Yarışmasında Türkiye””de 2006 yılında Goldaş Kuyumculuk AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Yalınkaya, 2005 yılında Tarım Ürünleri Sanayi Ticaret AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Kerim Taner Alara, 2004 yılında Orka Tekstil Sanayi ve Turizm Ticaret AŞ Başkanı Süleyman Orakçıoğlu birinci olmuştu. Ernst&Young, Dünya Yılın Girişimcisi Yarışmasını 20 yıldır, 40””a yakın ülkede gerçekleştiriyor.

Mavi, toptancılıkla yola çıktı dünya markası oldu

Yaklaşık 16 yıl önce iç piyasada toptan üretimle başlayan macerasını dünyaya ligine taşıyan Mavi Jeans, bugün Amerika ve Batı Avrupa””ya kadar yayılan 161 mağazasında kendi markasıyla satış yapıyor. 1991 yılında toptan üretim yaparken katma değeri yüksek bir marka yaratma hedefiyle yola çıktıklarını ifade eden Akarlılar, “Türkiye””de blue jean üretim yapan şirketimizde kardeşim Elif ve ben ikinci jenerasyon olarak katma değeri yüksek olan bir marka yaratabilir miyiz fikriyle yola çıktık. Bizim için ilk dönüm noktası Mavi””nin Türkiye””de kendi sektöründe lider marka olduğu 95 senesiydi. İkinci dönüm noktası ise Kuzey Amerika, Kanada ve Batı Avrupa olmak üzere 96””dan itibaren yurtdışına açılmamız oldu. Şu an tekrar geldiğimiz noktada artık satışlarımızın çoğu perakende. Bu Mavi””nin toptancı olarak başladığı serüvenine perakendenin de başarılı bir şekilde eklendiğini görüyoruz” dedi. 2006 yılında 160 milyon dolar olan şirket cirosunu 3 sene içinde 500 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Akarlılar, “Ondan sonraki adımımız da özellikle perakende de Türkiye, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika””da 1 milyar dolarlık ciroya ulaşmak olacak” diye konuştu. 100””ü Türkiye””de 61””i farklı ülkelerde olmak üzere toplam 161 mağaza ile hizmet veren Mavi, üretiminin yüzde 60””ını Türkiye, yüzde 25””ini Amerika yüzde 15””ini ise Batı Avrupa ve Avustralya pazarında satıyor. 2007 içinde Türkiye””de 15, yurtdışında ise 4 yeni mağaza açmayı hedefleyen şirket, yılda 7 milyon adet satış yapıyor ve 850 kişiye istihdam sağlıyor.

İnci kefalini yokolmaktan kurtardı, 14 bin kişiye umut oldu

Yılın Sosyal Girişimcisi kategorisinde ””Sürdürülebilir İnci Kefali Balıkçılığı”” projesiyle birinciliği alan Prof. Dr. Mustafa Sarı, dünyada sadece Türkiye””de Van Gölü””nde yaşayan aşırı avlanma nedeniyle soyu tükenmek üzere olan inci kefalini korumak için yaptığı çalışmalar nedeniyle finale kaldı. 1996””da 12 bin ton olan kaçak avcılığı 4 bin ona düşüren Sarı, ayrıca inci kefalinden elde edilen ciroyu 3.5 milyon dolardan 7 milyon dolara çıkardı.

Göl çevresinde aileleri ile birlikte 14 bin insan geçimini inci kefalinden sağlıyor. Yaptığımız çalışmalar sonucunda avlanan balık miktarı azalırken cironun artmasını sağladık. 1996””da 3.5 milyon dolar olan ciroyu bugün 7 milyon doları geçmiş durumda. 1996””da avlanan 15 bin ton balığın 12 bin tonu kaçaktı, bu 4 bin tona düştü diyen Sarı, ciro artarken toplam avlanma miktarının ise 10 bin tona düştüğünü vurguladı. Bundan sonra balığın sürdürülebilir kullanımını sağlamak için çalışmalar yürüteceklerini aktaran Sarı, balık göçünü turizme çevirmeye çalışacaklarını ifade etti.

Balığı sadece mayıs ve haziran aylarında göçtüğünü bunu izlemek isteyenler için dere bisiklet parkurları belirlediklerini anlatan Sarı, aynı zamanda inci kefalinin endüstriyel ürün olarak pazara çıkması için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. İnci kefalinden balık ve konserve üretmeyi planladıklarını belirten Sarı, bir taraftan inci kefali neslini devam ettirirken göl çevresindeki fakir insanların gelirlerine katkı sağlayacaklarına dikkat çekti.

Yazar: Ayşegül Sakarya

Kaynak: http://http://www.referansgazetesi.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir