Rehberiniz-Masaüstü’nüz kişiliğinizi yansıtıyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Masaüstü’nüz kişiliğinizi yansıtıyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Masaüstü’nüz kişiliğinizi yansıtıyor

bilgisayarlarımız daha doğrusu masaüstü ekranlarımız çalışma sistemimiz ve kişiliğimizle ilgili önemli ipuçları veriyor. Masaüstlerini düzenlemenin de ayrı bir konu olduğunu söylemeye gerek yok. Ancak bu alanda yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki, masaüstünde biriken dosyalarınız ya da arşivlediğiniz fotoğraflar bile sizin ne tür bir kişilik sergilediğinizi gözler önüne seriyor. Windows masaüstü kullananlar üzerinde araştırma yapan psikolog Donna Dawson, altı farklı masaüstü karakterini tanımlamış. Windows bilgisayar ortamından hareketle yapılan bilimsel ’masaüstü psikolojisi’ araştırmasına göre, insanların kişilikleri, alışkanlıkları ve tutkuları bire bir kendi Windows masaüstlerine yansıyor.

Dawson, karşılaştığı altı temel kişilik türünü ’özgün’, ’hedefe odaklı’, ’muzaffer’, ’hayalperest’, ’sanatçı’ ve ’sosyal’ olarak tanımlıyor. Masaüstü düzenlemelerinin kişiliğimizi yansıttığını söyleyen psikolog, ’Masaüstlerimiz bizim kişisel alanlarımızdır. Bu nedenle kişiliğimizi diğerlerinden ayıran en temel yaklaşımlarımız masaüstüne yansır. Başlangıçta kimse bunun farkında değildir. Ama bunu bir kez fark ettiğinizde, masaüstünüzü kişiliğinizi yansıtacak şekilde düzenlemeye başlarsınız’ diyor.

MASAÜSTÜNE BAK KİM OLDUĞUNU ANLA!

Masaüstünün her tarafına dağılmış simgeler olan kişileri ’düzensiz ve dikkati dağınık’ olarak tanımlayan araştırma, ekranın her iki yanında simgeler biriktiren kişilerin ’denge ve oran meraklısı’ olduklarını ve karmaşık durumlarda dengeli kalma çabalarını sürdürüp dağınıklığı sevmeyen düzenli kişi olarak tanımlıyor. Masaüstünde yukarıdan aşağıya simge satırları olanlar ise her şeyi yönetme iddiasında, biraz düzensizliğe eğilimli olmakla birlikte kontrol meraklısı olarak görüyor. Duvar kağıdı olarak fotoğraf seçen bilgisayar kullanıcıları için bu yaklaşım, birey için temel önceliklerin neler olduğunu gösteriyor. Bazen bir ebeveyn, çocuklarının resmini kullanmayı tercih ederken, bazen de kendi egzotik gezi fotoğraflarını masaüstü arka planına yerleştirebiliyor. Arkadaş fotoğrafları kullananlar ise popüler olduklarını yansıtmak niyetinde olan kişilerden oluşuyor. Düz mavi duvar kağıdı kullananlar genelde kendi yaşamının özel kalmasını isteyen bireylerin seçimi oluyor. Araştırmanın en ilgi çeken yanı ise duvar kağıdında kesinlikle geçmiş başarılarınızı yansıtan resimleri kullanmamanız gerektiğini ortaya koyması.

Windows, sunduğu zengin seçeneklerle masaüstlerinin yaratıcı şekilde düzenlenmesine imkan verirken, Windows kenar çubuğu gibi kullanışlı araçlarla masaüstünde kullanılan simge ve görsellerin doğru şekilde düzenlenmesini destekliyor. Çalışma ekranınızdan çıkma gereği duymadan sık ziyaret ettiğiniz web sitelerindeki yeni başlıkları, gelen e-postalarınızı da size haber veriyor.

DÜZENLİ ÇALIŞMANIN SIRRI

Kişiselleştirmek: Masaüstünüzde kişisel yaklaşımınız hissedilsin. Aile yada arkadaşlarınızın resmini seçerek farklılık yaratabilirsiniz.

Dağınıklığa son vermek: Dağınıklık zaman kaybına neden olacağı gibi PC’nizi de yavaşlatır. Kullanmadığınız simgeleri atın, önemli malzemeleri yedekleyin ve kısayollar kullanın.

Düzenli olmak: Masaüstündeki dosyalarınızı düzenleyerek üretken olabilirsiniz. Eğer çok fazla ise klasörlere taşıyabilirsiniz.

Kaynak: http://Akşam

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>