Rehberiniz-Marmara depreminin üzerinden 13 yıl geçti ama…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Marmara depreminin üzerinden 13 yıl geçti ama…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Marmara depreminin üzerinden 13 yıl geçti ama…

13 yıl geçti ama 4 bin bina ‘meçhul’!

Marmara Depremi’nin 13. yıldönümü. 18 bin kişinin can verdiği ve yüz binlerce konutun yıkıldığı deprem sonrası 4556 orta hasarlı binanın akıbeti bilinmiyor. Hâlâ o binalarda vatandaşlar oturuyor, ‘inceleme’ yapılması için bekleniyor

Yaklaşık 18 bin can alan 17 Ağustos 1999 depreminin 13’üncü yıldönümünde, aradan bu kadar süre geçmesine rağmen ve Yalova’da toplam 4 bin 556 hasarlı bina bulunması ve buralarda binlerce vatandaşın oturması, yetkilileri düşündürüyor. Bugüne kadar yasal engeller ve çeşitli nedenlerle hasarlı oldukları halde Kocaeli’nde yıktırılamayan ve 9 bin 900 civarında bağımsız daire ve işyeri bulunan bu binaların yıkımı için ’boşaltma’ tebligatları gönderilmesine rağmen bu sürecin de çok uzayacağı belirtiliyor.

Kocaeli Valiliği’nin son tesbitlerle kesin şeklini alan il genelinde 17 Ağustos Marmara depreminde hasar gören, onarımlarının yapılmasına karar verildiği halde onarılmadığı anlaşılan 3 bin 756 bina olduğu belirlenmişti. Tek tek belirlenip raporları çıkarılıp fotoğraflandığı da belirtilen bu binalarda 9 bin 900 civarında bağımsız konut ve işyeri bulunduğu, 4 bin 200 konutta da kiracı oturduğu anlaşılmıştı.

Boşaltın talimatı yollandı

Kocaeli Valisi Ercan Topaca bu binalarda ilgili olarak Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun da katılımıyla, tüm ilçe belediye başkanları ile toplantı yaparak onlarla gelişmeleri ve teknik konuları paylaştı. Bu toplantıda da alınan kararlar gereği, önce bu hasarlı binalardaki dairelerde oturan 4 bin 200 kiracıya, “Oturduğunuz bina hasarlı ve tehlikelidir. 60 gün içinde boşaltın” tebligatları gönderilmeye başlandı.

Aradan geçen 13 yılda Yalova’nın da deprem konusunda iyi bir sınav vermediği ortaya çıktı. Yalova’da deprem ardından orta hasarlı yaklaşık 800 binanın akıbeti bilinmiyor. Yalova Valiliği depremin yıldönümünde konu ile ilgili geniş kapsamlı bir çalışma yapıyor. Çıkarılan 6 bin 306 sayılı Afet Riski Alanlarının Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ve Yalova Valisi Esengül Civelek’in talimatı ile yapılacak çalışmalarla Yalova’nın deprem haritası bire bir çıkarılacak. Çalışma ile Yalova’nın hasarlı binaların akıbeti ortaya çıkarılacak.

Yalova Mimarlar Odası Başkanı Hakkı Gültekin ise yaptığı açıklamada Yalova’da deprem konusunda kontrol mekanizmasının daha sağlıklı olması için hep birlikte çalışılması gerektiğini belirtti. Binaların mimari ve statik projeleri konusunda belirli bir ilerleme kaydedildiğini de söyleyen Gültekin, hala ’Atın ölümü arpadan olsun’ zihniyetinde olanlar bulunduğunu savundu.

17 bin 840 kişi hayatını kaybetti

Türkiye, 17 Ağustos 1999’da son yüzyılın en büyük depremlerinden birini yaşadı. Merkez üssü Gölcük olan 7,4 büyüklüğündeki deprem saat 03.02’de başladı ve 45 saniye sürdü. Deprem Marmara’nın tamamında hatta İzmir ve Ankara’dan da hissedildi. ”Marmara Depremi”nde Türkiye’nin kaybı büyük oldu. Resmi açıklamalara göre, 17 bin 840 kişi öldü, 43 bin 953 kişi yaralandı, 285 bin konut, 40 binden fazla iş yeri hasara uğradı.

Kaynak: http://Milliyet

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir