Rehberiniz-Madem alışkanlıklarımızın kölesiyiz o zaman iyi alışkanlıklar seçelim!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Madem alışkanlıklarımızın kölesiyiz o zaman iyi alışkanlıklar seçelim!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Madem alışkanlıklarımızın kölesiyiz o zaman iyi alışkanlıklar seçelim!

turkey90.com der ki:

Başarılı olmak için harcadığınız çabalar size çok zor geliyorsa, bunun nedeni gündelik yaşam alışkanlıklarınızla başarı için sahip olmanız gereken alışkanlıklar birbiriyle çatıştığı içindir. Başarılı alışkanlıkları ile donanmış kişiler, başarılı olmak için harcadıkları çabayı hissetmezler. Tıpkı Sakıp Sabancının ölmeden önceki son dakikasında holging icra kurulu başkanı Metin Celal””e şirket raporlarını sorması gibi!

Madem ki alışkanlıklarımızın kölesiyiz, o zaman iyi alışkanlıklar edinelim diyor Aristo, biz de aşağıdaki makaleyi okuyun ve “bir kereden bir şey olmaz” üzerine bir daha düşünün diyoruz!

Başarılı olmak için hangi alışkanlıkları edinmeliyiz? diye düşünüyorsanız; “Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil” (alfa) adlı kitabın ilgili kısmına bakabilirsiniz. Satın almak isteyemen kitapçıda bakabilir!

MONTAİGNE

Denemeler

Bir köylü, bir danayı doğar doğmaz kucağına alıp sevmiş, sonra da bunu âdet edinmiş. Her gün danayı kucağına alıp taşırmış. Sonunda buna o kadar alışmış ki dana büyüyüp koskoca öküz olduğu zaman onu yine kucağında taşıyabilmiş. Bu hikâyeyi kim uydurduysa, alışkanlığın ne büyük güç olduğunu çok iyi anlamış olacak. Gerçekten alışkanlık pek yaman bir hocadır ve hiç şakası yoktur. Yavaş yavaş, sinsi sinsi içimize ilk adımını atar. Başlangıçta kuzu gibi sevimli, alçak gönüllüdür. Ama zamanla oraya yerleşip kökleşti mi, öyle azılı, öyle amansız bir yüz takınır ki kendisine, gözlerimizi bile kaldırmaya izin vermez.

Bence en büyük kötülüklerimiz, küçük yaşımızda belirmeye başlar. Ve asıl eğitimimiz bizi emzirip büyütenlerin elindedir. Çocuk bir tavuğun boynunu sıkar, köpeği yara bere içinde bırakır, annesi de ona bakıp eğlenir. Kimi baba da oğlunun savunmasız bir köylüyü, bir uşağı öldüresiye dövdüğünü, bir arkadaşını kurnazca ve kahpece aldattığını gördüğü zaman, bunu yiğitlik belirtisi sayarak sevinir. Oysa bunlar zalimliğin zorbalığın, dönekliğin asıl tohumları, kökleridir. Çocukta filizlenirler. Sonra alışkanlığın kucağında alabildiğine büyüyüp gelişirler. Bu kötü yönsemeleri yaşın küçüklüğüne ve işin önemsizliğine bakarak hoş görmek tehlikeli bir eğitim yoludur….Ha altın çalmışsın ha bir iğne.. İğneyi çalan altını niye çalmasın?

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>