Rehberiniz-Liseyi dışardan bitirdi, üniversiteye geç başladı ama asla vazgeçmedi!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Liseyi dışardan bitirdi, üniversiteye geç başladı ama asla vazgeçmedi!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Liseyi dışardan bitirdi, üniversiteye geç başladı ama asla vazgeçmedi!

Aydın Doğan Vakfı tarafından bu yıl 18’incisi düzenlenen Genç İletişimciler Yarışması’nda internet yayıncılığı/mikro site dalında kurduğu www.dogumfotosu.com sitesiyle birincilik, çektiği bir doğum fotoğrafıyla da fotoğraf dalında üçüncülük ödülünü kazanan, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencisi Alev Durmuşoğlu, iki yıldır profesyonel doğum fotoğrafçılığı yapıyor.

Ödül kazandığı site de bu işin bir parçası. Genç iletişimciyle bugünün internet yayıncılığı, çektiği doğum fotoğrafları ve ilerideki projeleri hakkında konuştuk.

29 yaşındasınız ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğrencisiniz. Nasıl oldu bu?

-Almanya’da doğdum. İlkokula başlayacağım zaman ailem Türkiye’ye kesin dönüş yaptı. Babam kalp hastasıydı. İlkokulu bu nedenle iki ayrı okulda okudum. Ortaokulda koleje gittim. Son derece başarılı bir öğrenciydim. Fakat 1990 senesinde büyük bir trafik kaz

Hayatınızın hangi döneminde tasarımcılığa ilgi duymaya başladınız?

-Üniversiteye girmeden önce de tasarımcılığa ilgi duyuyordum. 1999’da bir firmada reklam departmanı sorumlusu olarak çalışıyordum. O zamanlar internet yaygın değildi ama ben patronlarımı ikna etmeyi başardım ve firmaya bir web sitesi hazırlattım. İnternet

Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen yarışmaya katılmaya nasıl karar verdiniz?

Ödüllü sitenizi nasıl kurdunuz?

-www.dogumfotosu.com’u 2005’te, çektiğim doğum fotoğraflarını insanlarla paylaşmak için kurdum. Fakat içerik sadece fotoğraflarla sınırlı değil. Sitede annelerin ve anne adaylarının anlattıkları doğum hikayeleri de yer alıyor. Benim de doğumlardan sonra h

Siteleriniz size bir gelir sağlıyor mu? Reklam alıyor musunuz?

Aydın Doğan Vakfı tarafından ödüllendirildikten sonra hayatınızda neler değişti? Sitelere giriş oranında yükselme oldu mu?

-www.dogumfotosu.com’u günde ortalama 400 kişi ziyaret ederken, ödülün açıklanmasından bir gün sonra bu sayı 1200’e yükseldi. Ayrıca emeklerimin değer bulması beni çok mutlu etti. İleriye dönük projelerim için daha da hırslandım.

Ne tür projeler bunlar?

BU ÖDÜLLER BENİM HAYATIMIN AYNASI

Ödül kazanmak size neler hissettirdi?

Siz de internet yayıncılığı yapıyorsunuz. İnternet yayıncılığı ve internet gazeteciliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Doğum fotoğrafçılığı gittikçe ciddi bir meslek haline geliyor

Babam fotoğrafçılığa çok meraklıydı. Onun bu merakı sayesinde benim çocukluğuma dair muazzam bir fotoğraf arşivim var. Başlarda ben de babam gibi fotoğrafçılıkla amatörce ilgileniyordum. Üniversitede aldığım fotoğrafçılık dersleri sayesinde bu işi profesyonelliğe dökmek istedim. İşe doğum fotoğrafları çekerek başladım. Doğum fotoğrafçılığına yaklaşık bir buçuk sene önce başladım. Arkadaşlarımın çoğu hamileydi. Yurt dışında doğum fotoğrafları çeken birçok fotoğrafçı olduğunu duymuştum. Ben de arkadaşlarıma doğum öncesini ve sonrasını fotoğraflamayı teklif ettim. Fotoğrafları görenler kendi doğumlarını da görüntülememi istedi. Zamanla insanlar birbirlerine beni tavsiye etmeye başladı ve böylece ben de profesyonel doğum fotoğrafçılığı yapar oldum. Benimle beraber Türkiye’de bu işi yapan 3 ya da 4 kişi var. Ama doğum fotoğrafçılığı yavaş yavaş sektörleşmeye doğru gidiyor. Sadece insanların böyle bir uygulamaya alışması için biraz daha zaman gerekli.

Yüzlerce doğum gördüm diyebilirim. İstanbul’da girmediğim doğumhane kalmamıştır sanırım. Ancak devlet hastanesinde doğum yapacak hiçbir anneden teklif almadım. Sonuçta ben bu hizmeti belirli bir bedel karşılığında yapıyorum. Bu yüzden ister istemez böyle bir ayrım ortaya çıkıyor. Fiyat ailenin isteklerine bağlı olarak değişiyor. Benim tek verdiğim hizmet fotoğraf çekmek değil. Aynı zamanda tasarımcı olduğum için bebek posterleri ve müzikli fotoklipler de hazırlıyorum. Tüm bu hizmetlerimin maliyeti 400 milyondan başlayıp 900 milyona kadar çıkabiliyor.

Yazar: Pınar Erbaş

Kaynak: http://www.yenibiris.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir