Rehberiniz-Liderlere enderun mektebi…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Liderlere enderun mektebi…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Liderlere enderun mektebi…

İdil Türkmenoğlu/ milliyet

Liderlere enderun mektepleri

Şirketler de Osmanlı”da yönetim mekanizmalarındaki seçkinlerin yetiştiği Enderun Mektebi”nde olduğu gibi kendi liderlerini yetiştirmek için özel programlar uyguluyor. Dünyada şirket yöneticilerinin tanımladığı sorunlar arasında en önde geleni yüzde 58”lik oranla liderlik gelişimi. İK departmanlarının yüzde 82”si yönetici adayı bulamamaktan şikâyetçi (12.6.2005)

II. Murad”ın kurduğu Enderûn Mektebinde öğrencilere ortak bir kültür özümsetilir, Osmanlı devletinin sarayda, yönetimde, ordu ve bürokraside ihtiyaç duyulan kadrolarının bir kısmı bu şekilde yetiştirilmiş olurdu.

Enderun”dan sadrazamlar, kaptan paşalar, yeniçeri ağaları, eyalet valileri, sancak beyleri, şairler, ressamlar, mimarlar, müzikçiler, tarihçiler yetişmişti.

Günümüzün şirketleri de birer birer çağdaş enderunlar kuruyorlar. Amerika”da üst düzey yönetici geliştirmeye ayrılan yıllık bütçe 14 milyar dolar. Liderliğin, iyi yöneticinin geliştirilebileceği düşüncesiyle bu yatırım yapılıyor.

Çalışanlar, günlük iş sorunlarının sadece beşte birini çözmekte yeterli olabiliyor. Diğer problemler yöneticilerin eline kalıyor. Her ne kadar trend, çalışanların yetkilendirilmesi, hiyerarşinin azaltılması olsa, ara yönetim kademeleri ortadan kaldırılsa da liderlere ihtiyaç hiç bitmiyor. Üstelik araştırmalar gelecek 10 yılda dünya çağında yönetici gereksinimin artacağını gösteriyor.

Üst düzey yönetici bulmak hiç kolay değil. Tepe yönetime şirket dışından transfer edilenlerin yüzde 45”i üç yıl sonra başarısız olarak ve şirketle yollarını ayırıyor. Bu yüzden şirketler kendi içlerindeki liderleri bulup çıkartma, kendi yöneticilerini geliştirme yoluna gidiyorlar. Örneğin, Shell”de yöneticilerin yüzde 95”i şirketin içinden yetişiyor.

Alçakgönüllü liderler dönemi

Liderlerin yarısından çoğu lider doğmadıklarını, lider olmayı öğrendiklerini söylüyorlar. İş üzerinde öğrenme, rotasyon, projelerle farklı deneyimler kazanma en etkili geliştirme yolları. Kişilerin yetkinliklerinin tesler, envanterler, mülakatlar gibi çeşitli araçlarla değerlendirilmesi, onlara koçluk yapılması, sosyal ortamlarla biraraya gelmelerinin sağlanması yönetici gelişim programlarının diğer işleri.

20. yüzyılın sonunda tanımlandığı şekliyle tuttuğunu koparan, girişimci ve presantable liderlerin modası geçiyor. Artık kendini geride tutan, sakin ve alçakgönüllü liderlerin tercih ediliyor. Liderlik tanımı da sürekli değişiyor. Bu nedenle şirketlerin moda olan lider tanımına kanmadan kendi kurumunun özelliklerine ve hedeflerine uygun bir tanım oluşturmaları ve kendi gelişim programlarını bu doğrultuda hazırlamaları gerekli. Programın başarılı olması ise bu iş için ne kadar para harcandığına değil, tepe yönetimin koşulsuz desteği ve katılımına bağlı. .

Liderlik gelişimi programlarına örnekler

Doğuş Grubu – Geleceğin Doğuşu

Sabancı -Sabancı Lider Takımı Programı (SALT)

Boyner Grubu Boyner İletişim ve Gelişim Programı BİG

VW Junior Management Program (JUMP)

ABD Savunma Bakanlığı – Executive Leadership Development Program (ELDP)

HP – Accelerated Management Development Program

SCA Hygene Leadership Interactive Feedback Experience (LIFE)

Shell Leadership&Performance Program (LEAP)

GE – Leadership Development

DeutscheBannk Spokesman Challenge

Kim vazgeçti

Lise basketbol koçu, zor geçen sezonun sonuna doğru oyuncularına bir motivasyon konuşması yapıyormuş. Takıma sormuş: “Michael Jordan mücadeleden hiç vazgeçti mi?” Takım hep bir ağızdan cevap vermiş: “Hayır!”.– Haaayıııır!Hasta olmasına rağmen yarışmayı bıraktı mı?

– Haaayııır!Uzun bir sessizlik sonunda bir oyuncu cesaretini toplayıp sormuş: “Elmer MacAllister kim? Onu hiç duymadık…”

Koç cevabı yapıştırmış: “Tabi duymazsınız, o vazgeçti.”

deyiş

En iyi önderler, iş bittiğinde insanların “biz bu işi başardık” diyebilmelerini sağlayan kişidir.

Lao – Tzu

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>