Rehberiniz-Liderler cesur olur…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Liderler cesur olur…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Liderler cesur olur…

Gie Kauwenberghs, uzun yillar sirketlere danismanlik yapmis bir profesyonel. Degisik sirketlerde çalismis, kendi deyimiyle ”karmasik problemleri çözümü kavusturmus. Öyle ki ünvan hanesinde is çözümleri Direktörlügü de yer aliyor.

Kauwenbergsh, Hay Group”un, Belçika ve Lüksemburg Genel Müdür ve Uluslararasi Is Çözümleri Direktörü. Insan Kaynaklari Zirvesi için Türkiye”ye gelen Kauwenberghs, ”En Begenilen Sirketler” arastirmasina Fortune Dergisi”yle birlikte imza atmis.

Kurumsallik ”out”

Kauwenberghs, yaptigi ilginç bir arastirmayla su günlerde Avrupa”da çok konusuluyor. Sirketlerin nasil basariya ulastiklarini, lider yetistirmek için neler yaptiklarini ögrenmek için incelemeye baslayan Kauwenberghs, arastirmanin sonunda ”önemli olanin lider” oldugunu ortaya koymus.

Kauwenberghs, “Arastirma için alti ay gibi uzun bir süre ekip olarak yogun bir çalisma gerçeklestirdik. Sirketlere kendi içlerindeki liderlerin hiz ve kalitesinden memnun olup olmadiklarini sorduk ve gördük ki 20 sirket digerlerinden daha farkliydi. Bu farkin ne oldugunu arastirdik ve 20 sirketin lider yetistirmenin farkinda olduklarini gördük” diyor.

Is Çözümleri Direktörü, lider yetistirmenin bir sirketi var eden en önemli unsur oldugunu belirtiyor. Sirketlerin kendi içlerinde lider çikarmakta zorlandiklarini ifade eden Kauwenberghs, 2006 yili ve sonrasinda kurumsalligin yerini liderligin aldigini ve liderlerin de özel programlarla degil, günlük is temposuyla yetistiklerini söylüyor.

”Kötü sef mutsuz eder”

Liderligin bir kurumda en önemli sey oldugunu vurgulayan Gie, bir örnekle görüslerini açikliyor: “Dünyanin en iyi sirketinde çalisabilirsiniz, is yerinde ortaminiz mükemmel olabilir. Ama eger kötü bir sefiniz varsa, siz dünyanin en mutsuz insani olursunuz”. Arastirmasinda yeralan sirketlerde bir seye çok dikkat ettigini belirten Kauwenberghs, “Dünyanin en iyi sirketlerinde lidere çalisanlari mutlaka inaniyor. Bu o sirketi basariya götüren en önemli kriter” diyor ve ekliyor “Iyi bir lider süphe duysa bile adimini cesaretle atar”.

Ünlü direktör iyi bir liderde olmasi gereken özellikleriyse su sekilde siraliyor:

Mütevazilik

Kendini gelistirmeye açik olmak

Empati

Cesur olmak

”Aile sirketleri girisimci”

Hay Group Danismanlik”in Istanbul”da da bir ofisi bulunuyor. Kisa is ziyaretleri için Türkiye”ye gelen Kauwenberghs Türk sirketlerini de yakindan taniyor. Burada dinamik bir is hayatinin oldugunu dile getiren direktör, “Türkiye”de çalisma yasi 25. Dolayisiyla ülkenizin gelisme kapasitesi çok yüksek” diyor.

Türkiye”de aile sirketlerinin sayisi çok yüksek oldugunu dile getiren Kauwenberghs, “Bu sirketler daha fazla girisimcilik ruhu tasir. Dezavantajlariysa bazen gelecegin de geçmis gibi olacagini düsünmeleri” diyor.

kariyer atilimi

Mesleki yasamimin bir döneminde kendi sirketim vardi. Iki ortaktik. 50 kisi çalisiyordu sirkette. Biz zaman içerisinde bu sirketi ”Right Management” adli büyük bir global sirkete sattik. Bu benim için çok büyük atilimdi. Ortaklari da ikna etmek için çaba gösterdim gelsinler, bizimle çalissinlar diye.

kariyer hatasi

Kendi sirketimi kurmak belki de en büyük kariyer hatamdi! Bilemiyorum hem atilimdi hem de hataydi…

Kauwenberghs kim?

Hay Group”un Belçika ve Lüksemburg Genel Müdürü. Büyük ölçekli karmasik problemler ilgi alanini olusturdugu için ayni zamanda Uluslararasi Is Çözümleri Direktörü ünvanina sahip.

Hay Group”tan önce Right Management Consultants”in Avrupa, Ortadogu ve Afrika Bölgesi”nde danismanlik yapmis.

Belçika Leuven Üniversitesi”nde Organizasyonel Psikoloji konusunda doktora yapan Gie, Fortune Dergisi”yle birlikte ”En Begenilen Sirketler” arastirmasina imza atti.

Yazar: Esra Akın

Kaynak: http://www.kariyerim.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>