Rehberiniz-Liderin ‘çok boyutlusu’ makbul

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Liderin ‘çok boyutlusu’ makbul” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Liderin ‘çok boyutlusu’ makbul

Ekonomik kriz, lider profilini de değişime zorluyor. Yeni düzenin en dikkat çekici trendi olan ’çok boyutluluk’ liderlere itibar, şirketlerine de ciro kazandırıyor.

Çok boyutlu liderlik, global krizin iş dünyasına yeni kazandırdığı kavramlardan. Öncelikle uzmanların “çok boyutlu lider” kavramını nasıl tanımladıklarını açıklayalım. Bu tip liderlik, farklı insanlara farklı yaklaşım, hatta aynı kişiye bile duruma göre farklı yaklaşım gerektiriyor. İnsan ve yetenek geliştirme modeli olarak tanımlayanlar da var ancak işin özünü birlikte çalışılan kişilerin gelişmesi için emek harcayan liderler oluşturuyor. Yani bir yöneticiyi bu şekilde tanımlamanız için onun elemanlarını bilgi, beceri, motivasyon ve özgüven olarak geliştirmesi şart. Çok boyutlu liderliğin pratik ve kolay uygulanabilir bir model olduğunu aynı zamanda şirkete bağlılığı da artırdığını vurgulayan Blanchard International Türkiye Genel Müdürü Seval Özcan’a göre bu yöntem şirkette yaratıcılığı tetikliyor.

Devler kullanıyor

Tüm sektörlerde uygulanabilen bu model Türkiye’de Borusan Holding, Koç Holding, İş Bankası, Garanti Bankası, Eti Şirketler Grubu, Avivasa, Coca-Cola, Anadolu Hayat Emeklilik gibi birçok şirkette kullanılıyor. Özcan, modelin Türkiye’de ağırlıklı olarak teknoloji, ilaç, perakende, finans ve gıda sektörlerinde tercih edildiğini vurguluyor. Kriz sonrasında liderlerin farklı davrandıklarını belirten Özcan, “Değişimi yönetmek konusunda daha fazla çaba gösteriyorlar ve bu konuda büyük bir deneyim kazandılar” diyor. Dünyada ve Türkiye’de çok boyutlu liderlik modelini uygulayan şirketlerin başarı hikayelerine imza attıklarından söz eden Özcan, örnek olarak Borusan Holding’i gösteriyor: “Borusan Holding şirketlerinde var olan farklı kültür ve liderlik uygulamaları yerine, yöneticiden yöneticiye değişmeyen ortak bir liderlik yaklaşımını ortaya çıkarmayı hedefliyordu. Bu doğrultuda Çok Boyutlu Liderlik-I modelini tüm yöneticiler uygulamaya başladı.” Modelin şirketlere yüksek verimlilik ve başarı getirdiğini söyleyen Özcan, Lilly’nin bu sayede cirosunu yüzde 30 artırdığını belirtiyor.

Yazar: Eylem Aktay

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir