Rehberiniz-Küresel veri depolama hacmi 295 exabyte seviyesine ulaştı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Küresel veri depolama hacmi 295 exabyte seviyesine ulaştı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Küresel veri depolama hacmi 295 exabyte seviyesine ulaştı

journal Science isimli yayında yer verilen ve 2007 tarihini taşıyan araştırmaya göre, dijital ortamlardan yapılan yayınlar göz önüne alındığında aktarılan bilginin büyüklüğü, kişi başına günde 175 gazeteye karşılık geliyor.

Basılı kitaplardan veri depolama donanımlarına kadar bilginin var olduğu tüm mecralarda toplam 295 exabyte seviyesinde bir veri büyüklüğünün olduğu açıklandı. 1 exabyte 1 milyar gigabyte’a eşit bir değeri ifade ediyor.

Journal Science isimli yayında yer verilen araştırma, 2007 tarihini taşıyor. Araştırma, kitaptan CD’lere kadar 60 farklı formatta kayıt edilen, basılan ve tutulan “bilgiyi” hesaplıyor. 295 exabyte değerindeki bilginin basılması durumunda Çin, ya da ABD yüzölçümünün tamamiyle kitapla kaplanacağını ifade ediliyor. Bilim insanları, küresel veri büyüklüğünü açıklarken, 1986’dan 2007’ye kadar olan analog ve dijital ortamlardaki yüklemeleri de hesaplıyor.

Araştırmaya göre, 2000 yılında depolanan verinin yüzde 75’i video kaset ve benzerlerinde olduğu gibi analog ortamlarda tutulurken, bu, 2007’de kayıtların yüzde 94’ünün dijitale kaydedilmesiyle farklı bir yöneli gösteriyor. Yapılan hesaplamalara göre, dijital ortamlardan yapılan yayınlar göz önüne alındığında aktarılan bilginin büyüklüğü, kişi başına günde 175 gazeteye karşılık geliyor.

Araştırmanın en dikkat çekici yönünü, teknolojik gelişimdeki hızlanma oluşturuyor. Buna göre, bilişimin kapasitesi her sene yüzde 58 nisbetinde artıyor. Araştırmanın, belki de en dikkati çeken yönünüyse halen keşfedilmesi devam eden insan vücudu oluşturuyor. Araştırma, bir insan vücudundaki DNA’ların tüm teknoloji ürünlerinin depolayabileceğinden 300 kat daha fazla bilgiyi depolayabilecek kapasitede olduğunu açıklıyor.

University of Sourthern California’dan, araştırma görevlileri Martin Hilbert ve Priscilla Lopez’in gerçekleştirdikleri hesaplamaya dahil edilen veriler arasında taşınabilir bellekler, CD ve video kasetler de yer alıyor. Araştırmada, radyo, tv yayıncılığı, GPS gibi teknolojilerle havaya ve dolayısıyla uzaya gönderilen bilgi hacminin 2007 yılında 1.9 milyon zettabyte hacmine ulaştığı kaydediliyor.

Kaynak: http://www.turk.internet.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir