Rehberiniz-‘kültürlü olmak’ şart!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “‘kültürlü olmak’ şart!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
kültürlü olmak’ şart!

Satış temsilcilerinin yüksek performans göstermeleri ’genel kültür’leriyle ilişkili. Thoth Danışmanlık’ın araştırmasına göre genel kültürün gelişmesi için düzenli gazete ve dergi okuru olmak şart.

Satış temsilcisinin güler yüzlü ve saygılı olması, sattığı ürünü iyi bilmesi bu güveni sağlamak için elbette gereklidir ama ne yazık ki yeterli değildir. Özellikle genç yaştaki satış temsilcileri, kendilerinden daha deneyimli müşteriler karşısında bazen çok zorlanır. Örneğin orta yaşlı bir ev hanımına ütü satmaya çalışan genç bir satış temsilcisi, şuna benzer bir şeyi mutlaka duymuştur: ’Kızım ben senin yaşın kadar ütü kullandım, senden mi öğreneceğim ütü yapmasını?’ Bu gibi durumlarla başa çıkmak isteyen satış temsilcileri için ’genel kültür’ ve günceli takip etmek adeta bir can simididir. Türkiye çapında 34 ilde yaşları 18 ile 44 arasında değişen 279 satış temsilcisiyle yaptığı araştırmada başarıyı etkileyen faktörleri sorgulayan Thoth Danışmanlık, düzenli gazete okumanın başarıya etkisinin yüzde 43 olduğunu tespit etti. Oysa düzenli gazete okumayanlarda başarı skoru yalnızca yüzde 31’de kalıyor.

Satış temsilcileri ne okuyor?

Ancak bizi asıl şaşırtan başarılı satış temsilcilerinin ne okuduğu oldu diyor çalışmanın yazarı ve Thoth Danışmanlık’ın kurucusu Hakan Totkanlı. “Sanıldığının aksine başarılı satış temsilcilerinin okudukları bölümler sadece spor veya magazin sayfaları değil.” Araştırmanın sonuçlarına göre satış temsilcileri en çok ’dünya’ haberlerini takip ediyor. En az okunan bölüm ise ’ekonomi’. “En fazla okunan bölüm ’dünya’ haberleri çünkü satış danışmanı işine yarayacak bilgiyi çoğunlukla moda, teknoloji, bilim ve sağlık gibi sayfalardan alıyor” diyor Hakan Totkanlı ve ekliyor: “Genel kültür sahibi bir satış temsilcisi ütüyü anlatırken mutlaka başka şeyler de söyler; Örneğin kumaş moleküllerinin arasındaki bağların ısı ve su ile kırıldığından ya da bir başka araştırmaya göre Türkiye’de her on erkekten dördünün ütü yaptığından veya ütü icat edilmeden önce giysileri düzeltmek için ısıtılmış ağır taşların kullanıldığından bahsedebilir.” Genel kültür sahibi olmak için düzenli gazete ve dergi okumak şart. Mağaza ortamında ise bu ancak internet üzerinden mümkün.

İş yerinde Internet neden yasak?

Burada bir çelişki var aslında diyor Hakan Totkanlı. “Çünkü birçok mağaza patronu, mağazasında İnternet kullanımını yasaklamakta bir sakınca görmüyor. Bilgisayar başında zaman harcanmazsa tüm dikkatin müşteriye verileceğini düşünüyor. Ancak bu, sanılanın aksine satış temsilcisinin başarısını yani mağazanın satışlarını düşürüyor.” Satış temsilcilerinin genel kültür bilgisinin artırılması mağaza patronlarının sorumluluğunda. Patronlar bunun için uygun ortamı sağlamak konusunda daha duyarlı olmalılar.

Kaynak: http://www.isteinsan.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>