Rehberiniz-Kronik yorgunluk peşimizi bırakmıyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kronik yorgunluk peşimizi bırakmıyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kronik yorgunluk peşimizi bırakmıyor

Yapılan araştırmalara göre her 10 kişiden 1’i kendini yorgun hissediyor. Etrafımız, kendini sürekli yorgun, bitkin, güçsüz hisseden insanlarla dolu. Sanki üzerlerine ölü toprağı serpilmiş gibi. Eğer 6 aydan uzun süredir kendinizi yorgun ve hasta hissediyorsanız siz de kronik yorgunluğun pençesine düşmüş olabilirsiniz.

İş stresinin iyice körüklediği, yaşam kalitemizi alt üst eden kronik yorgunluktan korunmak için dengeli beslenme, egzersiz ve düzenli uyku şart.

Hepimiz dönem dönem kendimizi yorgun hissediyoruz, bu yorgunluk hissi çoğu zaman iş temposundan, çevremizden, beslenme düzenimizden kaynaklanabiliyor. Yorgunluk genel olarak her 10 kişiden birinde görülüyor. Yorgunluğun pek çok türü var, akut yorgunluk, bahar yorgunluğu, mutsuzluk yorgunluğu ve kronik yorgunluk gibi.

Akut yorgunluk, herkeste görülen yorgunluk tipi. Düzenli uyku ve dinlenme ile kısa sürede üstesinden gelinebilir.

Bahar yorgunluğu, bahar aylarında kişilerde görülen ve sebebinin de mevsimsel değişikler ve bahar aylarında havaların sürekli değişkenlik göstermesine bağlı olarak hormon dengesizliklerinin olmasıyla açıklanan yorgunluk türü.

Kendini sürekli halsiz, isteksiz, yorgun hissedenler ise mutsuzluk yorgunları olarak adlandırılıyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Koptagel İlgün, “Söz konusu kişilerin yorgunluk hisleriyle mutsuzlukları arasında bağlantı var. Mutsuzluk yorgunluğu, insanın psikolojisiyle çok yakından ilgili. Bu sorundan kurtulmak için öncelikle yaşamı sevmek, mutsuzlukların, hayal kırıklıklarının gelip geçici olduğuna inanmak gerekir. Söz konusu gruba giren kişilerde şikayetler bedensel bir rahatsızlıktan değil de, psikolojik sorunlardan kaynaklandığı için hastaların psikolojik tedavi görmesi gerekebiliyor” diyor.

En az 6 aydır kendinizi yorgun mu hissediyorsunuz?

Kronik yorgunluk ise en az 6 ay boyunca devam eden, uzun süreli bitkinlik yorgunluk hissi, bir şeyden zevk alamama, mutsuzluk gibi kavramları da kapsıyor. Prof. Dr. Koptagel İlgün, her iki cinste de görülmekle beraber menopoz sonrası kadınlarda ve ellili yaşlardaki erkeklerde daha fazla rastlanan kronik yorgunluğun birçok hastalıkla da karışabileceğini söylüyor: “Uzun süren eklem ağrıları, sırt ağrıları, göz etrafında sinek uçuşması diye tarif edilen bulgular, çarpıntılar hatta hastaların tabiriyle kalpte teklemeler yani ritim bozulmaları, halsizlik, baş ve boğaz ağrıları ve bunların uzun sürmesiyle kişinin kendisinde önemli bir hastalık var hissine kapılması başlıca belirtileridir.”

Amerikan Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sunay Sandıkçı, “Kronik yorgunluk sendromunda tıbben açıklanamamış mental ve fiziksel yorgunluk hali ile birlikte uykuda dinlenememe, konsantrasyon güçlüğü ve grip benzeri semptomlar (baş ağrısı, kas ağrısı, eklem ağrısı, boğaz ağrısı, halsizlik) mevcuttur. Kronik yorgunluk sendromu, çoktan beri bilinen, eskiden nevrasteni dediğimiz, fizik inceleme ve laboratuvar tetkiklerinde anormallik olmasa da gerçek bir hastalıktır. Fiziksel, mental veya duygusal aşırı yükün oluşturduğu stresi tolere edememe, stresle başedememe söz konusudur.”

Kronik yorgunluk sendromunda görülme yüzdeleri değişik bile olsa, sindirim sistemi belirtileri (şişkinlik, gaz, hassas barsak bulguları gibi), çabuk unutkanlık, alerjik bulgular gibi cilt reaksiyonları da görülebiliyor. Tüm bu belirtilerin hepsi bir arada olamayabilir ama şikayetlerin önemli bir hastalığa bağlı olmadığı testlerle tespit edilirse doktor o kişide kronik yorgunluk sendromu vardır diyebilir.

İş stresi tetikliyor

Yöneticiler, iş stresi yaşayanlar ve yoğun çalışanlarda, spor yapmaya, bilinçli beslenmeye ve kaliteli uyumaya zaman ayıramadıkları için vücut dirençlerinin düşmesi kronik yorgunluk sendromunu davet ediyor. Kronik yorgunluk çoğunlukla aşırı yorucu çalışanlar ve bazen de ruhsal sıkıntılarla beraber tetiklenen bir durum.

Kronik yorgunluğun tedavisinde altta yatan sebebe bağlı olmakla beraber, B ve C vitamini desteği, meyve ve sebze ağırlıklı beslenme, gevşeme egzersizleri, iyi uyku fazla kafeinden uzak durmanın faydalı olabileceği söyleniyor.

Prof. Dr. Koptagel İlgün, “Kronik yorgunluk sendromu kişinin bağışıklığının da zayıflamasına yol açacağından, grip, nezle gibi hastalıklara yakalanmayı kolaylaştırır. Bu durumda günde 3 öğün, 3 de ara öğün olacak şekilde uzun açlıklar çekmeden, et, süt, sebze, meyve gibi besinlerden dengeli bir şekilde tüketerek, alkol, sigara tüketimini azaltarak, mümkün olduğu kadar hareket etmeye, açık havada olmaya gayret ederek bağışıklığı güçlendirmek mümkündür” diyor.

Kronik yorgunluğun özellikle 30 ila 50 yaş arasındaki insanlarda daha sık görüldüğünü, kronik yorgunluk yaşayan kişilerin yaklaşık yüzde 70’inin kadınlardan oluştuğunu söyleyen Psikolog Feyza Bayraktar, “Kişinin kendini hasta gibi hissediyor olması, bitmek bilmeyen bir dinlenme isteği, yaptığı herhangi bir işten sonra hemen yorulması ve yorgunluğu en az 24 saat yoğun şekilde hissetmesi, fiziksel aktiviteden olabildiğince kaçınması, az ya da çok yeme ve olası olarak kişide görülen depresif duyguların yoğunlaşması kronik yorgunluk belirtileri olarak açıklanabilir. Bu belirtilerin iş ortamındaki insanlarda görülme sıklığı çalışma ortamlarındaki stres, yoğun çalışma saatleri gibi tetikleyici faktörlerden dolayı daha fazla olabiliyor. İş ortamındaki kişilerin özellikle enerjik, iyi hissettikleri dönemlerde kendilerine fazla yüklenmeleri, uzun saatler ara vermeden çalışmaları diğer günlerdeki enerji, konsantrasyon durumlarını olumsuz yönde etkileyebilir. Böylece aşırı derece çalışma ve yorgunluktan dolayı yeterince işe odaklanamama gibi uçlarda gidip gelen dengesiz bir tablo çıkar ortaya. Bu iniş çıkışlar da kronik yorgunluğu tetikleyen faktörlerden” diyor.

BELİRTİLERİ NEDENLERİ TEDAVİSİ BELİRTİLERİ

Kronik yorgunluğun en yaygın belirtileri, en az 6 ay süreyle

Kısa süreli bellekte ve konsantrasyonda bozukluk yaşanması

Boğaz ağrısı

Lenf bezlerinde hassasiyet

Kas ağrısı ve kaslarda güçsüzlük

Sabah uyanınca kendine gelememe

Kişinin kendini sürekli hasta hissetmesi

Kilo kaybı

Enerji kaybı

Motivasyon eksikliği

Depresif hissetme

NEDENLERİ

Feyza Bayraktar, kronik yorgunlukla ilgili tam olarak bir neden-sonuç ilişkisi saptanmasa da bu rahatsızlıkla ilgili pek çok nedenin ortaya konduğunu söylüyor. Bu nedenlerden bazıları:

Enfeksiyona sebebiyet veren bir takım virüsler kronik yorgunluğun nedenleri olarak saptanmıştır

Bağışıklık sistemiyle ilgili nedenler

Hormonal nedenler

Nöral nedenler

Yetersiz ve dengesiz beslenme, beslenme bozuklukları

Depresyon

Uyku bozuklukları

Stres, uzun saatler çalışma, dinlenememe

Kişinin fiziksel aktiviteden kaçınması, pasif bir hayata yönelmesi. Bayraktar, kişinin kendini daha yorgun hissetmemek için fiziksel aktivitelerden kaçınması ve uzun saatleri yatarak geçirmesinin de kendini daha yorgun hissetmesine neden olduğuna dikkat çekiyor.

Kişinin yorgunluk duygusundan kurtulmak için enerji vereceğini düşündüğü yağlı, şekerli, unlu gıdalara yönelip daha fazla yorgunluk hissetmesi

Kişinin sürekli yorgunluğuna odaklanarak gününü geçirmesi kronik yorgunluğun başlıca nedenlerinden.

TEDAVİSİ

Kronik yorgunluğun tedavisinde beslenme ve uyku düzenine dikkat etmek, egzersiz yapmak, kısacası kaliteli bir yaşam sürdürmek çok önemli. Feyza Bayraktar alınacak tedbirleri şu şekilde sıralıyor:

İyi bir uyku için:

Erişkinler için geceleri 7-8 saat ve kaliteli bir uyku çok önemli. Bunun için;

Aynı saatte yatıp aynı saatte uyanmaya özen gösterin

Size uyku vaktinin geldiğini hatırlatacak birtakım uyku öncesi ritüeller geliştirin, örneğin ılık bir banyo ya da yatmadan önce kitap okumak gibi.

Odanız uyku ve yeterli dinlenme için sizi rahatlatacak olanaklara sahip olmalı mesela karanlık ve rahat olmasını sağlamak gibi.

Yatmadan önce sigara ve alkol tüketmeyin

Yatmadan önce ağır yiyecekler yememeye özen gösterin. Yatmadan önce süt içmeniz uykuya dalmanızda yardımcı olabilir.

Kafanızdan problemleri sabah düşünmek için bir rafa kaldır

Yazar: Burcu Özçelik

Kaynak: http://www.yenibiris.com,aut

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir