Rehberiniz-Krize rağmen hızlı terfi almanın yolları

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Krize rağmen hızlı terfi almanın yolları” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Krize rağmen hızlı terfi almanın yolları

Kişisel markanızı yaratın, krize rağmen terfi edin

Küresel kriz sadece ekonomiyi değil birçok kişinin kariyerini de olumsuz yönde etkiledi. Daha düne kadar “Gözlerimi kaparım görevimi yapar, terfimi beklerim” mentalitesinden gelen pazarlamacılar, kariyer yollarındaki sıkışıklığın bayram trafiğine dönmesini beklemiyorlardı. Acaba kariyer sistemlerinde tıkanmış, iyi iş sonuçları ya da yüksek performanslarına rağmen sıra bekleyen bu pazarlamacılar için çözüm var mı? Kısaca krize rağmen terfi etmek mümkün mü? Cevap basit… Aslında muhtaç oldukları kudret, damarlarındaki asil kanda mevcut… Yani markaları için son derece agresif şekilde çırpınan bu pazarlamacılar, bilgilerinin tamamını ve enerjilerinin bir kısmını kendi kişisel markalarını oluşturmak ve pazarlamak için kullanmalı. Çünkü her ne kadar ekonomi yavaşlasa da terfi etmenin kuralları hiç değişmedi. Sadece çıtalar yükseldi. Aksi gibi görünse de şirketlerin orta ve üst seviyedeki yönetici ihtiyaçları aslında bitmiyor. Peki bu tek tük gelen pozisyonlara ulaşmanın sırrı ne? Kişisel markanızı yaratmak ve bunu bütün gücünüzle pazarlamak… Bunun da özü, karar verici hedef kitleyi belirlemek, özgün bir kişisel profil sunmak, bunu ikna edici bir yöntemle ve düzenli bir takvimle karar vericilere iletmekten oluşuyor. Bu yaklaşım, terfi etme oyununun kurallarının çok iyi kavranmasını gerektiriyor.

İşte krize rağmen hızlı terfi etmenin sırları:

Oyunun kurallarını ögrenin. Terfi bir oyun ve kuralları var. Eğer bilmiyorsanız, oyunu iyi oynasanız bile kırmızı kartla dışarıda kalabilirsiniz. Müdürünüzle terfi etmenin koşullarını konuşun. Kriterler konusunda belirsizliğe yer bırakmayın. Örneğin marka müdürü olmak için satışta çalışmak gerekiyorsa ya da aynı seviyede 4 yıl kalmadan terfi edilmiyorsa bunu şimdiden bilmenizde ve planlamanızda yarar var. Birçok firma bugün iş sonuçları, organizasyonel potansiyel ve kıdeme dayalı yetenek gelişimini ön koşul olarak koyuyor. Halbuki birçok insanı hayal kırıklığına uğratan pozisyon azlığından kimse bahsetmiyor. Bu yüzden hem bu koşulları yerine getirirken hem terfi etmek istediğiniz pozisyonları gözünüze kestirmenizde ve bunu müdürünüzle paylaşarak potansiyel senaryoları aylar öncesinden planlamaya başlamanızda yarar var.

Karar verici hedef kitlesini belirleyin. İyi bir pazarlamacı, hedef kitlesini anlamadan, mesajını şekillendirmez. Birçok şirkette terfi kararları sadece müdürünüzün değil, pazarlama departmanındaki diğer yöneticilerin de biraya geldikleri ve bütün adayları bir arada değerlendirdikleri kurul kararlarına dayanıyor. Bu yöneticileri belirleyin ve kendi markanız dışında onlarla beraber ortak projelerde yer almaya çalışın. Amacınız sizden yana oyları artırmak ve herkesten çok oy alarak sıranın önüne geçmek. Bunun için politika yapmanıza gerek yok. Beraber çalıştığınız kişilerin motivasyonlarını ve hedeflerini iyi anlayıp, ortaklık sağlamaya gidin ve sonuçlara beraber ulaşın. Bu yaklaşımı “yağcılık” ve “popülerlik” ile karıştırmayın. Amacınız saygı kazanmak olmalı, sevgi değil.

Hedefleri belirleyin ve onları aşın. Beklentileri aşmanın birinci kuralı onları belirlemektir. Müdürünüzle yılın başında en önemli 3-4 iş hedefinizi belirleyin. Bunları olabildiğince gerçekçi, somut ve mümkünse sayısal tutun. Örneğin yılsonunda pazar payını yüzde 5 artırmak ya da yeni bir kampanyayı Ocak ayından önce yayına sokmak gibi net hedeflerle çalışın. Kriz ortamındaysanız hedeflerinizi gerçekçi tutun. Daha sonra bütün çabanızla bu hedefleri aşmak için çalışın. Yıl içinde başınıza ne gelirse gelsin bu önceliklerden şaşmayın. Eğer müdürünüz size yeni öncelikler ve hedefler verirse bunları var olan hedeflerle karşılaştırmaktan ve öncelikleri müdürünüzle yeniden tanımlamaktan çekinmeyin. Unutmayın, amacınız bu hedefleri olabildiğince büyük bir şekilde aşmak ve yılsonunda öznesel bir değerlendirmeye yer vermemek. Sonuçta yüzde 5’lik hedefe karşılık, pazar payını yüzde 15 artıran bir pazarlamacı aslında kişisel markasıyla başarıyı su götürmez şekilde özdeşleştirmektedir.

Başarı paylaşım takvimi oluşturun. “Gereksiz mütevazılık aptallıktır” demiş akıllı birisi. Başarılı olmak güzeldir ancak bu başarıyı hedef kitlenizin bilmesi daha da güzeldir. O yüzden başarılarınızı, mütevazılık bahanesiyle kendinize saklamayın. Proje ya da işinizde ulaştığınız önemli dönüm noktalarını, aldığınız ödülleri, pazar payınızın bir aylık sıçramasını, son promosyonunuzun yok satmasını şirketteki karar verici hedef kitlesi dahil olmak üzere geniş ve kapsamlı olarak paylaşın. Narsistik bir mesaja gerek yok, başarıya ulaşan takımı ya da kişileri kutlamanız yeterli. Bu başarıdaki payınız okuyan tarafından algılanacak ve kişisel markanıza aldığınız “beğen” puanları artacaktır. Ancak asıl ustalık şurada yatıyor: Daha da öteye giderek, aynı tüketicilerinize ulaşmak için hazırladığınız gibi bu başarıları paylaşacak bir “iletişim takvimi” hazırlayın. Ve düzenli olarak farklı hedef ve konularda başarı iletişiminde bulunun. Yani kişisel marka değerinizi düzenli olarak büyütün.

Üst yönetimi fan kitlenize dönüştürün. Marka pazarlamasında bağımsız üçüncü partilerden onay almak ne kadar etkiliyse üst yönetim de sizin kişisel markanız için aynı görevi görüyor. Sizin terfinizde birebir karar verici olmasalar da sizin hakkınızda olumlu düşünmelerinin terfinizi hızlandıracağı kesin. Bunun için yapmanız gereken ilk şey üst yönetimin “amaçlarını ve planlarını” iyice anlayıp, yaptığınız işleri bu plana bağlamak ve başarıya ulaştıkça bunu üst yönetime geri bildirmek. Üst yönetimin de başarı ve örneklere ihtiyaç duyduğunu sakın azımsamayın. Örneğin üst yönetiminiz dijital pazarlamaya öncelik seçmişse, Facebook sayfanızla ulaştığınız yüzbin kişilik üye kitlesini önemli bir aşama olarak kutlayıp, üst yönetimin sizi örnek göstermesine öncü olun.

Bir konuda uzman olun. Uzman herşeyi bilen değil, diğerlerinden çok bilendir. Pazarlama dünyasının dijital ile bu kadar hızlı değiştiği bir ortamda, kriz sonrası kuralların tekrar yazıldığı, kimsenin uzman olmadığı yeni bir oyun alanı ortaya çıkıyor. Bu trendleri başkalarından önce öğrenip, bilginizi durmadan genişletin. Örneğin kriz sonrası, “değer pazarlaması” hakkında kitaplar okuyun, bu konudaki yazı ve haberleri takip edin ve markanız için öneriler ile gelin. Bir konuyu öğrenmenin en iyi yöntemi onu öğretmektir. Marka takımınıza bu konuda eğitim verin. Özellikle terfinin ucuna gelmiş ancak pozisyon kıtlığından dolayı bekleyenler için uzmanlıklarını geliştirmek için daha iyi bir zaman olamaz.

Her zaman pazarda olun. Sigorta satın almanın en iyi yolu, kazadan önce almaktır. Kişisel markanızı sadece ihtiyaç duyduğunuzda değil, işinizin bir parçası gibi sürekli geliştirin. Bazen, kendi terfinizi yaratmanın en iyi yolu başka bir şirkete atlamaktan gelir. Bunu da yapmanın en iyi yolu tabi ki işler yolunda giderken iş aramaktır. O zaman hem stresiniz olmaz hem halihazırda var olan bir işiniz oldugu için daha değerli olursunuz. Ancak bunun için her zaman güncellenmiş bir özgeçmiş ve canlı tutulan kontaklar yardımıyla pazarda olmanız gerekir. Yani kişisel markanız her zaman ulaşılabilir olmalı.

Kriz olsun ya da olmasın, terfi zamanı geldiğinde kişisel pazarlamasını ciddiye alıp bunu düzenli şekilde uygulayan pazarlamacılar diğerlerinin her zaman bir adım önünde olacak. Diğerleri ise sıra beklemeye devam edecekler.

Yazar: Güvenç Dönmez

Kaynak: http://www.capital.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>