Rehberiniz-Krize giren estetiğe koşuyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Krize giren estetiğe koşuyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Krize giren estetiğe koşuyor

Uluslararası Estetik Ameliyat Derneği’nin (ISAPS) yayınladığı 2011 rakamları Avrupa’da en çok estetik müdahale yaptıran milletin ekonomik krizin pençesinden kurtulamayan Yunanistan olduğunu gösterdi.Kayıtlara göre 2011 yılında 11 milyon nüfuslu Yunanistan’da 142 bin 394 estetik ameliyat gerçekleştirildi. Bu her 79 Yunan’dan birinin estetikli olduğu anlamına geliyor. Bu oran şu an Avrupa Birliği’nin (AB) ekonomik lideri konumunda olan Almanya’da 200’de 1’de kalıyor.

İTALYA İKİNCİ SIRADA

Yunanistan’da estetik ameliyat sayısındaki bu artış operasyon fiyatlarındaki düşüşe ve krizin getirdiği moral depolama ihtiyacına veriliyor. Şu anda en çok estetik ameliyat yaptıran milletler sıralamasında ekonomik kriz yaşayan bir başka Avrupa ülkesi olan İtalya, Yunanistan’ın ardından geliyor. Bu ülkeleri ABD izliyor.

En yaygını botox

ISAPS rakamlarına göre dünyadaki en yaygın estetik ameliyat ‘botox’ bunu özellikle obezite ile boğuşan batılı ülkelerde yağ aldırma operasyonları izliyor. ABD’de en çok göğüs büyütme operasyonu, Güney Kore’de ise burun estetiği yaptırılıyor.

Estetikte damping var

YUNANİSTAN’da estetik cerrahlar kriz döneminde çalışmaya devam edebilmek için yağ aldırma, yüz gerdirme, silikon taktırma gibi estetik ameliyatların fiyatlarını yüzde 40 düşürdü. Ayrıca Yunanistan’da krizin ardından ameliyathane ücretleri de neredeyse yarı yarıya azaldı.

ISAPS rakamlarına göre 2011 yılında Türkiye’de 266 bin 152 estetik operasyon yapılmış. Bu sayı Yunanistan’da yapılan 142 bin 394 ameliyatın neredeyse iki katı ancak Türk nüfusunun Yunanistan’dan çok daha fazla oluşu Türkiye’yi listede geriye itiyor.

KAYNAK: Hürriyet

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir