Rehberiniz-Krizde bu meslekler gözde !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Krizde bu meslekler gözde !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Krizde bu meslekler gözde !

İşten çıkarmalar başladı ama alımlar da devam ediyor. Peki hangi sektörler eleman arıyor?

Ekimin ilk haftasıyla birlikte online iş ilanı sayısında gerileme başladı. Kasım ise geçen yıla göre iş ilanlarında ilk defa küçülmenin yaşandığı ay oldu. Forbes ve Kariyer.net’in oluşturduğu “Resesyon Döneminde En Çok Talep Gören Meslekler” endeksine göre verilen ilan sayısı yüzde 10 – 15 oranında düştü.

Online iş ilanı veren sektörler içinde otomotiv, 2008’in tamamına göre eylül – ekim – kasım döneminde ikinci sıradan beşinciliğe indi. Üretim sektörü ise artık ilk 10’da bile yok. En dramatik azalışın yaşandığı finans sektöründe ise nisan – mayıs – haziran dönemine göre yüzde 50 oranında bir gerileme var. Buna rağmen finans 499 bin adet ile en çok başvuru alan ikinci iş kolu.

Ama işe alım her şeye rağmen bitmiş değil. Satış, pazarlama temsilciliği ile muhasebe elemanlarına olan talep devam ediyor. 2009’da satış ve pazarlama, şirketlerin eleman istihdamına yoğunlaşacakları alanlar olacak. Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz’a göre daha az iş ilanı ve daha çok talebin olacağı bir döneme giriyoruz. Tabii olumsuz olan yeni açılan istihdamlarda vasfın önemini kaybetmesi.

En çok aranan meslekler..

Satış Temsilcisi,

Muhasebe Elemanı,

Sekreter,

Kasiyer,

Mağaza Müdürü,

Makina Mühendisi,

İnşaat Mühendisi,

Tıbbi Mümessil,

Mimar.

Kaynak: http://Vatan

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir