Rehberiniz-Kriz toplumsal panik atak nedeni..

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kriz toplumsal panik atak nedeni..” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kriz toplumsal panik atak nedeni..

Prof. Dr. Nevzat Tarhan ekonomik krizin hem toplum hem bireyler açısından önemli etkiler doğurduğuna işaret etti. Prof. Tarhan “Bu krize toplumsal panikatak bile denebilir” tespitinde bulundu.

NPİSTANBUL Hastanesi tarafından yayımlanan Psikohayat Dergisi ekonomik krizin psikolojik etkilerini dosya konusu yaptı. Bu konuda görüşlerini açıklayan Prof. Nevzat Tarhan, psikiyatrik yaklaşım olarak kriz varsa onu kabullenmek ve sonra analizini yapmak gerektiğine ve toplumsal paniğe dikkat çekti. “Bir gerçek kriz vardır, bir de krizle ilgili orantısız tepki” diyen Tarhan, “bu krize toplumsal panik atak bile denebilir” tespitinde bulundu. Tarhan sözlerini şöyle sürdürdü:

ÖRTÜLÜ DEPRESYON

Panikatakta beynin kontrol duygusu bozuluyor ve otonom sistemi aşırı çalışıyor. Genellikle iş adamlarında yaşanıyor çünkü onlar genelde duygularını belli etmeyen insanlar ve depresyonların örtülü kalp spazmı, psikosomatik hastalıklar, maskeli depresyon şeklinde yaşıyorlar. Krizin akut döneminde kontrolü kaybediyorum diye panik ataklar yaşanıyor. Kişi içinde bulunduğu durumdan kendini suçluyorsa, devamında panik duygusu gelişiyor. Kişisel başarı ile iş başarısını birlikte gören ler daha çok sorun yaşıyor.

EN BÜYÜK SORUN YAŞLILARDA

Prof Dr. Kemal Arıkan da toplumsal panikatak konusunda “Kriz stres yaratıyor, stres hormonlarını yükseltiyor. Diyabete, kansere yol açabiliyor, riski artırıyor. Narsisistik kişiler varsa çökkünlük yaşayabiliyor, intiharlar artıyor. Kumar ve madde bağımlılığı artabiliyor. Yaşlılarda ciddi sorunlara yol açıyor, özellikle emekli olanların ağzının tadını çok kaçırıyor, ayrıca depresyon yaşlılarda görülüyor.”

Kaynak: http://Bugün

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir