Rehberiniz-Kriz ganimetini paylaşma zamanı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kriz ganimetini paylaşma zamanı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kriz ganimetini paylaşma zamanı

Krizde şirketini batıranla çıkaran masaya oturmaya başlayınca 2011, on yılın en hızlı birleşme-satın alma senesi oldu. Beklenti, rüzgârın sürmesi.

Ekonomik krizde batanlar ve çıkanlar buluşuyor. Krizden kârlarını katmerleyerek çıkanlar bataklıktan kurtulma çaresi arayanların kapısında bitiyor. Reuters’ın yaptığı araştırmaya göre 2011 yılı birleşme-satın almalar açısından son 10 yılın en hızlı başlangıç yapılan senesi. 2 Şubat tarihine kadar yapılan hesaplamaya göre 309 milyar dolarlık anlaşma imzalandı. Bu rakam 2000 yılından bu yana görülen en yüksek ‘el sıkışma’ tutarına işaret ediyor. Uzmanlar “Bu rüzgâr yıl boyu sürer” diyor. Türkiye’de ise beklenti 2011 yılında birleşme satın alma anlaşmalarının 25 milyar dolarlık bir tutara ulaşması.

10 yılın zirve başlangıcı

Son iki yılda köşesine çekilip fırsat kollayan ve elinde nakit tutan şirketler krizde batan gemilerin mallarını topluyor. Şimdiden 309 milyar dolara ulaşan anlaşma tutarı bu yıl satın almaların ekonomi gündeminin tepelerinde gezineceğinin işareti. Bu rakam bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 69 artışa işaret ediyor. Diğer yandan ise dünya 10 yıldır görmediği bir tablo ile karşı karşıya. 2000 yılının hemen başında dünya çapında 554.2 milyar dolar değerinde birleşme ve satın alma anlaşması imzalanmıştı. 2000’de imzalanan anlaşmaların yüzde 70’ini telekomünikasyon, medya ve sağlık anlaşmaları oluştururken bu yıl finans, imalat ve enerji sektörleri liderliği oluşturuyor. Adı geçen sektörler son bir yıllık toplamın yüzde 60’ını oluşturuyor.

Şirket bazında ise liderlik AIG’nin 58.9 milyar dolar değerindeki imtiyazlı hisselerinde. AIG’ye danışmanlık yapan şirketler Citi, Morgan Stanley, Bank of America Merrill Lynch, Evercore ve Rothschild.

Ucuza kapatma cazibesi

Geçen hafta da AMB’nin 16.8 milyar dolara aldığı ProLogis, Citigroup’un 3.5 milyar dolara aldığı EMI birleşme satın alma gündeminin son maddeleriydi.

ABD’li şirketlerin kasalarında 1 trilyon doların üzerinde nakit bulunduğu rivayet ediliyor.

Uzmanlar bu paranın ‘ucuza kapatma’ potansiyeli sürdükçe satın almalara doğru kayabileceğinin altını çiziyor. Bununla birlikte ekonomi analistleri, ABD ve Avrupa ülkelerinde ekonominin beklentilerin altında büyümesinin, şirketlerin güçlerini birleştirip, maliyetlerini azaltarak, değerlerini arttırma yolunu seçebileceğini belirtiyor.

Türkiye’de 2010 nasıl geçti? Deloitte Türkiye’nin yayımladığı ‘2010 Yılı Birleşme ve Satın Almalar Raporu’na göre, Türkiye’de birleşme ve satın almalar, sessiz geçen 2009 yılının ardından enerji sektöründeki özelleştirmeler ve özel sektördeki birkaç ‘dev’ işlem ile rekora koştu. 2010’da, toplam değeri 29 milyar dolar olan 203 işlem gerçekleşirken, bir önceki yıla göre işlem adedi 2 kat, işlem hacmi 5 kat arttı. 35 işlem ile toplamda 14.6 milyar dolarlık hacim yaratan özelleştirmeler, toplam işlem hacminin yarısına denk geldi. Özelleştirmelerin önemli bir bölümünü, elektrik dağıtım şirketleri ile küçük kapasiteli hidroelektrik santral portföyleri oluşturdu. Geçen yıl, Türkiye’nin 11 farklı bölgesinin elektrik dağıtım haklarına sahip 11 şirket, toplam 12.3 milyar dolar karşılığında Türkiye’den yatırımcılara satıldı. Başkent Doğalgaz Dağıtım şirketi, 1.2 milyar dolar karşılığında özelleştirildi. Özel sektör tarafında ise birleşme satın alma gündeminde yıla damgasını Garanti Bankası vurdu. İspanyol BBVA’nın Garanti Bankası’na

5.8 milyar dolar ödeyerek ortak olduğu işlem tek başına toplam işlem hacminin yüzde 20’sini oluşturdu ve son 10 yılın en büyük özel sektör işlemi oldu.

Galataport ve Milli Piyango satışları sırada

Türkiye’nin de bu rüzgârdan etkilenmesi bekleniyor. Finans ve danışmanlık firması Ernst & Young Kurumsal Finansman Bölümü’nün hazırladığı Birleşme ve Satın Alma İşlemleri 2010 Raporu’na göre 2011 yılı için işlem hacmi beklentisi 25 milyar dolar. Raporda, elektrik üretim tesislerinin özelleştirmelerinin öne çıkacağı öngörülüyor. İDO, İGDAŞ, elektrik üretim portföyleri, köprü ve otoyollar, Galataport, Milli Piyango gibi projelerin yer aldığı 2011’in birleşme ve satın almalar anlamında yüksek hacimli bir yıl olması bekleniyor. Yabancı yatırımcılar Türkiye’nin büyüme potansiyeline inanıyor ancak cari açık, bütçe açığı, hane halkı borçlanması, TL’nin değeri gibi makro verileri yakından takip ediyor.

Yazar: Ziya Özışık

Kaynak: http://www.radikal.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>