Rehberiniz-Kriz ‘çocuk’ üretimini de vurdu

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kriz ‘çocuk’ üretimini de vurdu” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kriz ‘çocuk’ üretimini de vurdu

ABD’nin ve dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Lehman Brothers, alıcı çıkmayınca 15 Eylül 2009’da iflasını istemiş, bu haber önce Wall Street’in, ardından belli başlı borsaların çöküşüne sebep olmuş, dünya, tarihinin en büyük krizlerinden birine gömülmüştü. Le Figaro’da yayımlanan Jean-Pierre Robin imzalı yazıya göre, aradan geçen 9-9,5 ayda, Amerika’da bütün üretim rakamları düştü. Ve “çocuk üretimi” de krizden nasibini aldı. Sadece doğum rakamları değil, “dış göstergeler” de bu demografik tespiti doğruluyor:

Nielsen’in son araştırmasına göre, mesela, ABD’de doğum kontrol hapı satışları yüzde 10 arttı.

Kürtaj olmak isteyenlere para yardımı yapan New York Abortion Access Fund’a başvurular çoğaldı.

Robin, (1929 krizini takip eden) 1930’lu yıllarda Amerika’da doğumların yüzde 25 azaldığını, benzer bir gelişmenin Batı Avrupa ülkelerinde de gözlendiğini ve Faşist İtalya ile Nazi Almanyası’nın doğum oranlarını desteklemek için teşvik hatta zorlayıcı tedbirler aldıklarını hatırlatıyor.

ABD’de şimdiden doğumlar azaldı

US Census Bureau verilerine göre, Temmuz 2007-Temmuz 2008 döneminde ABD’de doğum oranı yüzde 0,9 idi. Önceki 12 aylık dönemin üçte biri yani. Çünkü Amerikan ekonomisi (National Bureau of Economic Research’e göre) daha Aralık 2007’de krize girmişti. 2008’in son çeyreğinde patlak veren finansal krizin bu eğilimi daha da güçlendirdiği tahmin ediliyor. Census Bureau verilerine göre, önceki 4 büyük krizde de (1974, 1981, 1991 ve 2001) nüfus artışı frenlenmişti.

Fransa’da, 2009’un ilk çeyreğinde doğumların 194.200’den 192.800’e düşmesini krizin etkisine bağlamak için erkense de, uzmanlar, doğum oranının dibe vurduğu 1993-1994 yılının, 1993 krizinin hemen ertesine denk geldiğini hatırlatıyor. İstatistikçiler, hanehalkı “iyimserlik” anketleriyle doğum oranları arasında bir korelasyon olduğu görüşünde. Yani insanlar geleceğe iyimser bakarlarsa, daha çok çocuk yapıyorlar; kötümser bakarsa çocuk sahibi olmayı erteliyor.

Gebelik için gerekli süre faktörü

Lehman Brothers’ın iflasından 9-10 ay geçtiğine göre, krizin etkileri acaba hissedilmeye başladı mı? Demografi uzmanları etkinin bu kadar hızlı görülmeyeceğini düşünüyorlar. “Gebelik için gerekli süre” denilen bir veriden bahsediyorlar. Yani “çocuk yapma kararıyla gebe kalma tarihi arasındaki süre”. Fransa gibi, doğum kontrol yöntemlerinin yaygın olduğu ülkelerde bu süre ortalama 3 ay.

Tabii, Nobel ödüllü ekonomist Gary Becker’in ortaya attığı gibi, krizin “karşı etkisi” de söz konusu olabilir. Mesela iş bulamayan kadınlar “bari bu arada çocuğumu doğurayım” diyebilirler. Ama böyle düşünenlerin sayıca çok az olacağı bir gerçek.

Amerikan hukuk sitesi FindLaw tarafından yapılan araştırmaya göre, Amerikalılar kriz sebebiyle “hayatlarının önemli kararlarını” ertelemeye karar verdiler bile:

100 Amerikalı’dan 10’u artık evlenmemeye karar verdi

100 çiftten 10’u çocuk yapmayı erteledi

100 çiftten 6’sı evlat edinmekten ve

100 çiftten 4’ü de boşanmaktan vazgeçti

Bu arada, İngiltere’den ve Galler ülkesinden gelen bir haber: Boşanmaya karar veren çiftlerin yüzde 48’i davadan vazgeçti. Sebep, boşanan çiftlerin yeni bir ev açacak paralarının olmaması.

Acaba kriz daha ne garip gelişmelere gebe?

Kriz, Türkiye’de doğumları etkilemedi

Hürriyet Ankara Büro’dan Meltem Özgenç’in görüştüğü Türkiye Aile Planlaması Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu’nun verdiği bilgiye göre, ABD’nin aksine, ekonomik krizler Türkiye’de doğumları etkilemiyor:

Türk halkının çocuk doğurma konusunda zaten bir tercihi var. Bu nedenle de tam 10 yıldır her türlü teşvike rağmen ülkenin doğum artış hızı 2.1 düzeyinde kaldı. Halk ekonomik kriz ya da başka etkenleri gözönüne almadan, kendi bildiği gibi davranıyor.

İstanbul’daki büyük özel ve vakıf hastanelerinin kadın doğum servislerinin verdiği bilgi de aynı yönde: 2009’da doğumlarda bir azalma görülmediği gibi, kürtaj ve doğum kontrol taleplerinde de bir artış söz konusu değil.

Kaynak: http://www.yenbiris.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir