Rehberiniz-Kortta havlu attı, tenisin patronu aldı

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kortta havlu attı, tenisin patronu aldı” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kortta havlu attı, tenisin patronu aldı

Tenisle küçük yaşlarda tanıştı. Hatta ilk işini tenis kortunda buldu. Tenis kortunu temizlerken bir yandan da tenis eğitimi aldı. Ancak teniste parlak bir yeteneği olmadığını görünce rotayı başka bir yöne çevirdi, tenisin patronu oldu…

ÇOCUKKEN KORTLARI TEMİZLİYORDU, ŞİMDİ KADIN TENİSİNİN PATRONU…

Geçen hafta İstanbul’da başlayan ve bugün finali oynanacak WTA Championship’te dünyanın en iyi sekiz kadın tenisçisi ter döktü. Şampiyonanın mimarı hayatındaki her şeyi tenisten elde etmiş bir kadın: Stacey Allaster. Women’s Tennis Association (WTA) Başkanı Allaster, iyi oynayamadığı için tenisi yönetmeyi seçtiğini söylüyor.

WTA’in CEO’su ve başkanı olmanız dışında hakkınızda pek bir şey bilmiyoruz. Tenisle ne zaman tanıştınız, bu noktaya nasıl geldiniz?

Kanadalıyım. Tenis hep hayatımdaydı. İlk işimi tenisle buldum. 12 yaşındaydım, yaşadığım yerde lokal bir tenis kulübünde toprak kortu temizliyordum. Sonra tenis oynamaya başladım ama çok iyi değildim. Ben de tenis öğretmenliğini seçtim, kulüplerde çalıştım. Ardından Kanada Tenis Federasyonu’nda görev yapmaya başladım. 2006’da WTA ekibine katıldım, 2009’da başkanı ve CEO’su oldum.

İnanılmaz bir hızla yükselmişsiniz. Başarınızın sırrı nedir?

Bence de inanılmaz. İstediğim her şeyin bir gün gerçekleşebileceğine olan inancım. Azim, yaratıcılık, yanımda her zaman eşim ve çocuklarım gibi beni destekleyen kişilerin bulunması başarımın anahtarı diyebilirim.

Ne eğitimi aldınız?

Kanada’da Western Ontario Üniversitesi’nde ekonomi okudum, ardından MBA yaptım.

Hedefiniz WTA’in CEO’su mu olmaktı?

Hiç düşünmedim. İşe Kanada’da başladığımda sadece bir ofisimin olmasını hayal ediyordum. Buna sahip olunca insanların bana ‘Stacey bu çok iyi’ diyeceğini düşünüyordum.

Hayatımdaki her şey spordan geliyor

WTA’in başında hep kadınlar mı oluyor?

Şimdiye kadar iki kadın başkan oldu, ben ikinciyim.

Sizin yerinizde bir erkek olsaydı, ne değişirdi?

Yönetimde erkekler de var. Benden önceki başkan erkekti. Çok başarılıydı. Önemli olan doğru kişinin bu organizasyona liderlik etmesi, cinsiyet değil. 2009’da göreve ben geldim ve görev sürem 2013’te bitiyordu ama 2017’ye kadar uzatıldı.

Tenis sizin için neden bu kadar önemli?

Hayatımdaki her şey tenisten geliyor. Bu ayrıcalıklı bir durum. Çünkü sevdiğim bir sporun içindeyim ve tenisin bana verdiği o kadar çok şey var ki…

Kadın tenisçilerle ilişkiniz nasıl?

Çok güçlü. Onlar için çalışıyorum. WTA, oyunculardan ve turnuvalardan oluşan bir organizasyon. Oyuncular WTA’in yarı yarıya ortağı. Ben de dünyada turnuvaları organize eden biriyim. Sporcuların hepsi birbirinden özel, güzel ve zeki iş kadınları.

Yazar: İnci Döndaş

Kaynak: http://www.stargazete.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir