Rehberiniz-Konyalı mucitten şimdi de “sobamatik”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Konyalı mucitten şimdi de “sobamatik”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Konyalı mucitten şimdi de “sobamatik”

KONYALI MUCİTTEN ŞİMDİ DE “SOBAMATİK”

HÜRRİYET

Türkiye’de ilk ürettiği “Yıkmatik” için patent alan Konya Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümü mezunu, Konyalı mucit Kazım Koyuncuoğlu, bu ürününün seri üretimi ve soba zehirlenmelerinin önüne geçeceğini iddia ettiği yeni buluşu ”Sobamatik” için de sponsor arıyor.

Konya Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümü mezunu ve halen pastane işletmecisi olan Kazım Koyuncuoğlu (47), zorlukları aşmaya yönelik buluşların küçük yaşından bu yana ilgisini çektiğini söyledi.

Bu yüzden lise yıllarında bazı alanlarda çalışma yaptığını ifade eden Koyuncuoğlu, bugüne kadar çok sayıda buluşa imza attığını, ancak maddi olanaksızlıklar nedeniyle bunlara patent alamadığını ve bazı fırsatçıların üretimi kendilerinin yaptığını kaydetti.

Son olarak geçen kurban bayramında büyükbaş hayvanını yatırmakta zorlanan çok sayıda kişinin işini kolaylaştıran “Yıkmatik”i icat edip piyasaya sürdüğünü belirten Koyuncuoğlu, “Kurban kesilirken kişiye ve hayvana eziyet vermeden kesimin yapılmasını sağlayan bu buluşum, televizyonlarda gösterilmesinin ardından taklitçiler tarafından yapılıp piyasaya sürüldü. Mücadelemden vazgeçmedim. 3 kilogram ağırlığında, metal, bozulma riski çok düşük olan ve yıllarca kullanılabilecek ürünüme patent aldım” dedi.

Artık bu ürünü kendisinden izin almadan kimsenin üretemeyeceğini belirten Koyuncuoğlu, seri üretim için yeterli maddi imkanının olmadığını, kendisine bu konuda sponsor ya da ortak aradığını bildirdi.

ŞİMDİ DE “SOBAMATİK”…

Özellikle kış aylarında görülen soba zehirlenmeleri sonucu meydana gelen ölümlerin kendisini çok etkilediğini dile getiren Koyuncuoğlu, şöyle devam etti:

“Soba zehirlenmeleri, genellikle lodosun bacaya yaptığı basınç nedeniyle ortaya çıkıyor. Rüzgar nedeniyle bacadan çıkamayan karbonmonoksit gazı, evin içine yayılıyor ve aile uykuda savunmasız yakalanıyor. Bunun üzerine yaklaşık 2 yıllık bir çalışma sonucunda (sobamatik) adını verdiğim ürünümü geliştirdim. Bu buluşumun kullanılması için sobanın çift çıkışlı olması gerekiyor. İcat, dumanın baca haricinde evde açılacak ikinci bir delikten, rüzgar etkisi ile çalışan bir pervane yardımıyla dışarı atılması esasına dayanıyor.”

Sobamatik’in lodosun yaptığı basıncın artması sonucunda aktif hale geleceğini ifade eden Koyuncuoğlu, “Buluşum sadece rüzgar gücüyle çalışıyor. Elektrik ya da başka bir enerjiye gerek yok. Normal bacadan çıkamayan gaz, sobamatik sayesinde güvenlik bacasından dışarı atılıyor. Böylece karbonmonoksit gazından zehirlenme olasılığı ortadan kalkıyor” dedi.

Koyuncuoğlu, bunların dışında “sıcak suya dayanıklı, sızdırmazlık özellikli, yüzeyi contasız, musluk ve batarya başlık içi” üzerinde de çalıştığını dile getirerek, “Bu ürünümü de kısa sürede tamamlayacağım. Sobamatik ve bataryam için sponsor arıyorum. İkisine de patent almam için ciddi miktarda para gerekiyor” diye konuştu.

(aa)

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir