Rehberiniz-Konuşmadan önce nefes alın

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Konuşmadan önce nefes alın” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Konuşmadan önce nefes alın

Tanıdığım insanlar arasında bu basit stratejiyi denediğinde pek çok kişi güzel sonuçlar almıştır. Bu sonuçlar sabrın artması, bakış açısının genişlemesi ve bir yan kazanç olarak da başkalarından daha çok saygı ve minnet görmektir.

Uygulaması çok kolay ve yapılması gereken tek şey var. Sizinle konuşan kişi sözünü bitirdikten sonra, durup bir soluk almak. İlk başta aradaki bu boşluk size sonsuzluk gibi gelebilir, ama aslında bir saniye bile sürmeyebilir. Soluk almanın gücüne ve güzelliğine alışacak ve bundan çok hoşlanacaksınız. Bunu yapmak sizi ilginiz, iletişiminiz olan herkese daha çok yakınlaştırdığı gibi, onlardan daha fazla saygı görmenizi sağlayacaktır. Bir insana verilecek en değerli armağanlardan birincisinin, onu iyice dinlemek olduğunu siz de göreceksiniz. Gereken tek şey kararlılık ve biraz pratik yapmaktır.

Eğer çevrenizdeki konuşmalara bir bakacak olursanız, genellikle çoğumuzun sadece konuşabilmek için sıra beklediğimizi fark edersiniz. Karşımızdaki kişiyi gerçekten dinlediğimiz yoktur. Sadece kendi görüşümüzü sıkıştırmak için bir aralık açılmasını bekliyoruzdur. Ya konuşanın cümlesini bitirmeye kalkarız, ya da bir an önce bitirtmek için “tamam, tamam” veya “biliyorum” gibi şeyler söyleriz. Bu şekilde geçen konuşma, ringdeki iki boksörün yumruklaşmasına veya pinpon maçına benzer. Oysa konuşma sürecinden iki taraf da zevk almalı ve bir şey öğrenmelidir.

Bu telaşlandırılmış konuşma süreci bizi, başkalarının görüşlerini eleştirmeye, aşırı tepki göstermeye, yanlış yorumlar yapmaya ve yanlış sonuçlara varmaya yöneltir. Ve tüm bunlar, daha karşımızdaki insan sözünü bitirmeden başlar. İşte bu nedenledir ki çoğu zaman işte, özel yaşamımızda birbirimize karşı sinirli ve gergin oluruz. Bazen bu dinleme özgürlüğümüzü düşündükçe hala nasıl dostlarımız var diye şaşırırsınız. Konuşma sıranızı beklerken karşınızdaki kişinin sizi izlemesini inceleyin, o tatlı hayret ifadesini inceleyin. Çoğu kez o insan ilk kez rahatça sözünü bitirme olanağı bulur. O sırada siz de onun yansıttığı rahatlama duygusunu hissedersiniz, böylece ikiniz arasında sakin ve telaşsız bir ortam oluşur.

Size kendinizi ifade etme fırsatı gelmeyecek diye dert etmeyin. Sıranız gelecektir. Hatta karşınızdaki insan sizden bu sabır ve saygıyı görünce, o da sizi sonuna kadar dinleyeceği için konuşmanız daha da keyifli olacaktır.

Her ikiniz de kazanacaksınız. Hem işte, hem de özel yaşamınızda…

Yazar: Psikolog Dr. Işın AKI

Kaynak: http://http://www.yenibiris.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir