‘Koç’lar sahaya indi!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

2012 yılı içinde 500 bin kişiye iş bulmayı hedefleyen 2 bin 817 iş ve meslek danışmanının ataması gerçekleşti. İşsizlere koçluk yapacak bu danışmanların alacağı prim ise istihdam ettikleri kişi sayısına göre artacak

 Hazal ATEŞ hazal.ates@sabah.com.tr

Türkiye’ nin ilk kez tanıştığı iş ve meslek danışmanları ordusu “koç” gibi sahaya indi… Uzun süredir eğitimleri süren 2 bin 817 danışmanın atamaları geçen hafta tamamlandı. Bu sayı 4 bine çıkarılacak. “İş koçu” olarak da isimlendirilen danışmanlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in ifadesiyle, “İşçi ve işveren arasında nikâh kıyacak!” Koçların bu yılki öncelikli hedefi 500 bin kişiyi işe yerleştirmek olacak. Koçlar, işe yerleştirdikleri kişi sayısına göre de prim alacaklar.

Öncelik 21 bin açık iş
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı görkemli bir törenle 2 Nisan’da iş ve meslek danışmanı olarak görev yapacakların ataması duyuruldu. İlk planlamaya göre, 2 bin 871 kişiden 2 bini hemen atanacaktı. Başbakan Erdoğan, “Bir müjdem var” diyerek sınavı kazanan 2 bin 817 kişinin tamamının atanacağını açıkladı. Maliye Bakanlığı, gecikmeli de olsa geçen hafta itibariyle 817 danışmanın atamasına onay verdi. Göreve başlayan iş koçlarının öncelikli hedefi, patronların, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) üzerinden aradığı yaklaşık 21 bin açık işe elaman yerleştirmek olacak.

Kişilik testleri yapılacak
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş ve meslek danışmanlığı uygulamasıyla istihdam hizmetlerine yeni boyut kazandıracaklarını söyledi. Aktif ve pasif istihdam programlarının daha etkin uygulanacağının altını çizen Çelik, “Danışmanlarımız hem iş arayanlar ve işverenler arasında köprü olacak hem işçiye hem de işverenlere yol gösterecek. İşverenlerin ihtiyaçlarına göre yol haritası çizecek” dedi. Bakan Çelik, danışmanların kişilik testleriyle işsizlerin bilgi ve becerilerinin doğru analiz edilmesini sağlayarak, işgücü piyasasını yakından takip edeceklerini söyledi.

1.8 milyon işsizin listesi
 İlk grubu oluşturan 2 bin 817 iş ve meslek danışmanı göreve başladı. Atanan danışmanlara yaklaşık 1 milyon 800 bin işsizin listesi verildi. İş danışmanları, bulundukları illerde işsizleri birebir takip ederek, yapabilecekleri meslekleri İŞKUR sistemine kaydedecek. Ardından işverenle yapılacak görüşmelerle işsizlere ekmek kapısı aralanmaya çalışılacak. İşyeriyle işsizi uyumlaştırmak için de çaba gösterilecek. İşverenin aradığı işçi, eğer eğitime ihtiyaç duyuyorsa, yeterli düzeyde eğitim alması sağlanacak.

Piyasa araştırması yapılacak
İş koçları, işe yerleştirmenin yanı sıra piyasa araştırmaları da yapacak. Kentlerdeki işsizlik oranları, danışmanın sorumlu tutulacağı işsiz sayısını belirlenecek. Örneğin İstanbul’da görev yapacak 450 iş koçuna bu kentteki işsizler eşit olarak dağıtılacak. Koçların hedef kitlesi arasında ilk kez çalışma hayatına katılacaklar, uzun süreli işsizler, dezavantajlı gruplar, işsizlik sigortası ödeneği alan işsizler, mesleki becerilerini geliştirmek isteyenler başı çekiyor.

Seminerler düzenlenecek
İş koçları, iş arayanlara, becerilerin tanımlanması, işveren beklentileri, iş olanakları, iş talep formu, etkili özgeçmiş hazırlama yöntemleri, takdim mektubu, görüşme esnasında işveren tarafından beğenilmeyen davranışlar ve benzeri konuların anlatıldığı iş arama becerilerinin geliştirilmesi semineri verecek. Bireysel görüşme yardımı için İŞKUR portalından randevu alınabileceği gibi bizzat kuruma gelerek de bu hizmetten yararlanılabilinecek.

Nikâh kadar prim
Yeni sistemle iş koçlarına performanslarına göre ücret ödenecek. İş koçları, devlet memuru olmalarına rağmen prim verilerek teşvik edilecek. Koç, ne kadar çok işsizi işe yerleştirirse o kadar prim alacak. Böylece iş arayanlar ile işverenler arasında “kıydıkları nikâh sayısına göre” gelirleri artacak.

Kariyer konseyi bile var!
Avustralya örneğinde olduğu gibi birçok ülkede iş ve meslek danışmanlarının üst kuruluşu niteliğinde Kariyer Endüstri Konseyi bulunuyor. Bu konsey, Türkiye’de İŞKUR’un yaptığı gibi meslek standartlarını geliştirirken, iş koçlarının profesyonel gelişimini de sağlıyor. İş ve meslek danışmanlığında kariyer geliştirme uygulayıcı statüsünde olanlar farklı unvanlarda görev yapıyor. İşte o unvanlardan bazıları:
Kariyer danışmanı
İstihdam danışmanı
Kariyer yönetim danışmanı
Kariyer uygulayıcısı
Kariyer koçları
Rehabilitasyon danışmanları
Rehberlik memurları
İş geliştirme memurları
İstihdam destek memurları
İş deneyimi koordinatörleri
İş geliştiriciler
Yerleştirme koordinatörleri
Mesleki rehabilitasyon

Dünya örnekleri incelendi
Çalışma Bakanlığı, İngiltere, Fransa, Hollanda gibi gelişmiş ülkelerdeki danışmanlık faaliyetlerini de tek tek inceledi. Bu ülkelerde, iş koçları, kariyer danışmanlarından beklenen nitelikler şöyle sıralanıyor:
Koçlar tarafsız olmalı, esnek davranabilmeli.
İkna kabiliyeti yüksek olmalı.
 Planlama ve organizasyon yapabilmeli.
Öğrenmeye ve öğretmeye açık olmalı.
Meslekler, eğitimler, beceriler ve yetkinlikler (beceriler ve yetenekleri ile arz ve talebe uygun eşleştirme) konusunda bilgisi olmalı.
En güncel kaynaklardan insanlara bilgi sağlayarak farkındalığı artırmalı.
İyi bir dinleyici olmalı, empati kurabilmeli.
Hem yazılı hem de sözlü iletişiminde iyi olmalı, etkili müzakere becerilerine sahip olmalı.
İşsizlik, fakirlik ve sosyal dışlanma arasındaki ilişkiyi irdelemeli.

Etiketlenmiş , , .Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>