Rehberiniz-Klasik müzik popüler kültüre yeniliyor mu?lute

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Klasik müzik popüler kültüre yeniliyor mu?lute” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Klasik müzik popüler kültüre yeniliyor mu?lute

Antalya’da yaşayan ünlü Rus keman virtüözü ve devlet sanatçısı Sergey Kravchenko ile Litvanyalı meslektaşı Jurgis Dvarionas, yetenekli gençlerin kısa yoldan zengin olmayı tercih etmeye başladığına dikkati çekti.

Antalya’da yaşayan dünyaca ünlü Rus devlet sanatçısı kemancı Sergey Kravchenko ve Litvanyalı meslektaşı Jurgis Dvarionas, genç yeteneklerin artık virtüöz olmak yerine bir an önce popüler olmayı tercih etmesinden yakındılar.?İki usta, 20. yüzyılın ünlü isimlerinin yerinin doldurulamayacağına dikkati çekti. Ünlü Rus keman sanatçısı Sergey Kravchenko, iki yıldır Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde satın aldığı evde yaşıyor. Kışın Moskova Çaykovski Konservatuvarı’nda görev yapan 65 yaşındaki profesör Kravchenko, yılın belirli dönemlerinde Antalya’ya gelerek hem dinleniyor hem de sanatsal çalışmalarına devam ediyor.

Yeteneklilerin başarı ölçüsü değişti

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile çalışan Kravchenko, önümüzdeki günlerde Beykent Senfoni Orkestrası ile konser vermeye hazırlanıyor. Türkiye’de kendisini şaşırtan şeylerin başında ezan sesinin geldiğini vurgulayan Kravchenko, dinledikçe her vakit ezanının farklı makamlarla okunduğunu fark ettiğine değindi. Kravchenko, özellikle ikindi ezanında müezzinin diğer vakitlere göre daha güçlü bir sesle ezanı okuduğunu vurguladı. Öğrencilerinin kendisini Antalya’da yalnız bırakmadığına işaret eden ünlü sanatçı, “Türk öğrencilerim beni burada buluyorlar. Kapımı çalıp ders vermemi isteyenler oluyor. İstanbul’dan, Ankara’dan, diğer illerden gelen Türk öğrenciler var” diye konuştu. Kravchenko, Moskova’da 28 öğrencisi olduğunu, ancak genç isimlerin 20. yüzyılın ünlü isimlerinin yerini dolduramayacağına inandığını dile getirdi. Sergey Kravchenko, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yetenekli keman sanatçısı olmak ile virtüöz olmak farklı şeyler. Bugün çok yetenekli insanlar birden bire büyük başarılar kazanmak istiyorlar. Şov dünyasında bir yerlere gelmeyi bir başarı olarak görenler var. Dünyada başarı anlayışı değişiyor. Soyunmak, halkın beğenilerine göre üretim yapmak günümüzde daha ön plana çıkmaya başladı. Öğrenci çalabiliyor, yetenekli, bir virtüöz olabilir ama şov dünyasının yolunu tercih ediyor. Bu nedenle de yetenekli insanlar kaybediliyor. Gençler artık basit ve kolay ulaşılır başarıyı tercih ediyorlar. Diğer yol zor geliyor onlara. Gençler başarıya hemen ulaşmak istiyorlar. Bir anda ünlü olmak istiyorlar. Bu durum, bilgisayara virüs bulaşması gibi bir şey. Nasıl bilgisayara virüs girince onu yok ediyorsa gençlere de bu virüs girdi. Bu virüs gençleri popüler kültüre doğru çekiyor. Ama ümit ediyorum ki bu dönemseldir ve bu süreç zamanla yok olur”

“Müezzinin sesi benim için daha güzel”

Sergey Kravchenko, bu yıl kendisi gibi dünyaca ünlü keman virtüözü olan Litvanyalı sanatçı Jurgis Dvarionas’ı evinde ağırlıyor. Dvarionas ile Moskova Çaykovski Konservatuvarı’nda sınıf arkadaşı olduklarını anlatan Kravchenko, 47 yıllık arkadaşıyla neredeyse hiç ayrılmadıklarına dikkati çekti. Litvanya Müzik Akademisi’nde profesör Jurgis Dvarionas da ilk kez geldiği Türkiye’nin kendisini çok şaşırttığını vurguladı. Antalya’nın tüm dünyaya açık olduğunu, batıdan, doğudan, kuzeyden insanların burada huzur içinde yaşadığını vurgulayan Dvarionas, “Bütün bu nitelikler size çok güzel bir gelecek sunacaktır muhakkak” diye konuştu. Kravchenko gibi genç yeteneklerin artık virtüöz olmaktansa bir an önce ünlü olmayı seçmesinden yakınan Dvarionas, geleneksel kültürün korunması gerektiğine işaret etti. Dvarionas, “Hip hop gibi popüler kültür müziklerini dinliyor musunuz?” sorusuna ise “Müezzinin sesi benim için daha güzel” diye yanıt verdi.

Kaynak: http://Star

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>