Rehberiniz-Kızını sublimal teknikle sınava hazırlıyor…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kızını sublimal teknikle sınava hazırlıyor…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kızını sublimal teknikle sınava hazırlıyor…

Vatan

Başbakan”ın atının, kullanılan kızılötesi dalgaları ile düşürüldüğünü savunan AKP Adana Milletvekili Atilla Başoğlu”nun üniversiteye hazırlanan kızını da aynı yöntemle ders çalışmaya teşvik ettiği ortaya çıktı.

AKP Milletvekili Atilla Başoğlu…Kayseri doğumlu, 51 yaşında. .Aynı zamanda sanayici ve Yüksel Tekstil A.Ş. Yönetim Kurulu üyesi. Başoğlu”nun diğer vekillerden farklı kılıp haber olmasını sağlayan ise TBMM”de verdiği birbirinden ilginç soru önergeleri. Tıpkı ilginç çıkışları ve açıklamalarıyla tanınan DSP Eskişehir eski milletveli Mahir Büyükerman gibi.Ve Başoğlu yine bir üke imza attı.

Önce Başbakan Erdoğan”ın attan kızılötesi ışınlarla düşürüldüğünü öne sürdü, ardından üniversiteye hazırlanan kızını “Subliminal teknoloji” ile ders çalışmaya teşvik ettiğini söyledi. Ayrıca insan beynini etkileyecek ses cihazı yaptıklarını açıkladı. Başoğlu bu konular ve ilgili çalışmalarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı:

Kızılötesi ışın

Başbakan”ın atının düşürülmesinde “Subliminal teknoloji” sinin kullanıldığı nasıl aklınıza geldi?

İnsanın görüntüleri algılama hızı ve bazı sesleri duyma yetisi sınırlıdır. Ancak bu sınırları aşan mesajlar, kişi fark etmese de beyin tarafından algılanır. İşte kişinin farkına varmadığı ancak bilinç altını etkileyen bu yani ”sübliminal mesajlar”dan tüketiciyi korumaya çalışıyorum. Başbakan”ın meselesinde ise konuyu sadece tüketici boyutularıyla düşünmedik, insanlara bilinç altını etkileyip, bir takım yaptırımlar yaptırılabiliyorsa, burada korunması gereken toplumdur. Çünkü, gözle görmediğimiz hareketleri beyin algılıyor ve bu depolamalar bir süre sonra bilinç hareketi olarak ortaya çıkıyor.

* Mesela ne tür hareketler?

Ne yapıyorsanız o! Mesela benim elimde bir bilgisayar var. Ben çocuğumun bilgisayarının içine, “Yağmur daha fazla ders çalış” mesajı yazdım.

* Bunu algılıyor ve daha fazla mı ders çalışıyor?

7-8 gündür izlemedeyim. Kızım üniversiteye hazırlanıyor. Normal olarak morali bozuk. 2.5 ayı var. Benim için de mini bir ar-ge(araştırma-geliştirme) sayılır.

* Kızılötesini kızınızın bilgisayarına siz mi yerleştirdiniz?

Evet. Kızılötesi dışında çalışmalarımız da var. Bir cihaz yaptırıp, seslerle insanlara neler yapılabileceğini ispatlayacağız.

Sesle etkileyen cihaz

* Ne tür bir cihaz yapıyorsunuz?

Türkiye”den ve dış ülkelerden hocalarımız var. Ses üzerine çalışıyoruz, Kızılötesi pahalı. Mütavazı bir vekiliz, kendi bütçemizle çalışıyoruz. Bazı tekniklerle, hocalarımızla sesle bir şeyleri ispat edebileceğimizi düşünüyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Şimdi bilgi veremem, 2-3 ay içinde açıklayacağız. Bakın mesela, eğer imkanımız olsaydı bazı filmlerin yurtdışında gösterilenleri ile Türkiye”de gösterilenlerini incelemek isterdim. Bazı filmlerin Türkiye kopyalarını denetleseydik ne çıkardı merak ediyorum!

Doktora tez gibi

* Peki olumsuz bir etki olasılığı sizi endişelendirmiyor mu?

Bilim bize söylüyor. Ben, bilimin bana verdiği şeyleri tekrarlayan bir papağan gibiyim. Literatürden aldığım bilgilerle çalışıyorum. Doktora tezi olsa biterdi değil mi?

* Başbakan”ın atını kim etkilemiş olabilir?

Bizim bütün amacımız elimizin, cebimizin yettiği kadar bunları araştırmak.

Yeteri kadar kötü niyetli insanlar olabilir. Başbakan”ın attan düşmesi olarak görmeyin ama sadece. Bu çok mikro birşeye fokuslanmak olur. Oysa makro düzeyde toplumun tüketicinin korunmasına yönelik bir yasa tasarısı hazırladık. Attan ben de düşebilirim başkaları da düşmüş olabilir.

* Başbakan”ın atının etkilendiğini nasıl anladınız?

Bazı hayvanların algı eşikleri insanlardan çok yüksektir. Balinalar yüzlerce mil öteden haberleşir, köpekler depremi önceden algılar. Hassas çalışmalar bunlar. Tabi bunu inşalar pozitif düşünceyle mi yapıyor bilemeyiz. Negatif yapanlara karşıyız. Bizim amacımız bunu bilim adamları platformuna çekmek ve konuyu Ar-ge yapmak( Araştırıp-geliştirmek)

* Kasti yıpratma amaçlı yapılmış birşey gibi algılanıyor ama…

Tabii burada bir takım şeyler var. Bu konuya yanlış bakıldığı zaman böyle kötü niyetler bir takım şeyleri her zaman yapabilirler. Daha fazla Ar-ge yapmalıyız.

4 soruda sübliminal teknolojisi

* Sübliminal teknoloji nedir?

İnsanın görüntüleri algılama hızı ve bazı sesleri duyma yetisi sınırlıdır. Ancak bu sınırları aşan mesajlar, kişi fark etmese de beyin tarafından algılanır. İşte kişinin farkına varmadığı ancak bilinçaltını etkileyen bu mesajlara “sübliminal mesajlar” denir. Sübliminal mesajların reklam filmlerinde kullanıldığı iddia ediliyor.

* Reklamlarda nasıl kullanılıyor?

Reklam sektöründe 1 saniye 25 film karesidir. Filmin 25 karesinden ikisine böyle bir sübliminal reklam karesi koyarsanız 23 kareyle birlikte aradan geçer ve fark etmezsiniz. Ancak o kare siz görmeseniz bile aklınızda kalır ve ürünü almanızı teşvik eder.

* Başbakan attan nasıl düştü?

Sübliminal mesajlar yalnızca görüntü yoluyla değil, sesle de iletilebiliyor. Başoğlu”nun iddiasına göre Başbakan Erdoğan”ın ata bindiği sırada insan kulağının duyamayacağı frekansta tiz bir ses yayınlandı. Başbakan”ı izleyen hiçkîmse bu sesi duymadı. Ancak yayın, atın ürküp Erdoğan”ı düşürmesine neden oldu.

* Daha önce kullanıldı mı?

Sübliminal teknolojinin kullanıldığı en ünlü vaka Cola”nın 1975 yılındaki kampanyası oldu. Sinemada ara olduğunda normal reklam filmlerinin arasına “Coca-Cola İç!” yazan kareleri yerleştirildi. Bu kareler 5 saniyede bir gözüküyor ve saniyenin 3 binde biri boyunca ekranda kalıyordu. İzleyiciler bu kareleri gördüklerinin farkında olmadıkları halde Cola içmek için yoğun istek duyuyorlardı.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>