Rehberiniz-‘kitap okuma ‘cezası birincilik getirdi

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “‘kitap okuma ‘cezası birincilik getirdi” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
kitap okuma ‘cezası birincilik getirdi

Edinilen bilgiye göre, Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde yaşayan lise öğrencisi Hasan Kaya, yaz tatili için gittiği Erzurum’un Hınıs ilçesinde kavgaya karıştı. Kavga ettiği kişinin şikayeti üzerine ifadesi alınan Kaya, 26 Eylül 2008’de Hınıs Sulh Ceza Mahkemesindeki duruşmasında Ceza Muhakemesi Kanununun (CMK) 231. maddesi kapsamında 6 ay içinde toplam 4 kitap okuma cezasına çarptırıldı.

Kaya’nın Üzümlü Çok Programlı Lisesinde öğrenci olmasından dolayı dosya Erzincan Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Müdürlüğüne gönderildi. Burada Denetimli Serbestlik Şubesi uzmanları tarafından Kaya için kişisel gelişim kitapları belirlendi. 6 ayda okuması gereken kitapları 2 ayda okuyan lise öğrencisi, cezasını tamamladı.

Cezasının ardından kitap okuma alışkanlığı artan Kaya, Üzümlü Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen kitap okuma yarışmasına katıldı. Yarışma kapsamında bir ayda en fazla kitabı okuyan Kaya’ya düzenlenen törenle çeşitli hediyeler verildi.

Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisine verilen cezaya ilk başlarda çok şaşırdığını belirtti. Verilen cezanın kişisel gelişimine katkı sağladığını dile getiren Kaya, ’’daha önce kitap okuma gibi bir alışkanlığım yoktu. Kitapları okumaya başladıkça okuma alışkanlığı kazandım. Kitaplara karşı ilgim arttı’’ dedi.

Kitap okuma alışkanlığını kazanmasının ardından ilçede düzenlenen kitap okuma yarışmasına katılmaya karar verdiğini ifade eden Kaya, şunları söyledi:

’’İlçemizde her ay yarışma düzenleniyor. Aylık olarak düzenlenen yarışmaya ben de katıldım. Ayda toplam 2 bin 300 sayfa okuyarak ilçede en çok kitap okuyan kişi oldum. Elde ettiğim başarıya kendim dahi inanamadım. Artık kitap okumaktan büyük keyif alıyorum. Bundan sonra da fırsat buldukça kitap okuyacağım.’’

Üzümlü Kaymakamı Murat Gözütok ise, aldığı yapıcı ceza sayesinde Kaya’nın okuma alışkanlığının geliştiğini söyledi. Gözütok, Kaya’nın gösterdiği azmin takdir edilmesi gerektiğini de kaydetti.

Kaynak: http://ZAMAN

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>