Rehberiniz-Kitap: kazanmanın yeni dinamiği

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kitap: kazanmanın yeni dinamiği” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kitap: kazanmanın yeni dinamiği

KİTAP: KAZANMANIN YENİ DİNAMİĞİ

turkey90.com yorumu: Kişisel gelişim ile ilgili ilk çıkan kitaplardan. Yurt dışında çok iyi sattı. Ancak içeriği biraz geride kaldı. Farklı bir üslubu olduğu için tanıttık. Kitapçıda inceledikten sonra kararınızı veriniz.

YAZAN: DENIS WAITLEY

(İNKILAP KİTABEVİ)

Çeviren: Belkıs ÇORAKÇI

Seçtiğiniz herhangi bir alanda doruk performansı gerçekleştirecek zihinsel becerilere sahip olmak istiyorsanız bu kitap tam size göre!

Bu kitapta ele alınan bazı belli başlı noktalar şunlardır:

? Bir şampiyonun en önemli özellikleri

? En yaygın beş yıkıcı inanç

? Her zaman, her yerde, zihninizi doruk performansa odaklamanın yolu

? Tutarlılıkla başarı arasındaki önemli ilişki

? Zihinsel sağlamlığın gizleri ve engelleri yenmenin yolları

? Etkin liderliğin girdileri ve eğitilebilmenin önemi

? “Bedelini ödemek” sizi başarıya nasıl hazırlar

? Stresi kendi avantajınıza kullanmanın yolları

Bu ilkeler “Kazanmanın Yeni Dinamiği”dir.

Başarmak için gerekenler nedir? Çok çalışmak, tabii. Dikkatli karar vermek. Teknik bilgi ve uzmanlık. Dostların ve ailelerin desteği. Bunların hepsi elbette gerekir, ama asıl önemli olan, sizin içinizdeki güç kaynaklarına ulaşabilme yeteneğiniz ve adanmışlığınızdır ki bunlar da her alandaki şampiyonları tanımlayan özelliklerdir.

Başarı % 10 yeteneğe, % 90 da cesarete ve kararlılığa dayalıdır.

Kendiniz ya da kuruluşunuz için bir amaç edindiğiniz zaman, rekabetçi bir durum yaratmışsınız demektir. Bu tıpkı bir spor olayına benzer, çünkü başarı, fiziksel ya da teknik becerilerinizi, stresli bir ortamdaki zihinsel süreçle bağdaştırma yeteneğinize bağlıdır. Birtakım becerileri kusursuz biçimde yerine getirmeyi öğrenmiş olabilirsiniz, ama rekabetin kızıştığı anda kusursuz performans gösterme gücünü size zihninizin vermesi gerekir. Herhangi bir dalın dünya klası düzeyinde, aslında adaleye karşı zihin, rekabete karşı zihin, her şeye karşı zihin durumu geçerlidir.

Motivasyon sözünü tanımlayacak olursak, eylemin altındaki amaç dememiz gerekir.

Kazanan kişinin en önemli üç özelliği şu şekilde belirlenmiştir:

? Sağduyu, yani karmaşık görünen konuları basitleştirip en önemli yönünün çekirdeğine girebilme yeteneği.

? Kendi alanını tanımak, hem kendi tecrübeleriyle, hem de başkalarından aldığı bilgi ve fikirlerle o alan hakkında sağlam bilgilere sahip olmak.

? Kendine güvenmek, ki bunun da anlamı, yalnızca kendi halinden memnun olmayı değil, daha başka şeyleri içermektedir. En önemlisi, hayatınızda bir şeyleri harekete geçirmek için kesin eylemlere girişmektir.

Küçük hedeflerden çok büyük başarılar gelebilmektedir. İnsan her amaca erişebilir, ama önce o amacı küçük “alt amaçlar” biçiminde bölmek gerekir. Her küçük amaç sizi gün be gün büyük amacınıza doğru götürecektir. Olimpiyat şampiyonlarımızla çalışırken bu süreci onlara dört bölümlü bir terminoloji kullanarak tarif etmiştik: Tanımla, şematize et, zaman çerçevesini koy ve talep et.

Ben başkalarının beni balığa götürmeyeceğini öğrendiğimde dokuz yaşında bir çocuktum. Kendi kendimi götürmek zorundaydım ben. Siz de öyle.

Bir mucize beklemeyin. Bir fırsat doğmasını ya da “uygun zaman”ın gelmesini de beklemeyin. Gün bugündür. Bugünü nasıl geçireceğinizi seçin, sonra ömrünüzün geri kalan günlerinin her biri için de aynı şeyi yapın. Kendi sonuçlarınıza yol açma yükümlülüğü sizindir. Televizyon ekranına bakıp zihninizin boşalmasına, ağzınızdan habire miskin sloganlar dökülmesine izin vermeyin: Sanırım yapabilirim, herhalde yapabilirdim, galiba yapacağım, sanırım yapmalıyım, belki yaparım, herhalde yaparım, biraz daha düşünsem galiba daha iyi olacak…. Akıl yürütmeyi kesin artık! O koltuktan kalkın ve yapmaya başlayın!

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir