Rehberiniz-Kitap adı: farkı yaratan çoşkudur

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kitap adı: farkı yaratan çoşkudur” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kitap adı: farkı yaratan çoşkudur

KİTAP ADI: FARKI YARATAN ÇOŞKUDUR

turkey90.com yorumu: Süper bir kitap değil, kötü de değil. Öykülerden hoşlananlar için beğenilecek bir kitap olabilir. Kitapçıcda inceledikten sonra son kararınızı verebilirsiniz.

YAZAR: NORMAN VİNCENT PEALE

EPSİLON YAYINEVİ

Kişisel gelişim konusunda dünyanın en önemli yazarlarından biri olan

N.Vincent Peale, Farkı Yaratan Coşkudur”da insanların büyük bir bölümünün yaşadığı temel sorunları ele alıyor ve bunların çözümünde coşkunun ne kadar etkili olduğunu anlatıyor.

Eğer yaşamınıza coşkuyu katarsanız:

*Diğer insanları çok daha kolay ikna edebilirsiniz.

*Zihninizi geliştirebilirsiniz.

*Problem çözme yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz.

*Korkularınızın üstesinden gelebilirsiniz.

*İşinizde daha hızlı ilerleyebilirsiniz.

*Özgüveninizi arttırabilirsiniz.

*Gerilimlerden kurtulabilirsiniz.

*Çok zor görünen birçok şeyi mümkün kılmanızı sağlayacak güçlü bir

motivasyona sahip olabilirsiniz.

ÇOŞKU KİŞİLİĞİNİZ GELİŞTİRECEKTİR.

Önemli bir gerçek şudur: Kendinizi bilinçli olarak coşkulu bir insan haline getirebilirsiniz. Hatta daha da ileri gidip o kadar anlamlı ve derinlemesine bir coşku geliştirebilirsiniz ki, bu niteliğiniz, karşısındaki zorluk ne olursa olsun, hiçbir zaman zayıflamayacak ve canlılığını yitirmeyecektir.

Birçok kez görülmüştür ki insan yeteri kadar isterse, kendini istediği yönde değiştirebilir. Kendinizi bilinçli olarak olmak istediğiniz insana dönüştürmenin bir yolu, ilk olarak hangi özelliklere sahip olmak istediğinize karar verip daha sonra bu imgeyi inatla bilincinizde tutmak, ikinci olarak sahip olmak istediğiniz özellikler zaten sizde bulunuyormuş gibi davranarak bunu geliştirmeye başlamak ve üçüncü olarak da başlatma sorumluluğunu üzerinize aldığınız öz-yaratım süreci içerisinde bulunduğunuzu defalarca tekrar ederek buna inanmaktır.

İnsan doğasına dair kanıtlanmış bir yasa vardır: Eğer kendinizi olmak istediğiniz kişiymişsiniz gibi hayal edip, “Kendinizi nasıl görüyorsanız öylesinizdir” varsayımına dayanarak hareket ederseniz ve bu süreçte de azimli olursanız; zaman içerisinde böyle bir değişime doğru kuvvetle yönelirsiniz.

The Catholic Layman dergisi şöyle der: “Her insan zaman zaman coşkuludur. Kimi otuz dakikalığına coşkulu olmuştur, kimi otuz yıl. Ama hayatında başarıya ulaşan kişi, otuz yıl boyunca coşkulu olabilen insandır.”

Olumlu düşünme, bir sorun hakkında nasıl düşündüğünüzdür. Coşku ise o sorun hakkında neler hissettiğinizdir. Ve bu ikisi birlikte, sizin bir sorunla ilgili olarak nasıl davranacağınızı belirler.

COŞKU FELSEFESİ

Coşkunun böylesine mucizeler yaratabilmesi için sağlam ve uygulanabilir bir felsefe şarttır.

Sorun, insanlar tarafından kötü bir şey olarak görülür; mümkünse her sorundan kaçınılmalıdır. Birçok insan sorunlara kötü bir gözle bakar. Ama sorun gerçekten de kötü bir şey midir; ya da bunun aksine herhangi bir sorun çok iyi bir şey olamaz mı?

Yaşadığım bir olayı anlatarak bu soruyu cevaplayayım.

Bir keresinde New York Beşinci Cadde”de yürürken, George ismindeki bir arkadaşımın bana doğru geldiğini gördüm, çok keyifsiz görünüyordu. “Nasılsın” diye sorduğumda kendisini ne kadar kötü hissettiğini on beş dakika boyunca ayrıntılarıyla beni aydınlattı. O konuştukça ben de kendimi daha kötü hissediyordum.

Sonunda, “Ama George,” diye sordum. “sıkıntın ne ki? Eğer elimden gelirse, sana yardımcı olmayı çok isterim.”

“Hayat sorunlarla dolu. Yetti artık. Bıktım bunlardan”diye cevapladı. “Beni bu sorunlardan kurtar; istediğim bu.”

“Peki o zaman. Evvelsi gün işimle ilgili olarak bir yere gittim. Gittiğim yerde yüz bin kişinin bulunduğunu ve bu yüz bin kişinin hiçbirinin herhangi bir sorunu olmadığını söylediler.”

Böylece George”un gözünde ilk kez bir coşku kıvılcımı parıldadı ve yüzüne renk geldi. Tam bana göre. Beni oraya götürür müsün.?

“Peki, bunu sen istedin.” diye karşılık verdim, “ama bu gideceğimiz yerin senin hoşuna gideceğinden kuşkuluyum. Sözünü ettiğim yer Woodlawn Mezarlığı.”

Gerçekten de bu ya da herhangi başka bir mezarlıktaki insanların hiçbir sorunu yoktur. Çünkü onlar yaşamıyorlardı. Sorunlar bir yaşam belirtisidir. Ne kadar fazla sorunuzunuz varsa o kadar canlısınızdır.

Bu kitabı okuduğunuzda, coşkunun sizin çok daha güzel bir yaşam sürmenize yardımcı olacağını göreceksiniz.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>