Rehberiniz-Kitabı oku, liderlik bursunu kap!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kitabı oku, liderlik bursunu kap!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kitabı oku, liderlik bursunu kap!

Celal Aras Eğitim ve Kültür Vakfı, geleceğin liderlerini yetiştirmek üzere ‘Geleceğe Lideri Ol’ eğitim bursu projesini hayata geçirecek. Proje kapsamında 50 gence liderlik eğitimi verilecek.

Bir liderde olması gereken nitelikler, özellikle ekonomik krizle birlikte oldukça değişti ve değişmeye de devam ediyor. Liderlik konulu çok sayıda kitabın yayınlanması da aslında bu konunun ne kadar önemsendiği ve üzerinde ne kadar düşünüldüğünün bir göstergesi. Bütün bunlarla birlikte uzmanlar geleceğin liderlerinin nitelikleri konusunda ortak noktalarda birleşiyor: Yaratıcı, risk alabilen, belirsizlikle başa çıkabilen, yeni yollar açabilen, düş kurabilen kişiler…

Ülkelerin gerçek liderlerle ayakta kalabileceği inancıyla yola çıkan Celal Aras Eğitim ve Kültür Vakfı, bu alanda gençlere destek olmak için başlattığı “Geleceğe Lider Ol” adlı eğitim projesiyle Türkiye’ye önemli liderler kazandırmayı hedefliyor. Proje kapsamında, üniversiteli 50 öğrenciye “Tanrılar Okulu” kitabının yazarı Stefano D’Anna’nın 1989’da kurduğu ve bugün dünyanın pek çok ülkesinde liderlik eğitimi veren European School of Economics’in çeşitli sertifika programlarına burslu olarak katılma imkanı verilecek. Proje, geleceği değiştirecek liderlik vasıflarına sahip olduğuna inanan tüm üniversitelilere açık.

Aras Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Baran Aras, vakıf olarak amaçlarını dinamik Türkiye’nin iş dünyasına, toplumsal ya da çevresel alanlarına öncülük edecek yöneticiler yetiştirmek olarak açıklıyor. Gerçek güce, bilgi ve bitmeyen bir merak duygusuyla ulaşılacağı görüşündeki Aras’a göre bilgi yeniden ve bu topraklar için üretilmeli.

’’Türkiye için güzel bir düş’’

European School of Economics’in kurucu rektörü Prof. Stefano D’Anna “Geleceğe Lider Ol” projesinin amacının ‘altın değerinde gençleri bulup, onları mücevher gibi işlemek’ olarak açıklıyor. Geleneksel eğitim yerine inovatif eğitimin gerekliliğine inandıklarını söyleyen D’Anna, ‘’Hedefimiz, üniversitelerde verilen eğitimin ötesine geçerek gençlerin yaratıcılık, düşleme, hayal gücü ve kalitelerini de geliştirmek. İmkansızı düşlemek, çoğunluğun ‘imkansız’ diye düşündüklerini gerçekleştirerek Türkiye için güzel bir düş kurmak” diyor. Bir ülkenin zeki, bağlı, genç insanların varlığıyla zengin olabileceğini vurgulayarak düş kurabilen insanların önemine dikkat çekiyor. Yeni insanlar yaratacak bir fabrika düşlediklerini vurgulayarak, bu projeyle vizyon sahibi insanlar yaratacaklarını, bunun da bir ülke için çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Yanlış bilgileri ve önyargıları ‘çöp’ olarak değerlendiriyor. Üniversitelerde lider yetişmediğini iddia eden D’Anna, “Yeni fikirler dışarıda değil, kendi içinizde. Tanrılar Okulu kitabı da ‘Her şey sizsiniz ‘ diyor. Siz kendinizden öğreneceksiniz” diyerek lider olma yetilerine sahip öğrencilerin de bu kitapla kendilerine ulaşabildiklerini söylüyor.

Nasıl katılabilirsiniz?

Proje, kendisinde geleceği değiştirecek liderlik vasıflarına sahip olduğuna inanan tüm üniversitelilere açık. Eğitim, European School of Economics’in Roma, Milano ya da Floransa’daki şubelerinden birinde gerçekleşeceği için iyi derecede İngilizce bilmek gerekiyor. 1 Mart 2010 tarihine kadar ‘Tanrılar Okulu’ kitabını okuduktan sonra “Ben bu bursu istiyorum çünkü…” ile başlayan ve kitabın bir değerlendirmesi niteliğindeki bin kelimeyi geçmeyen kompozisyonu, www.gelecegeliderol@celalarasvakfi.com e–posta adresine göndermeleri yeterli.

Yazar: Eylem Aktay

Kaynak: http://www.isteinsan.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir