Rehberiniz-Kişisel marka olmanın yolu gardroptan geçer…

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kişisel marka olmanın yolu gardroptan geçer…” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kişisel marka olmanın yolu gardroptan geçer…

İş yaşamının koşturması içinde, alışverişe fazla zaman kalmıyor. Seçimler apar topar yapılıyor, bazı giysiler hiç giyilmeden gardropta bekliyor. İyi temizlenmemiş bir gömlek, diğer teki bulunmayan bir çorap, lekeli bir kravat sabah işe giderken acı sürprizler sunabiliyor.

Giyim stresini azaltmak ve her zaman bakımlı görünmek mümkün. GQ dergisinin editörlerinden Bill Prince”in Financial Times”da yayınlanan önerileri, gardroplarındaki kaynakları verimli kullanmak isteyenler için son derece yararlı ipuçları içeriyor:

Giysilerinizi toparlayın

Yalnızca bazı sosyal etkinlikler için arada bir giydiğiniz eşyaları ayrı bir yerde saklamaya çalışın. Smokin gibi klasikler haricindeki giysilerinizden son bir yıldır giymediklerinizi bir hayır kuruluşuna hediye edin.

Takım elbiselerinizi tıkıştırmayın

Ütülü takımlar, gömlekler aralarında biraz boşluk olmazsa, gardropta bumburuşuk olurlar. Kıymetli takımlarınız için pamuklu kılıflar kullanın. Senede en fazla iki kez kuru temizlemeye gönderin. Arada kıyafetlerinizi fırçalayın. Pantalonlarınızı ceketlerinizden ayrı bir bölüme asın. Gömlek yakalarının askıda ezilmemesine dikkat edin.

Kuru temizlemeye dikkat!

Kuru temizlemeden gelen giysilerinizi hemen torbalarından ve metal askılarından çıkarın. Torbaların altında kalan kimyasal maddeler kumaşlarınıza zarar verir, doğallığını kaybettirir. Metal askılar, giysilerin omuzlarının biçimini bozar. Tahta ve insan anatomisine uygun askılar kullanın.

Ayakkabılarınıza iyi bakın

Her gün aynı ayakkabıyı giymeyin. Değiştirmek onları yıpranmaktan korur. Islandıklarında, içlerini gazete kağıdıyla doldurun, radyatör yanında kurutmayın, derisi çatlar. Yeni ayakkabılarınızı önce kuru havalarda giyin. Böylece köselesini korumuş olursunuz. Ayakkabıları sürekli temizleyin, boyayın, mümkünse içlerine kalıplar koyun.

Gömleklerinizi evde yıkayın

Pamuklu gömleklerinizin yıpranmaması için kuru temizlemeden kaçının. Yıkandıktan sonra, ıslak olarak askıya asın, nemliyken ütüleyin.

Katlayın yuvarlayın

Kravatlarınızı asla asmayın, rulo haline getirerek saklayın. Çoraplarınızı ayrıca yıkayın, böylece kaybolmalarını engellersiniz.

Yazar: Fatoş Karahasan

Kaynak: http://Milliyet

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir