Rehberiniz-Kişisel imajınız “kimliğinizdir”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kişisel imajınız “kimliğinizdir”” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kişisel imajınız “kimliğinizdir”

Görüşmeye çağrıldığınız bir işi almak için deneyim, eğitim ve uygun kişilik özelliklerinin yanısıra kendini etkili bir şekilde tanıtma ve işe uygunluk konusunda karşı tarafı etkilemenin şart olduğu herkesçe biliniyor. Dış görünüşün nasıl olması gerektiği konusunda ise genelde sadece birkaç önemli nokta biliniyor, bu bilgiler de genel giyim kurallarıyla ilgili. Peki mülakatta en etkili dış görünüş nasıl elde edilebilir? Sekizinci Renk Profesyonel İmaj Danışmanlığı ve Koçluk Hizmetleri’nin kurucusu Suna Kabadayı cevapladı.

Pazarlama alanında profesyonel olarak global markaların imaj değerleri üzerine yaklaşık 10 yıl kafa yorduktan sonra, marka uzmanlığını bireyler için imaj yönetimi ile birleştirmeye karar veren Suna Kabadayı iletişimde imajın önemini anlattı. Kendisi aynı zamanda E-kolay.net/mahmure imaj danışmanı.

İletişimde, seçtiğiniz kelimeler çok önemli. Peki ya imaj?

İş hayatındaki başarı için gerekli olan anahtarlardan en önemlisi iletişim kabiliyetiniz. Bu konuda asıl ilginç olan ise iletişiminizin, başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğünün sadece kelimelerinizle ilgili olmaması. Nasıl göründüğünüz, nasıl giyindiğiniz, bakımınıza ne kadar özen gösterdiğiniz, nasıl hareket ettiğiniz gibi görsel faktörler de önemli. Pek az insan sizin özgeçmişinizi, diplomanızı ya da kimliğinizi görürken, dış görünüşünüz pek çok kişiye sizinle ilgili mesajlar verir.

İLK 30 SANİYE

Tanımadığınız kişilerin bulunduğu bir odaya girdiğiniz ilk 30 saniye içinde sizin cinsiyetinizle başlamak üzere, yaşınız, eğitiminiz, sosyal statünüz, o anki ruh haliniz , hatta işiniz, değerleriniz ve becerileriniz hakkında fikirler oluşmaya başlar zihinlerde. Henüz siz ağzınızı bile açmadan izleyicileriniz sizin bir anlık resminizi çekerler ve bu izlenimlerden yola çıkarak hakkınızda birtakım tahminler yapmaya başlarlar.

İMAJINIZ KİMLİĞİNİZDİR

Araştırmalar da bu konuda bizi destekliyor. İnsanların “gördüklerine inanmaları”, tamamen insan beyninin biyolojik yapısıyla ilgili. California Üniversitesi”nin yapmış olduğu bir araştırma, insanların kararlarında görme duyusunun ağırlığının %85 olduğunu kanıtladı. İlk izlenimler sizin başkalarının zihnindeki görüntünüz, yani imajınızdır. O görüntü başka insanların kafasının içinde sizi temsil eder. İnsanlar yanınızda değilken, sizin hakkınızdaki kararlarını, kafalarının içindeki o “vekiliniz”, yani imajınız üzerinden verirler. Bir başka deyişle imajınız sizin kimliğinizdir.

Peki dış görünüşün iş görüşmesinde önemi ne?

İş görüşmesi de ilk izlenimlerin önem kazandığı zamanlardan biri. Yapacağınız ilk görüşmede bıraktığınız izlenim çok önemlidir ve bu izlenim işe alınma şansınızı da büyük oranda etkileyecektir. Bu ilk görüşmede de kendiniz hakkında her şeyi bir anda gösteremeyeceğiniz için dış görünüşünüz büyük önem kazanır. Burada düşülebilecek en büyük hata oraya kıyafetinizi değil, profesyonel ve kişisel özelliklerinizi beğendirmeye gittiğinizi unutmak olur. Bu yüzden dış görünüşe özen gösterirken aşırılıklar sergileyen, çok abartılı ve dikkat çeken kıyafetler giymemeye de özen göstermek gerekir. Bu tip kıyafetlerin de bir iz bırakacağı kesin ama kıyafetler kişiliğinizin önüne geçecek, işverende profesyonel özelliklerinizden çok kıyafetlerinizin izi kalacaktır.

LACİVERT YA DA GRİ TONLAR

Görüşmeye giderken dış görünüşle ilgili nelere dikkat etmek gerekiyor?

Önce genel prensiplere biz göz atmakta yarar var. Sektörlere göre giyim tarzı çok değişir. Bir banka çalışanı bir gazete çalışanından daha resmi giyinir, ya da bir reklam ajansı çalışanı bir otomobil satış danışmanından daha yaratıcı giyinir. Bu sebeple iş görüşmesine gittiğiniz firmanın faaliyet alanı ve kurumsal kıyafet yönetmeliği hakkında bilgi edinmek sizi avantajlı kılar. Eğer böyle bir imkan bulamadıysanız da tedbiri elden bırakmayıp daha ciddi, ağırbaşlı kıyafetlerden yana kullanın tercihinizi. Böylelikle profesyonel olduğu kadar işverende güven uyandıran bir izlenim bırakırsınız.

Çok parlak renk ve desenler, göz alıcı kumaşlar da iş görüşmeleri için önerilmeyen seçimler arasında yer alır. Düz lacivert ya da gri tonları takımlar için en güvenli renkler olarak değerlendirilebilir.

Kıyafetlerinizi iş görüşmeniz öncesi denemek, rahat olup olmadıklarından emin olmak bir başka hazırlık aşaması. Oturduğunuzda kalktığınızda düzeltmeniz gereken bir etek ya da yaka dikkat dağıtacaktır.

Dikkat dağıtan bir diğer unsur da yanlış seçilmiş aksesuarlar. Hareket ettikçe ses çıkaran bilezik ya da küpeler, uzun kolyeler profesyonel yaşamda tercih edilmemeli. Eğer yüzünüzde piercing varsa, iş görüşmesine sizinle gelmemeli.

Kişisel bakım her zaman özen gösterilmesi gereken bir konu ancak güzel kokmak için parfüm kullanımını abartmamak gerek çünkü parfüm çok kişisel bir seçim ve görüşeceğiniz kişi sizin kullandığınız parfümden hoşlanmıyor olabilir. Siz en iyisi çevredekilerin duyacağı herhangi bir şey kokmayın iş görüşmelerinizde.

Kıyafetleriniz temiz, ütülü ve bakımlı olsun ve ceplerinizdeki bozuk para, sigara , anahtar gibi fazlalıkları da boşaltın.

İÇTEN GÜLÜMSEYİN

Başarının yolu hazırlıktan geçer, görüşmeye gideceğiniz firmanın kıyafet konusunda alışkanlıklarını öğrenmekle başlanmalı hazırlığa. Sadece ne giydiğiniz değil, nasıl giydiğiniz de önemli. Sadece ne söylediğiniz değil, nasıl söylediğiniz de önemli. Ve gülümseyin…Gülümsemeniz olmadan asla tam olarak giyinmiş sayılmazsınız. Ne kadar şık ve profesyonel bir izleniminiz olursa olsun somurtkan bir suratla olumsuz bir imajdan kurtulamazsınız. Gülümseyen bir insan çevresine olumlu sinyaller verir, uyumlu bir insan izlenimi bırakır.

Yazar: Didem Tekin

Kaynak: http://www. yenibiris.com

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir