Rehberiniz-Kişisel imaj kavramına islami usul eleştiri!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kişisel imaj kavramına islami usul eleştiri!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kişisel imaj kavramına islami usul eleştiri!

BÜLENT KORUCU

ZAMAN

Amerikan başkanlarının canlı bir organizma mı yoksa bir medyatik ürün mü olduğumu ayırt etmekte zorlanıyoruz.

Gülerken kaç dişinin görüneceğine, halkı selamlarken kolun hangi açıyla kaldırılacağına önceden ve kendi dışında karar verildiğini hissediyorsunuz. Başkan Bush’u görünce bu intiba artıyor. Böyle ‘tasarlanmış’ insan tipleriyle çevremizde sıkça karşılaşmaya başladık.

Gazetecilik mektebinde en çok iletişim psikolojisi dersini sevmiş ve yararlanmıştık. Sevgili hocamız Prof. Dr. Nuri Bilgin’i can kulağıyla dinlerdik. O zaman ABD’de yaşayan ve bu kadar tanınmayan Doğan Cüceloğlu’nun İnsan İnsana kitabını okutuyordu. O kitaptan kaç kişiye hediye ettim, kaç insana tavsiye ettim, hatırlamıyorum. Arkadaşlarla defalarca okumuş saatlerce tartışmıştık. İletişimi kendi kaynaklarımızı da göz önünde bulundurarak tahlil etmeyi düşlerdik. Gazetede hazırladığımız insan kaynakları ilavesinde biraz bunu yapmaya çalışmıştık. Personeline NLP seminerleri düzenleyen ilk kurumlardan biriyiz. Birazdan söyleyeceklerime önsöz olması için bu bilgileri kayıtlara geçiriyorum.

Gelinen noktada kişisel gelişim furyasının aşırıya kaçtığını düşünmeye başladım. Hayatın ‘profesyonel aktiviteler’ şeklinde algılandığı zehabına kapılıyorum. Muhatabın beden dili çözülmeye çabalanırken, söyledikleri duyulmuyor. İnsanlar ellerini nereye koyacaklarını şaşırıyor. İstem dışı hareket etmemek ve beden dilini doğru kullanmak adına, kaskatı kesilen, doğallığını kaybetmiş varlıklara dönüşüyoruz.

Selamlaşmak, tebessüm etmek, güler yüzlü olmak kültürün benliğimize sindirdiği, fıtrat haline gelmiş özelliklerimizdi. Bunların tasarlanmış manevralara dönüşmesi tehlikesiyle karşı karşıyayız. Maskeli baloda gibiyiz. Ortama göre çantamızda taşıdığımız maskeyi yüzümüze geçirmemiz salık veriliyor. İçten pazarlık ve samimiyetsizlik kokan iletişim biçimleri revaç buluyor.

Özgüven aşılama adına egolar şişiriliyor. ‘He man’ gibi ortaya atılıp ‘güç bende’ demedikçe başarılı olamayacağımıza inandırılıyoruz. Eskiden padişahlar yanlarında ‘gururlanma senden büyük Allah var’ diye bağıran münadi dolaştırırmış. Bizim çevremizde ‘büyüksün’ diyen amigolar bulunuyor. Pazarlamacılara anlatılması gereken taktikler günlük yaşama uyarlanıyor.

Kaynakların çoğunlukla tercüme olması sakıncaları büyütüyor. Bir dönem İslami kesimde Mısır ve Pakistan mahreçli kitaplar furya halinde tercüme ediliyordu. Şimdi Batı kaynaklı kişisel gelişim kitapları moda. İthal reçetelerin sosyal meselelerde hatalı tedavilere yol açabileceğini yine unutuyoruz.

Fatih Terim’in kişisel menkıbesi bu açıdan da değerlendirilir. Amatör ruhla Türk futboluna çağ atlatan Terim, ‘kişisel gelişim gurusu’ kimliğine büründüğü anda gerilemeye başladı. Tevazuu ve başarıyı paylaşma düşüncesini rafa kaldırıp, ‘Ben en iyiyim’ dediğinde çalışan sayaç geçen hafta durdu. İğneyle kuyu kazarak oluşturulan muhteşem kariyer iki sezon bile dayanamadı. Tabii ki diğer faktörlerin payı da ihmal edilmemeli.

Bilhassa gönüllük esasına göre yürüyen işlerde özgüvenle egoizm, vakarla gurur arasındaki dengenin korunması şart. İnsan içine çıkamayan asosyal tipler haline gelmeyelim derken, toplumsal iletişimi profesyonel ilişkiler yumağına da dönüştürmeyelim. Anlattığı şeyi yaşamak, yaşamadığının meddahı olmamak diye özetleyebileceğimiz ‘lisan–ı hal’ de bir çeşit beden dili. İşine odaklanan ve kendini hedefine adayan insan zaten mesajıyla bütünleşir ve her haliyle konuşur.

Kişisel gelişim çabalarını tamamen faydasız bulmak mümkün değil. Tam tersine dengeli ve kontrollü beslenmenin kaçınılmaz olduğu söylenebilir. Cilalı imaj devri olarak adlandırılan günümüzde, akıntının önünde sürüklenen çer çöp olmamak, ana omurgaya kendi kaynaklarını oturtmakla mümkün. ‘İmaj maker’a değil, yol göstericilere ihtiyacımız var.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir