Rehberiniz-Kişisel imaj dışarıdan nasıl okunuyor?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kişisel imaj dışarıdan nasıl okunuyor?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kişisel imaj dışarıdan nasıl okunuyor?

Nehir Erdemli

www.kadinvizyon.com

19/12/2004

İster işte, ister aşkta dış görünüşünüz, beden diliniz, konuşma şekliniz gibi bir çok faktör etki yaratıyor. Fakat yeni karşılaştığınız bir insanın kafasında bir “imaj” oluşturmanız için maalesef sadece bir kaç dakikaya ihtiyacınız var.

İşte bu süre içinde fiziksel özellikleriniz, duruşunuz, giydiğiniz kıyafet karşı tarafa bazı mesajlar yolluyor. Peki bu bir kaç dakika içinde, dış görüntünüzün çok önemli olduğunu ve yüzde 55 oranında bir etki yarattığınızı biliyor musunuz? Peki ya ses tonunuz nasıl etkiliyor? Ses ise yüzde 38 oranında bir etki sağlıyor. Ya içerik? İşte o bir kaç dakika içinde bu anlamda karşı tarafa bir mesaj veremeyeceğiniz için, “içerik”in etkisi ise sadece yüzde 7..

Yaşamda her şey en nihayetinde karşımızdaki bir insanı ikna edip edememe noktasında düğümleniyor. Bir insanı sevdiğinizi mi söylüyorsunuz. Eğer onu ikna etmişseniz sevginiz çoğalıp size geri dönüyor. Bir işe mi talip oldunuz. Başaracağınız noktasında şefinizi ikna etmişseniz o işe layık görülüyorsunuz. Peki bütün bunlarda kişisel imajınız rol oynamıyor mu? Bu soruya verilen yanıt elbette “evet”. Bu araştırma size, imajla ilgili bir çok gerçeği de ortaya serecek. Sadece kariyerde ve işte değil aşkta da önem taşıyor dış görünüş. Bir insanı ilk anda etkileme açısından da önemli. Yani bu yazı aynı zamanda karşı tarafa olumlu imaj yollamak isteyen aşıklar için de önemli.

Özgüven ve göz teması

Tepeden tırnağa herşeyinizle özel olarak ilgilenirseniz bir “imaj” oluşturabilirsiniz. Çünkü çok minik bir şey bile kurduğunuz imajı yerle bir eder. Örneğin ceketinizin yakasındaki kepekler imajı yerle bir eder. (Hele de siyah bir giysiyse) Ter kokmamaya özen gösterin. En büyük imaj kırıcıdır ter. Kadınlar için topuk hem şıktır hem de derttir. Diyelim ki aceleyle önemli bir iş görüşmesine koşturuyorsunuz. Ayakkabı topuğunuz takılıp sıyrıldı ve bunu farketmediniz. Tek kelimeyle imajınız biter. O nedenle son kontrollerinizi iyi yapın.

Karşı tarafın sizin hakkınızda fikir oluşturması sergilediğiniz “özgüven”le de ilintilidir. Özgüvene sahip bir insan dik oturur. Göz temasında şaşkın değildir. Karşısındakinin gözlerine bakar..Giyiminde kaliteye ve renk seçimine dikkat eder. Kişisel imajda insanın mimiklerinden, ceket düğmesine kadar her şey önem taşır. Temiz, bakımlı ve ütülü giysinin yarattığı imaj hep artıdır. Öte yandan elbiseleri seçerken fiziksel açıdan rahatlığına da dikkat eder. Çok bol veya çok dar bir elbise içinde hiç kimse kendini tam olarak ifade edemez.

Karşıya yollanan mesaj

Öncelikle herkesin şu sorunun yanıtını bilmesi gerekiyor: Başkaları sizi nasıl görüyor? Karşı tarafın fikri o kadar önemsenir ki bir çok insan tarafından, “elalem ne der” diye bir kavram ortaya atılmıştır. İşte yürüyüş oturmaya kadar bir çok davranışta bu geleneksel kalıp etkili oluyor. Bir erkeğin kalçalarını kıvırarak yürüdüğünü düşünün. “Elalem” bu erkeğe farklı anlamlar yüklüyor mutlaka. O yüzden imajını düşünen her erkek bir kere yürüyüşünün karşı tarafa gönderdiği mesaja dikkat eder. O yüzdendir ki Türk erkekleri arasında bazıları bunu abartıyor ve omuzlar kalkık, bacaklar açık bir şeklide tuhaf bir yürüyüş biçimi ile erkeksel imajını sivriltiyor. Bütün bunlar genellikle karşı tarafa gitmesi istenen mesaja göre belirleniyor..

İmaj denilen olgu..

Kişisel imajda dış görünüş, beden dili , konuşma şekli gibi bir çok faktör etkili. Tabii ki çağımızda bunu, araba ve cep telefonu markası gibi eşyalar da etkiliyor: Ama en çok yeni tanışmalar önem kazanıyor. Yeni karşılaştığınız bir insanın kafasında bir imaj oluşturmanız için sadece bir kaç dakikaya ihtiyacınız var. İşte bu süre içinde fiziksel özellikleriniz, duruşunuz, giydiğiniz kıyafet karşı tarafa bazı mesajlar yolluyor.

Peki bu bir kaç dakika içinde dış görüntünüzle yüzde 55 oranında bir etki yarattığınızı biliyor musunuz? Peki, ses tonunuzun etki oranı? Bu da yüzde 38 oranında bir etki sağlıyor. Ya içerik? Yani “huyunuz suyunuz”dan söz ediyoruz. İşte o bir kaç dakika içinde bu anlamda karşı tarafa bir mesaj veremeyeceğiniz için bunu etkisi sadece yüzde 7. Yani dünyanın en saygıdeğer insanı da olsanız dış görünüşünüz kötüyse, sesiniz berbatsa karşı tarafa asla saygın bir insan imajı veremiyorsunuz!

El kol hareketi

Gülümseme şekli, göz teması ve el sıkışma tarzı gibi ayrıntılar iş dünyasında karşı tarafa önemli mesajlar veriyor. Sinirli bir ruh halindeki kişiden yayılan olumsuz elektrik derhal yerine ulaşıyor. Fazla el kol hareketi yapmak ve yerinde rahat duramamak da o klasik tabirle “karizmayı çiziyor”. Sadece bu değil elbette.. Aman sakın ha, iş görüşmesi için seçtiğiniz takım elbisenin altına spor ayakkabı giymeyin! Yakanıza üzerinde ilginç sözler olan rozetler bulunmasın. Kenan Doğulu”nun giydiği “kadına hayır” gibi tişörtler de.. Ütü çok önemli. Pantolonlarınızın çift çizgili olmasına dikkat edin.

İş görüşmelerinde bu ister ilk kez işe alınmak üzere olsun, ister şirketinizin sizi görevlendirdiği bir toplantı. Bütün bunlarda giyiminiz kadar davranışlarınız da önem taşır. Bu tip görüşmelerde oturuş biçimine dikkat etmelisiniz. Bacak bacak üstüne atmanız doğru olmaz. Oturduğunuz koltuk ya da sandalyede çok fazla hareket etmeyin. Heyecandan soluğunuz hızlanabilir. Ona dikkat edin. Bunu engellemek için görüşmeden önce nefes meditasyonu yapabilirsiniz. (On dakika burnunuzdan nefes alın. Bu nefesi her alıp verişinizde içinizde bir kaç saniye tutup, sonra yine burnunuzdan verin)

Giysilerdeki ayrıntılar

İş görüşmesinden önce giysinizi kuru temizlemeye verin ve yine de son kontrolu kendiniz yapın. Leke veya ter izi olmamalı kesinlikle. Ceketinizdeki eksik bir düğme karşı tarafa olumsuz imaj verir. Dikiş yerlerini de gözden geçirin, çekik veya sarkık bir iplik olmamalı.. Aman, kopan ve yeniden dikilen düğmelere dikkat! Bir çok insan, kopan düğmeyi yerine dikerken eski ipliğine uygun rengi bulamıyor ve farklı bir iplikle o düğmeyi yerine iliştiriyor. işte bu görüntü ters bir imaj oluşturuyor.. Düğme dikişlerinin hepsi aynı renk iplikle olmalı.

Aynı zamanda üzerinizdeki giysi on yıl öncesinin moda izlerini de taşımamalı.. Modayı sıkı sıkıya takip eden bir insan imajı şart değil ama yıllardır aynı tip elbiseyi giyiyor imajı da hoş değil. Kıyafeti tamamlayan ayakkabılara da dikkat. “Dost başa düşman ayağa bakar” derler. Ama yeni tanıştığınız insanın gözlerinin ayaklarınıza kayabileceğini de unutmayın.Kesinlikle boyalı ve cilalı olmalı ve pırıl pırıl gözükmeli.

Rengini seçerken de özen gösterin. Takım elbisenize veya eteğinize uyum sağlamalı. .Etek ve pantolon için seçtiğiniz kemere dikkat. Kesinlikle giysinize artı değer katmak istiyorsanız en kaliteli renk olarak en uygun olanını seçmelisiniz.

İYİ BİR İMAJIN TİYOLARI

Giysiler ve dış görünüş

ü Dişlerinize özel bakım yaptırın. Beyaz bir dişi olumlu etki bırakır.

ü İş görüşmesinde parfüm sürülmeli ama bu kesinlikle ağır bir konu olmalı.

ü Gülümsememe çok önemli ama içten olmalı ve aşırıya kaçmamalı: Gerektiğinde de konuşmanın seyrine göre ciddiyet korunmalı.

ü Yüz ifadesine saç şekli, artı değer katar. Onu içine mutlaka size uygun bir saç şekli bulmalısınız.. İş görüşmesine bolce jöle kullanarak dimdik hale getirdiğiniz saçlarla olumlu bir imaj yaratamazsınız.

ü Formda bir görünüm önemlidir. Eğer fazla kilolu iseniz hem üzerinize uygun giysi bulmakta zorlanırsınız hem de iş görüşmesinde rahat davranamayabilirsiniz.

ü Ceketiniz sırtınıza, omuzlarınıza çok iyi oturmalı.(Bu çok önemli) Gömleğinizin yakası kesinlikle boynunuzu sıkacak kadar dar olmalı

Saç ve yüz rengiyle giysilerin uyumu

ü Açık renk saç ve açık renk gözlere sahipseniz açık ve açığa uyumlu renkleri tercin edin.

ü Koyu renk saç, esmer bir ten ve koyu renk gözlere sahipseniz koyu ve koyuya uyumlu olabilen renkleri tercin edin.

ü Koyu saçlarınız, açık bir teniniz varsa ve parlak gözlere sahipseniz, giysilerinizi koyu ve açık renklerin kombinasyonlarından seçin.

Hangi göze hangi renk uygun “zıt” renk giysi uyar?

Göz rengi ile giysiler arasındaki ilişki aslında çok önemli. Peki göz renginizin “tamamlayıcı zıddı” ile daha güzel görüneceğinizi biliyor musunuz? Diyelim ki bir gömlek seçtiniz. Eğer gömlek “tamamlayıcı zıt” renkteyse gömlek göz renginizi daha da ön plana çıkartır ve yüzünüzdeki olumlu etkiyi çoğaltır.. Erkekler bu nedenle kravat rengine önem verir. Tamamlayıcı zıt rengi bir fularda da deneyebilirsiniz.

ü Parlak açık mavi gözleri olanlar sarı portakal bir renkte bir giysiyle etki yaratır.

ü Yeşil veya mavi renkte gözleri sahipseniz mercan rengi bir “zıt renk”giysi ile etkinizi çoğaltabilirsiniz.

ü Ela gözlerin etkisini en iyi hakiki mavi, mavi veya mor bir giysi ortaya çıkarır.

ü Açık kahverengi gözleri olanlar, turkuaz ya da yumuşak lacivert renkle etkilerini çoğaltır.

ü Koyu kahverengi gözü olanlar “zıt” olarak çam yeşili veya orman yeşilini seçmeli.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir