Rehberiniz-Kişisel haklar dijital terör etkisinde

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kişisel haklar dijital terör etkisinde” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kişisel haklar dijital terör etkisinde

Kişisel haklar konusunda yasa ve uygulama olarak Türkiye oldukça geri sıralarda kalıyor. Kişisel bilgileri devlet bile fütursuzca sergiliyor. Önlem almıyor. İnsanların haberleşme özgürlüğü tehdit ediliyor ve biz bunları kendi başımıza gelmediği için magazin haberi gibi izlemeye devam ediyoruz. Kişisel haklarımızın ne olup olmadığının farkında bile değiliz ya da ihlal edilip edilmediğini bile düşünmüyoruz. Bu hakları kullanmak için hiçbir eğitim veya bilgi almıyoruz.

Tüketici yalnız kaldı

Tüketici hakları konusundaki halimiz de çok farklı değil. Bu konuda da neredeyse yalnız başımıza kalmış durumdayız. Kişisel bilgilerimizin, bunları bizden alan şirket el değiştirdikçe farklı kurumlara pazarlanmasını ya da bu bilgileri para karşılığı üçüncü şahıslara satanlara karşı hiçbir önlem alınmıyor.

Eleman arayan şirketler zorunluluk olmamasına rağmen iş başvurularında fotoğraf, yaş yazma, medeni hal bilgisi gibi zorunluluklar getirebiliyor. Henüz piyasaya çıkmamış ancak birkaç ay hatta bazen birkaç yıl sonra satışına başlanacak bir ürünü veya hizmeti, pazarlamaya başlayarak tüketici aldatılabilir mi? Tüketicilerin örgütlü olduğu ülkelerde firmalar buna cesaret edemiyor. Türkiye gibi güçlü örgütlenme yapısı olmayan bir ülkede firmalar, kişisel hakları devlet kurumlarının yıllardır yapageldiği gibi ayaklar altına almaya devam ediyor.

Cebinize güvenin

Bırakın teknoloji ürünlerinde Türkçe kullanım kılavuzları olmamasını, kullanılan menüler bile Türkçe desteği içermiyor. Televizyon kumandalarının, bilgisayar tuş takımlarının hatta yaklaşık 50 milyon kullanıcısı olan cep telefonlarının dahi Türkçe desteği eksik. Gazeteler üstüne gidene kadar Türkçe SMS gönderen kullanıcıya, operatörler daha fazla para alarak “ceza” bile kesiyordu. Gazetelerin konuya yakın ilgisi hem kurumların hem de şirketlerin önlem almasını hızlandırdı. Turkcell; mobil alışveriş, mobil banka ve mobil imza ile hayat değiştirecek adımları atmıştı. Ancak insanlar alışkanlıklarını kolay kolay değiştiremiyor.

Kale Kilit ve Turkcell’in işbirliği ile hazırlanan cep anahtar hizmeti bile insanlara uzak geliyor. İnsanlar ister istemez kullanımının zor ve pahalı olacağını düşünüyor. Örnekler anlatılırken bize o kadar uzak kalıyor ki cep telefonunu kaybederse evine de giremeyeceğini düşünenler bile var. IBM, önümüzdeki beş yılda hayata geçirmeyi düşündüğü yenilikçi çalışmalar kapsamında, alışverişe yalnız başına çıkmaktan hoşlanmayanlar için yeni yazılımlar geliştiriyor. IBM’in yeni cep telefonu yazılımı sayesinde karar vermekte zorlanan kullanıcılar, kıyafetlerin fotoğrafını çekip telefonlarındaki üç boyutlu görünümlerine giydirerek arkadaşlarına yollayıp onların fikrini de alabilecek. Hayatımızı değiştirecek yeniliklere kısa sürede uyum sağlamak için servis ve yazılım sektörüne yatırımın artması gerekiyor.

Yazar: Timur Sırt

Kaynak: http://Sabah

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir