Rehberiniz-Kişisel gelişimin abd’deki durumu

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kişisel gelişimin abd’deki durumu” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kişisel gelişimin abd’deki durumu

KİŞİSEL GELİŞİMİN ABD’DEKİ DURUMU

turkey90.COM NOTU: Aşağıda Radikal gazetesinde Pazartesi sendromu! ve Tek yol Buda başlığıyla yayınlanmış iki makale yer alıyor.

Bu makalelerde Amerikalıların kişisel gelişim “guru”larına ne kadar önem verdiği, kişisel gelişimlerini artırmak için ne kadar bütçe ayırdıkları ve Amerikanın popüler başarı kültürü hakkında yorumlar yer almaktadır.

Makalede “kişisel gelişim” ile “ruhsal gelişim” iç içe gösterilse de oldukça farklı yönleri de bulunmaktadır.

turkey90.COM NOTU BURAYA KADAR.

NEW YORK – Nihayet beklenen an geldi ve 2000 yılına girdik. 2000 yılıyla birlikte takvimden kopup giden bir yaprak için bunca heyecan duyulması boşuna değildi elbette.

Bir çok insanın yeni bir kararını uygulamak için pazartesi gününü seçtiği ve her yeni yılda neredeyse insan nüfusunun yarısının kararlar aldığı düşünülürse, şu anda gezegende milyarlarca insanın yeni bir başlangıç heyecanıyla kıpır kıpır olduğunu tahmin etmek güç değil.

Psikologlar da 2000 için alınan kararların biraz kilo vermek gibi alışıldık hedeflerin ötesine geçeceği görüşünde.

Yeni Kararların Eşiğinde

ABDdeki Scranton Üniversitesi psikologlarından John Norcross, 40 yaşına girmek, çocuk sahibi olmak ya da yeni bir binyıla girmek gibi her önemli an, insanoğlunu durumları hakkında düşünmeye iter diyor.

Ama bu değişim rüzgârlarını en iyi hisseden kesim kitapçıların öz yardım raflarında bulunan eserleri kaleme alanlar olmalı. Yapacağının en iyisini yap şeklinde özetlenebilecek bir Amerikan özlü sözünü kendine şiar edinen ve insanlara nasıl daha mutlu, zengin, ince, alımlı, duygulu, zeki, etkili ve yetkili olabileceklerini anlatan bir başarı edebiyatı seçkisinin en çalışkan ve parlak elemanları yani.

Başarı edebiyatının okuyucularına ne kadar başarı getirdiğini kesin olarak hesaplamaya imkân yok. Ama bu sektördeki kitapların tüm dünyadaki satışlarının yıllık olarak 563 milyon dolar (yaklaşık olarak 280 trilyon lira) getirdiği düşünülürse en azından yazarlarına ciddi bir maddi başarı sağladığı iddia edilebilir.

Kitapların insan hayatını etkileme gücü konusunda ise, en azından seminerler, CDler ve toplu seansları da katarsak yıllık gelir hacmi 2.48 milyar doları (yaklaşık olarak 1.5 katrilyon lira) bulan bir dev sektörden ekmek parası kazanan herkesin hayatını öyle ya da böyle etkilediği söylenebilir.

Ruhsal estetik ameliyat diyebileceğimiz sektör, Covey, Antony Robbins ve John Gray gibi gurular, Holly-wood devleriyle boy ölçüşecek servetler kazandırdı. Peki onların yeni yıldan beklediği ne olsa gerek? Elbette ki dev internet ağını da kullanarak daha çok insana ulaşabilmek.

Araştırmacılara göre, guruların en önemli müşteri kitlesi 30 yaş civarındaki kadınlar. Ancak, öz yardım seminerinde her cins ve ırktan insanı görmek mümkün.

Üstelik katılımcıların azımsanmayacak bir kesimi de iyi eğitim görmüş, iyi işleri olan ve aslında milyonlarca insanın sahip olmak için yanıp tutuştuğu şeylere sahip olan insanlardan oluşuyor.

Yani iyi evlilikler, iyi işler ve dinsel tatmin artık yerini stres, işlevsizlik ve kuşkuya bırakmış görünüyor.

Sonuçta eskiden bu eksiklikler için rahiplere giden insanlar artık guruları tercih etmeye başlıyor. Üstelik guruların takipçilerinin çoğu bu öğretileri yarı dinsel bir tarzda görüyor. İçinizdeki Devi Uyandırın adlı kitabın yazarı Antony Robbins, yıldızı tamamen sönmüşken parlayan Andre Agassinin baş danışmanı örneğin.

Robbinsin, düzenlediği büyük olay niteliğindeki konferansları her zaman biraz dinsel ayin, biraz da rock şovunu andırır tarzda. Konferansının ana teması, olağanüstü başarıya ulaşmak için zihninizi eğitin.

Duygusal konumunuzu belirleyin, depresyon yalnızca bir seçim. Konferansta kimi zaman katılımcılar sessizce onu dinliyor kimi zaman ise Tina Turnerın Simple the Best adlı şarkısı eşliğinde kendinden geçiyor.

Kimi gurular ise daha belirli alanlarla sınırlıyorlar kendilerini. Yakın zamanlarda Kadınlar Venüsten, Erkekler Marstan kitabıyla büyük bir kitleyi etkileyen John Gray, şimdi de Mars ile Venüs Yatak Odasında gibi daha çekici konulara eğilerek kitlesini artırmayı hedefliyor.

Grayın yalnızca kitap satışlarından elde ettiği gelir yıllık 10 milyon dolar (yaklaşık 5 trilyon lira). Tabii seminerler de onun büyük gelir kapılarından. Konuşma başına 50 bin dolar alan Gray, yalnızca 1999 yılında 12 konuşma yapmış.

Bir Öz Yardım Tutkunu

Kristen Kurowski, tüm hayatını öz yardım dersleri ve kurslarına göre yaşayan genç bir kadın. Kurowskinin sıradan bir günü, öz yardım sektörünün boyutunu ve hizmet yelpazesinin çeşitliliğini göstermek açısından son derece açıklayıcı olabilir.

Kurowski, her akşam ertesi gün yapacağı işleri önem derecelerine göre sırasıyla A, B ve C gruplara ayırıyor. Genç kadın Franklin-Covey Zaman Değişimi seminerinden öğrendiği bu gruplama sesteminin işlerini son derece kolaylaştırdığı görüşünde.

Öğle aralarını Kişisel Gelişim seminerlerinden öğrendiği biçimde pencere kenarında sessizce oturup ofisin yanı başındaki gölü seyrederek geçiriyor. Her akşam ya yoga ya da kick box kurslarına gidiyor ve akşamları da Önemsiz Şeyleri Kafaya Takmadan Yaşamak türü kitaplar okuyarak uykuya dalıyor.

Kurowski geçtiğimiz yıl Anthony Robbinsin seminerlerine devam etmiş. Anthony bize hadi şu keresteleri kırın dediğinde şaka yaptığını sandım. Ama ilk seferinde kırdım diyor.

Kereste kırmak, Virginiada bir danışmanlık şirketinde çalışan 29 yaşındaki Kurowskinin egzersizlerinden sadece biri. Karanlık bir salonda Kristen, sen gerçekten en iyisini hak ediyorsun diyen bir yabancıyla el ele oturmak onun başarı kazanma egzersizi.

Kendini asla tuhaf öğretilerle kafayı bozmuş bir tür yarı kaçık gibi görmediğini söyleyen Kurowski, Ben karmakarışık insan ilişkileri arasında yolunu bulmaya çalışan ve daha iyi yaşamak için bazı pratik ipuçları arayan normal bir insanım diyor.

Kendini değiştir, yeni bir başlangıçla bambaşka birisi olabilirsiniz gibi pozitif enerji içeren sözlerle milyonları etkileyen dev endüstri, imaj çağında göze çarpmak isteyenlere ince ayar yapmayı öğrettiği için başarıya mahkûm görünüyor. Ama aynalar aynalara bakarken dönüp kendine bakan var mı, burası meçhul!

(Kaynak:Newsweek)

Tek yol Buda!

Clintondan Stinge, Tina Turnerdan Demi Moorea kadar ünlüsü ünsüzü dünya çapında milyonlarca insan, bir manevi liderin, daha doğrusu giderek yitirdikleri ruhlarının peşinde

BERNARDO Bertolucci, Richard Gere, Sting, Tina Turner, Uma Thurman, Rockefeller – David. Jr ve karisi Diana, Timein kurucularından Steven ve Laurance..

Dünyaca tanınan tüm bu ünlüler, Budistlerin manevi lideri Dalai Lamanin izinde; Barbra Streisand ise Gurumayi Chidvilasanadin…

Hollywoodun seksi yıldızı Daryll Hannah kendisini Siri Dharmaya emanet etmiş. Demi Moore, Liz Taylor, Melanie Griffith, Julia Roberts, Michael Jackson, Sting de Deepak Chopranin ellerine teslim olmuş.

Madonnadan Baskan Clintona kadar neredeyse herkes, bir Guruya danışmadan sokağa adımını bile atmıyorlar. Ornella Muti, Vittorio Gassman, Richard Chamberlain doğu terapileri ile ruh sağlığını bulanlar.

Shirley MacLaine, Chris Griscom adlı bir gurunun izinde. Isabella Rosellini, Meg Ryan ve Julia Roberts, Siddha Yogaya gidiyor. Donna Karan ve Peter Gabriel ise Teshte karar kılmış.

Gurusuz çıkmıyorlar

Yukarıdaki isimler spritualizme yakın olarak bilinenler, ama hiç bilinmeyenler de var. Ferrarinin ünlü sürücüsü Michael Schumacherin Guru Babir Sighe sormadan asla yarışa girmediği, İngiltere Başbakanı Tony Blairin eşi First Lady Cherie Blairin spritualist olarak bilinen kuaförü Andre Suard yanında olmadan dışarı adım atmadığı bilinmiyor.

ABD Başkanı Clintonun düşünsel danışmanı ise, İçindeki Devi Uyandır kitabıyla tanınan Anthony Robbins adlı bir düşünür. Robbins, insanların içlerindeki hazineyi keşfederek en iyi randımanı verebileceklerine inanıyor.

Clinton, Robbinsi izlerken, eşi Hillary Clintonda her zamanki kişilikli tavrını sürdürerek kocasından farklı bir yolu seçiyor ve New Age (Yeni Çağ) ekolüne yöneliyor.

Beyaz Saray çevrelerindeki en yaygın söylenti, Hillarynin Jean Houstan adli bir falcısı olduğu ve onun aracılığıyla öte taraftan Elenaour Roosvelt ile görüşmeler yaptığı…

Kurtuluş nerede?

Bu kadarı da fazla mı diyorsunuz?

Yanılıyorsunuz… 90lı yılların egemen duygusu inanç ve güven.

Bu iki duygu olmadan insanlar ayakta duramıyor.

Bu anlamda Batı dünyasının Doğuya yönelmesi moda ve trend sözcükleriyle açıklanmıyor.

Bir sürecin ve temel sorunların sonucu olarak Batılıların bir kısmı kurtuluşu Doğuda ararken, Doğuluların büyük bir kısmı da kurtuluşu Batıda aramaya devam ediyor.

Batıya giderken Doğuya varma olayını tabii herkes kendi cephesinden açıklıyor.

Örneğin bazı muhafazakarlar Avrupanın 68 hareketinden sonra geleneklerinden koptuğunu ve bunun bir süre sonra insanları yeni inanç arayışlarına ittiğini iddia ediyor.

Yaygın görüş ise, Batının İkinci Dünya Savaşından sonra iktidar, başarı ve paraya yöneldiği, bunun da insanları bilgisizliğe ve yalnızlığa ittiği.

Bir Formula 1 pilotu saatte 300 km ile gidebiliyor, ama arabadan indiği anda yaşamına anlam vermek zorunda yalnız bir adam olarak kalakalıyor.

Hollywood yıldızlarının dramını da böyle açıklayabiliriz. Belki de bu yüzden hayatın sahne olmadığını anlamakta gecikmiyor, hemen bir çiftlik alıp hayvanlara, otlara, çoluk çocuğa yöneliyorlar.

Bu ruhsal kargaşa, doğal olarak insanı her zaman doğru adrese götürmüyor; ruhların pazarlandığı bir süpermarkete düşme tehlikesi de yok değil.

Biraz zen, biraz spritualizm, bir miktar okültizm, Mısır piramitleri, Doğu kremleri, mistik müzik, ruhani kitaplar derken ortaya milyonlarca dolarlık bir Pazar çıkıyor.

Ama tabii aslolan insanların Doğuyu değil doğruyu arayışları.

Aslolan ruhtur

Jean – Francois Revel, önemli bir Fransız felsefeci. Oğlu Matthieu ise çok özel bir budist.

Özel, çünkü Matthieu sadece Dalai Lamanin Batıdaki temsilcisi budist bir rahip değil, ayni zamanda Batı dünyasının önemli bir bilimadamı.

Nitekim, Matthieunun biolojiyi bırakıp, budizme yönelmesi en çok bu yüzden şaşkınlık yaratmış.

Batı basını son günlerde bu ikiliye geniş yer veriyor.

Gerçekten de Batıya gittikçe niye Doğuya varıldığını bu baba – oğuldan daha iyi kim anlatabilir?

Matthieu, Batıda bilimin darbe almasını, dünyayı açıklamakta suskun kalmasına bağlıyor ve insan için aslolan kalp ve kalbin serüvenidir.

Bilim bu serüveni anlamakta, dolayısıyla insanı yorumlamakta çok yetersiz kaldı diyor. Babası ise, Bilim hiç bir zaman böyle bir sorunun cevabını aramamıştır. Senin iddia ettiğinin tam tersine, bilim Batının zaferi olmuştur, sonu değil.

Burada mesele bilimi baltalamak değil, bilimin yeterli olup olmadığını sorgulamak. Batının iflas ettiği doğrudur, ama iflas eden bilim değil Batı felsefesidir. Bati bilgeliği unuttuğu için çöküyor görüşünü savunuyor.

Her ikisinin ortak görüşü ise şu:

Bir felsefeci, rahatlıkla kişisel problemleri içinde boğulup gidebilir, bir bilim adamı zaaflarına yenilebilir, ama ruhsal olarak gelişmiş bir insan arada bir sapsa bile asla doğru yoldan çıkmaz. Yani aslolan ruhtur.

Nereye gidiyoruz ?

İnsani anlamda baktığımızda, ruha doğru bir yolculuk yaptığımızı; devlet anlamında baktığımızda ulus devletin çağını doldurduğunu; sistem olarak baktığımızda demokrasinin gelecek yüzyılın solunu oluşturacağını; aşk açısından baktığımızda, duygusal paylaşıma katılmayan erkeğin sonunun geldiğini söyleyebiliriz.

2000e hazırlanırken belki de yapabileceğimiz en önemli şey, düşünce ve davranış kalıplarımızı gözden geçirmek,yargılardan uzaklaşmak olacak.

Unutmayalım ki, hakikat zamanın içinde gizlidir.

Ve bugün her zamankinden daha çok durmak ve düşünmek zamanıdır.

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>