Rehberiniz-Kişisel becerilerinizi özgeçmişinize dahil etme yolları !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kişisel becerilerinizi özgeçmişinize dahil etme yolları !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kişisel becerilerinizi özgeçmişinize dahil etme yolları !

Bunlar nelerdir? Basitçe, günlük hayatınızdaki herhangi bir aktivite sonucu kazandığınız beceriler olarak açıklanabilir. Örneğin, iş deneyiminiz, okul projeleriniz, hobileriniz, sportif faaliyetleriniz gibi hayatınızın genel gidişatı çerçevesinde kazandığınız beceriler, iş hayatınızda size hiç tahmin etmediğiniz şekilde yardımcı olabilirler.

Eğer profesyonel iş deneyimleriniz, başvuru yapmak istediğiniz pozisyon ile bağlantılı ise, o zaman bu becerileri özgeçmişinize yansıtmanız zor olmayacaktır. Fakat lise/üniversiteden yeni mezun olmuş bir birey ya da daha önce hiç çalışmadığınız bir alanda kariyerine yeniden yön vermek isteyen bir çalışansanız, kişisel becerilerinizi özgeçmişinize yansıtmak biraz daha zordur.

Yeni Mezunlar Ne Yapmalı?

Etkili bir özgeçmiş işverenin dikkatini okunma esnasındaki ilk 15-30 saniye içinde çekebilmelidir. Oysa sürekli karşılaşılan bir sorun olarak yeni bir mezunun sektöründe aranan iş deneyimine ve becerilere sahip olması ve ilk 15-30 saniye arasında işverenin dikkatini çekebilmesi oldukça zordur. Burda yapılması gereken kronolojik değil, hedefe yönelik özgeçmiş hazırlamaktır. Bu şekilde işverene niteliklerinizi, hedeflerinizi ve özelliklerinizi ilk etapta sunabilirsiniz. Bunların ardından da akademik düzeyde kazandığınız teorik ve pratik bilginizi, kariyer hedefinize bağlantılı olarak varsa çalıştığınız işyerlerinde veya yaptığınız stajlarda kazandığınız deneyimleri listeleyerek, bunları işverene iyi düzenlenmiş bir özgeçmiş ile sunmalısınız. Akademik düzeydeki çalışmalarınız mezuniyet projeleriniz, katıldığınız kurslar ve sertifika programları gibi çeşitlenebilir.

Kariyer Değiştirenler Ne Yapmalı?

Kariyer değiştirenler de aynen yeni mezunlar gibi geçmek istedikleri alana yönelik iş deneyiminden yoksundurlar ve bu nedenle işverenlerde çok etkili bir ilk izlenim oluşturamayabilirler. Onların bir şansı, daha önce çalıştıkları firmalarda kullandıkları kişisel becerilerini ve geliştirdikleri niteliklerini, özgeçmişlerine daha etkili bir şekilde uyarlayabilmeleri ve işverenlerin “deneyim saplantısı” handikapından bu şekilde kurtulabilmeleridir.Niteliklerinizi özgeçmişinize aktarabilmeniz için öncelikle kendinizi analiz etmeli ve sahip olduğunu tüm becerileri not almalısınz. Sonra da bu nitelikleri yeni kariyer hedefinizi destekleyecek şekilde özgeçmişinizde nasıl kullanacağınızı düşünmelisiniz.

İster yeni mezun ister kariyer değiştirmek isteyen bir aday olsun, kişisel becerilerinizi özgeçmişinize yansıtırken, firmanın iş ilanında vurguladığı niteliklere de değinmeyi ihmal etmemelisiniz. Hangi yönlerinizi vurgulamanzın faydalı olacağını öğrenmek içn iş ilanını iyi incelemeli ve firma ile ilgili bilgi almalısınız. Bu bilgileri firmanın web sitesinden ve çevrenizden toplayabilirsiniz.

Aşağıda bireylerin sahip oldukları beceriler 5 alana ayrılmıştır. Aşağıdaki terimler, bu becerileri özgeçmişinize yansıtabilmenize yardımcı olacak türdedir.

İletişim becerilerinizden bahsederken,

Etkili yazılı-sözlü iletişim

Grup tartışmalarına katılabilme

Takım çalışmasına yatkınlık

İkna yeteneği

Mülakat becerileri

Araştırma ve planlamaya yönelik becerilerinizi sıralarken;

Yaratıcılık

Problemleri analiz edebilme

Sorunlara alternatif çözümler üretebilme

Olası kaynakları farkedebilme

Bilgi toplayabilme

Hedefler koyma

Gereksinimleri değerlendirebilme

Analiz yeteneği

Yenilikçi stratejiler geliştirebilme

İnsan ilişkileri ve insan kaynakları becerilerinizi anlatırken;

Karşılıklı anlayış ve dostça ilişkiler geliştirebilme

İyi bir dinleyici olma

Duyguları gerektiği şekilde ifade edebilme

Çevredeki bireylere gerekli zamanlarda destek olabilme

Çevreyi ve kendini motive edebilme yeteneği

Karşılıklı saygı çerçevesinde tartışabilme

Çevrenizdeki bireylerin duygularını ve içinde bulundukları durumları kavrayabilme

Organizasyon yeteneği

Yönetim becerisi

Liderlik özelliklerinizden bahsederken;

Yeni fikirler geliştirebilme

Detaylar üzerinde durabilme

Grupları yönetebilme

Takım liderliği yapabilme

Öğretici olma

Danışmanlık/ koçluk becerileri

Değişime ayak uydurabilme ve değişimi ödüllendirme

Hızlı ve etkili kararlar alabilme

Stresle başa çıkabilme, kriz yönetimi konularındaki performansınızdan bahsederken;

Stres yönetiminde başarılı olma

Bilgiyi yönetebilme

Dakik olma

Zaman yönetiminde başarılı olma

Detaylara önem verme

Sorumluluk alabilme

Organize çalışabilme

Hızlı ve etkili kararlar alabilme

Yazar: Zeynep Koçer

Kaynak: http://kariyer.net

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir