Rehberiniz-Kiraya çalışıyoruz!

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kiraya çalışıyoruz!” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kiraya çalışıyoruz!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), “2011 Hanehalkı Tüketim Harcaması Sonuçları’’nı açıkladı.

Rakamlara göre geçtiğimiz yıl ailelerin aylık tüketim harcaması 2010’e oranla yüzde 15’e yakın artış gösterdi. Aylık harcama 2010’da 1.843 lira iken geçen yıl bu rakam 2 bin 120 lira olarak tahmin edildi. Geçen yıl gıda ve alkolsüz içecekler ile konut ve kira harcamalarına ayrılan pay 2010’a göre azalırken, ulaştırmanın payı arttı. 2010’da yüzde 21,9 olan gıda harcaması payı 2011’de bir miktar düşerek yüzde 20,7 olarak gerçekleşti.

Konut ve kira harcamalarının payının yüzde 27,1’den yüzde 25,8’e, alkollü içecek, sigara ve tütün harcaması payının yüzde 4,5’ten yüzde 4,1’e, sağlık harcaması payının yüzde 2,1’den yüzde 1,9’a, haberleşme harcaması payının yüzde 4,1’den yüzde 4’e, kültür ve eğlence harcamaları payının ise yüzde 2,8’den yüzde 2,7’ye düştüğü görüldü. Giyim ve ayakkabı harcamaları yüzde 5,1’den yüzde 5,2’ye, ev eşyası harcaması payı yüzde 6,3’ten yüzde 6,4’e, ulaştırma harcamaları yüzde 15,1’den yüzde 17,2’ye, otel, lokanta ve pastane harcamaları yüzde 5,4’ten yüzde 5,7’ye yükseldi.

Eğitim hizmetleri harcamalarının payı ise değişmedi. Hanehalkı Tüketim Harcaması sonuçlarına göre, düşük gelirliler yüksek gelirlilere göre gıdaya 2 kat daha fazla pay ayırıyor. Gelire göre sıralı yüzde 20’lik gruplar itibarıyla tüketim harcamalarının dağılımına bakıldığında; en düşük gelir grubundakiler gıda harcamasına yüzde 30,9 pay ayırırken en yüksek gelir grubundakilerin gıda harcamasına ayırdıkları pay yüzde 16. Eğitim hizmetleri harcamalarının oranı ise birinci yüzde 20’lik grup için yüzde 0,7 olurken, beşinci yüzde 20’lik grup için yüzde 3,4 oldu.

Konuta yapılan harcamaların yüzde 11’i birinci yüzde 20’lik grupta yer alan hanehalklarına ait iken yüzde 31,6’sı beşinci yüzde 20’lik grupta yer aldı. Ulaştırma için yapılan harcamaların sadece yüzde 4,5’i birinci, yüzde 45,6’sı beşinci yüzde 20’lik grup tarafından yapıldı. Hanehalkının temel gelir kaynağına göre tüketim harcamalarının dağılımı incelendiğinde; temel gelir kaynağı maaş, ücret, yevmiye geliri olan hanehalkları yüzde 24,8 ile en yüksek payı konut harcamalarına; en düşük payı ise yüzde 1,7 ile sağlık harcamalarına ayırdı. Temel gelir kaynağı müteşebbis geliri olan hanehalklarının harcamaları içinde en yüksek payı yüzde 23,1 ile gıda harcamaları alırken, en düşük pay yüzde 2 ile sağlık harcamalarında oldu.

Kaynak: http://Zaman

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>