KİMYA MÜHENDİSİ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


KİMYA MÜHENDİSİ

Kimya mühendisi, kimya biliminin sağladığı bulguları endüstriye uygulayan, kimyasal üretim yapacak tesislerin tasarımını ve amaca uygunluğunun denetimini yapan; kimyasal maddelerin işlenmesinden ürünlerin pazarlanmasına kadar geçen süreçte, değerlendirme, denetim ve geliştirme çalışmaları yapan kişidir. Kimya mühendisi bileşimlerin kimyasal yapısını inceler. Metallerin organik ve inorganik incelemelerini yapar. İhtiyaç maddelerinin üretimiyle ilgili kimyevi maddeleri ve gübreleri inceler. Üretim aşamasında mamul madde için kullanılan yöntemlerin ayrıntılarını inceler. Üretim kalitesini artırma çalışmaları yapar. Kurulacak tesislerin teçhizat, proje ve işletilmesine nezaret eder. Hammaddelerin verimli şekilde işletilmesini sağlar. İmalat sırasında arıza ve aksaklıkların nedenini araştırıp çözüm yollarını bulmaya çalışır.

İyi bir kimya mühendisi olabilmek için fen bilimlerindeki kavram ve ilkelerle düşünebilme ve sorun çözebilme yeteneğine sahip olmak, araştırma yapmaktan hoşlanmak, gözlemci bir kişilik yapısına sahip olmak, dikkatli ve titiz çalışma alışkanlığında olmak gerekmektedir.
Kimya mühendislerinin çalışma alanları çok geniştir. Petrokimya, temel kimyasallar, şeker, otomotiv, gıda, çimento ve refrakter, seramik, ilaç, tekstil, boya, cam, metal, gübre, elektrik, plastik, denizcilik, savunma sanayi ve sağlık alanlarında; tasarım, işletme ve destek hizmetleri veren birimlerde çalışabilirler.

Kimya mühendisi olabilmek için üniversitelerin mühendislik fakülteleri, mühendislik – mimarlık fakülteleri, kimya – metalürji fakülteleri ve fen fakültelerinin “Kimya Mühendisliği” bölümünden mezun olmak gerekmektedir.

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir