Rehberiniz-Kimsenin yaptığını beğenmeyince kendi markasını yarattı !

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kimsenin yaptığını beğenmeyince kendi markasını yarattı !” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kimsenin yaptığını beğenmeyince kendi markasını yarattı !

İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı mezunu Bilge Köprülü 5 yıldır kendine ve arkadaşlarına ayakkabı yapıyor. İki yıldır ise Cicci Cocco markasıyla kendi elleriyle tasarlayıp yaptığı ayakkabıları Beyoğlu Galatasaray’daki Lazy mağazasında satışa sunuyor. Ayakkabı tasarım yapmaya piyasada satışa sunulan hiçbir ayakkabıyı beğenmediği için başlayan Köprülü bugünkü halinden çok memnun. Beyoğlu’nda bir çatı katındaki 10 metrekarelik atölyesine üç kişi zor sığıyor. Ama o buradan yaptığı tasarımları yurtdışına bile gönderiyor. Henüz küçük bir kitleye hitap ettiğini söylese de sadece Lazy için her ay yaptığı 9 farklı modelin sıkı takipçileri var.

Neden ayakkabı tasarlamayı tercih ettin?

Her kadın gibi benim de ayakkabılara karşı büyük bir ilgim var. Ancak ben bu konuda biraz hassasım. Hiçbir tasarımı beğenmiyorum. Sadece burada değil yurtdışında da beni etkileyen bir ayakkabı yok.

Nasıl ayakkabılardan hoşlanıyorsun?

Tarifi zor, çok abartılı ve karmaşık ayakkabıları sevmiyorum. Özellikle son zamanlarda moda olan, üzeri allı pullu boncuklu ayakkabılar bana hiç cazip gelmiyor. Ayakkabının sade ve ince detaylarla süslenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Tasarladığın ayakkabılarda rahatlık mı yoksa tasarım mı ön planda?

İkisi de önemli ama ben tasarıma daha çok önem veriyorum. Tabii yaptığım ayakkabılarda kullandığım malzemelerin yumuşak olmasına dikkat ediyorum. Neticede ne kadar güzel olurlarsa olsunlar ayağı rahatsız eden bir ayakkabı hiçbir işe yaramaz.

Bir ayakkabıyı yapman ne kadar zamanının alıyor?

Eğer ayakta bir sorun yoksa ve standart bir tipten bahsediyorsak, 3 günümü alıyor. İşin zor kısmı kafamda tasarımı tamamlayabilmek. Birbirine benzeyen ayakkabılar yapmaktan hoşlanmıyorum. Ayakkabılarımın tek bir benzerlikleri var o da tabanlarındaki farklı renklerdeki noktalar.

Neden bütün tabanda noktalar var?

Onlar benim imzam diyebiliriz. Ayakkabının içinde renkli noktacıklar olması hoşuma gidiyor. Ayakkabılarımın tarzına uyuyor.

Kadınlar mı, yoksa erkekler mi özel sipariş ayakkabılar veriyor?

Daha çok kadınlar veriyor, ancak erkeklerden de çok sıra dışı siparişler alıyorum.

Nasıl mesela?

Erkek müşterilerim genellikle gece giymek için ayakkabı istiyor. Gerçekten de erkekler için parti ayakkabıları yok. Piyasadaki ayakkabıların çoğu iç sıkıcı siyah ve kahverengi renklerden oluşuyor. Spor ayakkabılar var ama onlar da partilerde giymek için uygun değil. Çok spor ve pofuduklar. Daha elegan olmak isteyen erkekler için tasarımlar yapıyorum.

Nasıl ayakkabılar tercih ediyorlar?

Daha parlak, gümüş dore, daha pullu ve ışıkta parlayabilecek ayakkabılar istiyorlar genelde. Sivri burunlu bağcıklı bu ayakkabıları günlük yaşantıda giymek imkansız…

Müşterileriniz kimler?

Daha çok özel tasarım kullanmayı seven ve değerini bilen herkes tarafından tercih ediliyor. Mimarlar, güzel sanatlarla uğraşanlar müşterilerim arasında yer alıyor.

Mağazada satılmak için yaptığınız tasarımların sayısı sınırlı mı?

Evet. O yüzden beğendiğiniz ayakkabıyı daha sonra bulmanız mümkün olmuyor.

Özel tasarladığınız ayakkabıların fiyat aralığı nedir?

Ortalama 200 – 300 YTL arasında değişiyor. 3 gün önceden söylemeniz yeterli… Çizimleri görüp onayladıktan sonra bir iki gün içinde teslim ediyorum.

Yeni çarşı cad 9/a Lazy/ info@ciccicocco.com

Yazar: Zeynep Bakır

Kaynak: http://VATAN

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>