Rehberiniz-Kim kazanmış kötümserlikten?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest


iyimeslek.com ailesi olarak “Kim kazanmış kötümserlikten?” adlı yazımızın kiÅŸisel geliÅŸiminize katkı saÄŸlamasını umuyoruz
Kim kazanmış kötümserlikten?

1960”lardan günümüze 7 bin yetiÅŸkini inceleyen uzun süreli araÅŸtırma sonucunda, gençlikte iyimser olanların kötümserlerden daha uzun yaÅŸadığı ortaya çıktı.

Ä°yimserler kötümserlerden çok yaşıyor. Mayo Clinic Proceedings tıp dergisinde yayımlanan çalışmaya göre, araÅŸtırmaya katılanlardan en kötümserlerin herhangi bir nedenle erken yaÅŸta ölme riski, iyimserlerden yüzde 42 fazla. Kuzey Carolina”daki Duke Ãœniversitesi Tıp Merkezi”nden çalışmayı yürüten Dr. Beverly H. Brummet ve ekibi, bu bulguların çeÅŸitli faktörlerle açıklanabileceÄŸini söylüyor. Uzmanlar iyimserlerin hem ruhsal, hem fiziksel rahatsızlıklara yol açan depresyona yakalanma riskinin kötümserlerden az olduÄŸunu söylüyor. Ä°yimserler ayrıca saÄŸlıklarına dikkat edip egzersiz yaparak daha saÄŸlıklı bir hayat tarzını benimsiyor.

AraÅŸtırma, 1960”ların ortalarında Kuzey Carolina Ãœniversitesi”ne giren ve o dönemde iyimserlik ve kötümserliÄŸe eÄŸilimleri ölçen bir testi çözen 6 bin 958 kadın ve erkeÄŸin 40 yıllık incelemesine dayanıyor.

Düzeltmek için ne yapmalı?

Peki eÄŸer kötümserlik, erken ölüm için bir risk faktörüyse bu konuda ne yapılabilir? Dr. Brummett, kiÅŸilik özelliklerinin deÄŸiÅŸmesinin zor olduÄŸunu söylüyor. Ancak, ”eÄŸer motive edilirse insanların pek çok özelliÄŸinin bir dereceye kadar deÄŸiÅŸtirilebileceÄŸini” de ekliyor. “Mesela, insanlarda kalp hastalığı ve erken ölüme neden olan saldırganlık, öfke kontrolü terapisiyle deÄŸiÅŸtirilebilir” diyor. Dr. Brummet, kötümserlere bazı araÅŸtırmalara göre pozitif duyguları artıran meditasyon yapmalarını da öneriyor.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir