Rehberiniz-Kesintisiz stres hafızayı yıpratıyor

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kesintisiz stres hafızayı yıpratıyor” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kesintisiz stres hafızayı yıpratıyor

Stres altında yaşamak hem fiziksel, hem de zihinsel yıpranmayı beraberinde getiriyor. Özellikle de stresin sürekli ve kronik hale geldiği durumlarda hafızada ciddi zarar görüyor, hatta hafıza kayıpları gündeme gelebiliyor.

SÜREKLİ STRES HAFIZAYI YIPRATIYOR

Sürekli stres altında olmanın hafızayı kötü etkilediği belirtildi.

Sciencedaily’nin haberine ve Neuron isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre kronik stres kişilerin hafızasını olumsuz yönde etkiliyor. Stres hormonları, beynin PFC-prefrontal korteksi(alın korteksi) olarak bilinen ve hafızayı kontrol gibi işlevleri olan bölümünü etkiliyor.

New York Eyalet Üniversitesi’nden Dr. Zhen Yan, “Kronik stresin PFC’nin kontrolü altında olan bölümleri etkilediği biliniyordu. Ancak stres sebebiyle bu süreçlerin sekteye uğradığını ve düşünme yetisinin sınırlandığını gösteren çok az kanıt bulunuyor,” dedi.

Dr. Yan ve ekip arkadaşları sürekli stresin bebek farelerin glutamat reseptörleri üzerinde negatif bir etkiye sahip olup olmadığını ölçümledi. Glutamat, PFC’nin işlevini yerine getirmesinde önemli bir rol oynuyor. İncelemeler sonucunda, sürekli stres altında iken PFC tarafından düzenlenen işlevlerde azalma ve aksaklık kaydedildi. Araştırmacılar daha da ileri giderek stres ve azalan glutamat reseptörleri arasındaki bağı sağlayan moleküler mekanizmaları inceledi. Bu mekanizmalar bloke edildiğinde ise strese bağlı glutamat ve hafıza işlevlerindeki düşüş engellenmiş oldu.

Bu araştırma sayesinde strese bağlı olarak bilişsel hastalıkların ve hafıza kaybının tetiklendiği görülmüş oldu.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>