Rehberiniz-Kesintisiz motivasyon olabilir mi?

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

isvemeslekdanismani.net ailesi olarak “Kesintisiz motivasyon olabilir mi?” adlı yazımızın kişisel gelişiminize katkı sağlamasını umuyoruz
Kesintisiz motivasyon olabilir mi?

BİR ZİYARETÇİMİZİN SORUSU:

Merhabalar Mümin bey.

Size kendimle ilgili 1 konuyu danışmak istedim. aydınlatırsanız sevinirim. sizinle de daha önce 2-3 kere iletişim kurmuştum mail yoluyla belki hatırlıyorsunuzdur.

Bende kişisel gelişim konusunda birçok kitaplar okuyorum Mümin bey. Çünkü hem kendimi tanımak ,hem de istediğim hayatı yaşamak için bu tür kitaplar bana inanılmaz heycan ve güç veriyor.

Aynı zamanda turkey90 üyesiyim. Ben bunu insanın kendini yetiştime süreci olarak görüyorum. Gerçek şu ki bu okumaların bana çok yararı oldu.

Kendimi yönetmek, beynimi kullanmak ve hedeflerimi gerçekleştirmek.

Yanlız bir durum sözkonusu ve bunu cevabını bulamadım. Bu kitaplar bana inanılmaz heyecan veriyor Mümin bey ve insan okuyunca coşku duyuyor, sanki dünyaları fethedecekmiş gibi oluyor, ama bunu akşam okuyorsunuz ve sabah bir balon misali sönüyor duygularınız ,heyecanınız ve de harekete geçmekte zorlanıyorum.

Keşke o ilk okuduğumda ki coşku sürekli olsa. Bunun sebebini biliyor musunuz acaba ? Neler yapabilirim bunu aşmak için ?

İyi çalışmalar

saygılarımla

Levent Kutay

Turkey90.comIN CEVABI:

Merhaba.

Motivasyon ile ilgili kitaplar okuyanların en büyük şikayeti, motivasyonlarının sürekli olmaması. Pek çok kişi, akşam bir kitap okuyor ve bütün dünyayı fethedebileceğini sanıyor.

Sabah kalktığında ise, yüzünü yıkamaya bile enerjisinin olmadığını hissediyor. Bu durumda bazıları motivasyon kitaplarını suçluyor. Bazıları ise kendini suçlayıp, suçluluk duygularını yoğun olarak yaşıyor.

Konu ile ilgili görüşlerimi şöyle özetleyebilirim:

1. Türkiyede pek çok kişi, kişisel gelişimden, insanların karşısına çıkıp onların ayaklarını yerden kesecek cümleler kurmayı anladı. Bu nedenle, her yer önüne çıkan herkese iste alırsın, ara bulursun, içindeki lideri uyandır, sen bir dehasın diyen insanlarla doldu. Oysa gerçekte dehalık da, başarı da, liderlik de bu kadar ucuz ve kolay ulaşılabilir şeyler değildir.

2. Bu tarz kişisel gelişimcilerin topluma verdiği en büyük zarar, insanları yetenekli olmaya değil sadece motive olmaya yönlendirmeleriydi. Mantıkları oldukça basitti  her insanın içinde deha olduğuna göre, onları motive et, hepsi mucizeler yaratsinlar Oysa bu mantık temelden hatalıydı. Bu tip, şaklabanlara inananlar da sonunda derin hayal kırıklıklarına uğradılar. Bu gibi hayal kırıklığına uğrayanlar da masum değildi elbette. çünkü onlar da gidip beni motive et diye bu kişilere yalvarıyorlardı! Bu kişiler, herşeyde olduğu gibi, kişisel gelişim danışmanı seçiminde de dikkatli ve seçici olmak gerektiğini böylece öğrenmiş oldular.

3. Motivasyon konusunda anlatılanları yeniden düşünmek gerekiyor. MOTİVASYON BAŞARI İÇİN GEREKLİDİR AMA YETERLİ DEĞİLDİR. Sadece motive olarak başarılı olunmaz. Motive olmadan da başarılı olabilenler vardır ama sadece motive olmakla başarılı olabilmiş kişiler görülmemiştir. Bu kuralın istisnası gibi görülen ama tam tersine teyidi olan durum şudur: Bazı insanlar çok bilgili ve yeteneklidir ama duygusal nedenlerle içe kapanıktır. Böyle bir kişiyi motive eder, cesaretlendirirseniz, bir anda mucizevi işler yapabilir.

Fatih Terimin Galatasarayda yaptığı da budur. Yetenekli futbolculardan oluşan bir takımın, Avrupa takımları karşısında maç oynarken yaşadığı korku ve kompleksleri ortadan kaldırarak, onların içindeki yeteneğin bağlarını çözdü. Aynı Fatih Terim, aynı metodu Akçaebatsebatspor futbolcuları üzerinde uygulasa, aynı motivasyon seviyesine ulaşabilirdi ama her iki takımın futbolcuları aynı yetenek seviyesinde olmadıkları için, Akçaebatsebatsporlular motive olsalar da yenilmekten kurtulamazdı!

4. Hollandalı bir motivasyon şaklabanı var. İkide bir Türkiyeye geliyor ve insanları cam üzerinde yürütüyor. Bu tür kişilerin kullandıkları numaraları biliyoruz. Marifet motivasyonda değil, bundan emin olabilirsiniz! Ayrıca Türkiyenin bir çok yerinde, özellikle gençleri motive edici konuşmalar yapanların, kendi hayatlarında inanılmaz derecede sorunlar yaşadığını da biliyorum, ama malesef bunları ifade edemiyorum. Kişisel rekabet nedeniyle bunları anlattığımın duşünülmesini istemiyorum.

5. Motivasyon konusunda kuru gayret çarık eskitir atasözüne inanıyorum. Eğer motivasyon, teknik bilgi, güçlü karakter ve üstün yetenek ile desteklenmemişse, sadece palavradır. Bu tarz motivasyon olsa olsa Kadir İnanır usulü motivasyondur!

6. İnsanların yapabileceklerinin limitini yetenek ve eğitim seviyesi, yaptıklarının limitini ise motivasyon seviyeleri belirler. Motivasyonun önemi, kişinin yapabileceklerinin en iyisini yapmasını sağlayabilmesidir. Motivasyonun yapamayacağı şey ise insanın elinden gelenin fazlasını yapmasını sağlamaktır.

7. Motivasyon konusunda dikkat edilecek noktalardan biri de Eisenhoverin motivasyon, insanlardan yapmalarını istediğimiz şeyleri, sanki kendileri öyle istiyormuş gibi yaptırma sanatıdır özdeyişidir. Kısacası her motivasyonda bir ölçüde manipulasyon (insanları etkileyerek kullanmak) da vardır. Motivasyoncu konuşmacılar, motive ettirenlerin, motive edilenler üzerindeki planlarının bir parçasıdır.

8. Şimdiye kadar motivasyon ile ilgili yaptığım şey, TEMPO dergisi için Dünyanın en motive edici sözleri diye bir kitapçık hazırlamaktı. Bu kitapçıkta 10 bin kadar sözden, en motive edici 365 tanesini seçerek bir araya getirmiştim. Şubat krizinin olduğu dönemdeydi. Kriz şoku ve depresyon yaşayan insanlar için bir demet moral veren söz sunmak istemiştim. Hayatın en kötü anlarında güçlendiren, geliştiren ve moral veren özdeyişler okumanın, tıpkı aspirin içmek gibi, hastalıkları tedavi etmese de, hastanın direncini ve mücadele gücünü artırdıuğını düşünüyorum. Bu kitapçıktan halen pek çok köşe yazarı alıntı yapıyor.

Moral verici özdeyişler okumanın motivasyonun iyi bir yolu olduğuna inanıyorum. Bir de biyografi yada kaliteli yazarların yazdığı başarı öykülerinin mantıklı ve makul bir motivasyon sağladığına inanıyorum. Kuru motivasyon kitapları ise, kazananların kaybettikleri noktaları gizledikleri gibi, o kazanma yolunda kaybedenlerden hiç bahsetmezler!

9.Motivasyonun kalıcılığı yapısına aykırıdır. Motive olmak, duş almak igibidir. Bir kere duş almakla ömür boyu temiz kalamazsınız. Kesintisiz ve kalıcı bir motivasyon, teknik yada taktik değil karakter meselesidir. Bunu yapabilen kişiler de genelde tutkuyla yada hırsla istedikleri bir hedefi olan kişilerdir. Ancak onların da depresyona girdikleri zamanlar çok sıktır. Kısacası kesintisiz motivasyon arayarak kendinizi fazla yormayın. Motivasyon yapı itibariyle, kesik kesiktir. Gelir ve gider! Sonra tekrar gelir, tekrar gider…

10. Ben hayatta motivasyon gücünden daha işe yarayan kaynağın irade gücü olduğuna inanıyorum. Motivasyon, son 20 yıldır popüler ama irade gücü, insanlık tarihi yada acı çekmedin tarihi kadar geçmişe sahip. Eğer yapmanız gereken bir şey varsa ve motivasyon teorilerine göre hareket ediyorsanız, o işi yapma isteğini kendi içinizde üretmeye çalışırsınız. Örneğin öğrenci ders çalışmak için, ders çalışma isteğinin gelmesini yada o isteği kendi kendine oluşturabilmeyi ister. Bu motive olarak iş yapma modelidir.

Ben hayatımda bunu kullanmıyorum. Ben irade gücünü kullanıyorum. Bu gücü kullananlar, bir işi yapmaları gerektiğini biliyorlarsa, o işi yapma isteklerinin gelmesini beklemezler. O işi yapma isteğini oluşturmakla da uğraşmazlar. İrade güçleri, iç disiplinleri , oto kontrolları, kendileri üzerindeki hakimiyetlerini kullanarak o işi kalkıp yaparlar. Her şey bu kadar basittir; yapmam gerekiyorsa, kalkar yaparım. Yapmam gereken bir işi yapmayı istemem gerekmez. Bu konudaki düşüncelerimin bir kısmını kişisel ataleti yenmek kitabımda anlatmıştım.

Bir çümleyle özetlersek, irade gücü motivasyondan daha değerlidir!

Yazar: MUMIN SEKMAN

Kaynak: http://www.turkey90.com

Yer işareti koy permalink.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>